6 powodów, dla których warto skorzystać z coworkingu

co to jest coworking

Załóżmy, że rozpoczynamy swój biznes. Zależy nam po pierwsze: na dopracowaniu oferty i rozwoju usług, po drugie: na zdobyciu klientów, po trzecie: minimalizacji kosztów. Z pomocą przychodzi coworking, idealne rozwiązanie dla osób, które zamiast pracy w samotności, wolą otaczać się pobudzającymi, kreatywnymi umysłami i efektywnie pracować.

Co to jest coworking?

Społeczność osób pracujących, innymi słowy praca wspólnie, we wspólnej przestrzeni, ale osobno – przy własnym biurku, we własnym zakresie. Zamiast biura i pracy w warunkach domowych, która z reguły bywa mniej efektywna i rozpraszająca, można zdecydować się na wynajem biurka, w otoczeniu inspirujących osób i w nowoczesnej przestrzeni aranżacyjnej, która sprzyja powstawaniu nowych pomysłów.

Na taką formę działalności decyduje się coraz więcej freelancerów (np. informatycy, graficy, architekci, dziennikarze, fotografowie) i startupów. Co ciekawe, według badania przeprowadzonego przez Office Nomads oraz Emergent Research w trakcie konferencji Coworking Unconference Conference, aż 84% osób – dzięki korzystaniu z coworkingu – czuje się bardziej zaangażowanych i zmotywowanych do pracy, 89% wskazuje, że przestrzeń coworkingowa czyni ich… szczęśliwymi.

Dlaczego? Oto 6 powodów, dla których praca w coworkingu może przyprawić o uśmiech.

1. Tnij koszty

Rozpoczynając biznes, zwykle albo decydujemy się na pracę w domu, albo w wynajętym lokum. Tymczasem wynajęcie biura wiąże się z niepotrzebnymi kosztami i przestrzenią, której z reguły na starcie jeszcze w pełni nie wykorzystujemy.

Dla wielu lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie jednego, dobrze wyposażonego biurka w inkubatorze przedsiębiorczości lub centrum coworkingowym, w którym dostępne są też biura i sale konferencyjne przeznaczone na spotkania z klientami. Dzięki takiemu rozwiązaniu minimalizujemy koszty przy jednoczesnym dbaniu o profesjonalny wizerunek firmy.

coworking przykład biura 1

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER

 

2. Skorzystaj z porad ekspertów

To, co niezwykle ważne nie tylko dla początkujących biznesów, to możliwość skorzystania z wiedzy doświadczonych ekspertów.

Kontaktem ze specjalistami, których pomoc i pomysły mogą przyspieszyć rozwój firmy, dysponują zazwyczaj inkubatory przedsiębiorczości, gdzie ulokowane są firmy z dużym doświadczeniem na rynku.

Dodatkowo, instytucje otoczenia biznesowego, z uwagi na prowadzone projekty, dysponują zazwyczaj siecią kontaktów do ekspertów i doradców z różnych dziedzin, którzy są w stanie pomóc w np. w doborze odpowiednich narzędzi marketingowych czy w przygotowaniu wystąpienia przed inwestorami.

3. Postaw na kreatywne otoczenie

Codzienna praca bywa nużąca i łatwo wpaść w pułapkę spadku efektywności – pracujemy dużo, ale coraz mniej produktywnie, bo brakuje nam pozytywnej motywacji. Pracując w miejscu pełnym otwartych osób reprezentujących różne dziedziny biznesu, mając sposobność obserwowania przy tym innych przedsiębiorców i ich podejścia do projektów, pobudzamy się do konstruktywnej pracy.

Zwiększamy nasze skupienie i produktywność.

Dodatkowo większość przestrzeni coworkingowych dba o nietuzinkową aranżację, która pobudza do twórczego myślenia.

coworking przykład biura 2

Crazy Room – pokój do spotkania lub do odpoczynku w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER

 

4. Korzystaj z networkingu

Dynamiczne poszerzanie bazy kontaktów klientów i podwykonawców to marzenie każdego przedsiębiorcy. Bliskie otoczenie osób reprezentujących interdyscyplinarne dziedziny działa inspirująco. Pozwala na udoskonalenie pomysłu dzięki możliwości otrzymania informacji zwrotnej z wielu różnych źródeł, ale również na uzyskanie kontaktu do odpowiedniej osoby. Lista numerów poszerza się, a Twoja firma powoli zaczyna być rozpoznawalna w środowisku biznesowym.

5. Pokaż się światu!

Innym atutem wynajęcia biurka w inkubatorze przedsiębiorczości jest możliwość uczestnictwa w odbywających się tam przedsięwzięciach. Co więcej, nie tylko, jako uczestnik, ale również np. jako prelegent.

Organizowane przez takie miejsca eventy stanowią doskonałe miejsce do zaprezentowania swojego startupu czy firmy i dotarcia do potencjalnych klientów lub partnerów biznesowych. To rozwiązanie, które z uwagi na promocję stojącą za projektami, może znacznie przyspieszyć rozwój firmy, docierając z informacją o jej ofercie również do mediów czy blogerów.

6. Wysypiaj się 🙂

A co jeśli nie jesteście zwolennikami wczesnego wstawania? Niektóre miejsca dysponujące strefami coworkingu pozwalają na skorzystanie z biurka o dowolnej porze, przez 24 godziny na dobę. Wiele nocnych marków lub osób, których standardy pracy bywają na tyle rozciągnięte w czasie, że nie mieszczą się w przedziale od 8:00 do 16:00 korzysta z tej dogodności.

To tylko niektóre zalety, które pozwalają rozważyć pracę w interdyscyplinarnym środowisku. By znaleźć ich więcej, wystarczy wypróbować idei coworkingu. Być może biurko w przestrzeni coworkingowej okaże się tym, czego brakowało Waszemu biznesowi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość