6 powodów, dla których warto skorzystać z coworkingu

Załóżmy, że rozpoczynamy swój biznes. Zależy nam po pierwsze: na dopracowaniu oferty i rozwoju usług, po drugie: na zdobyciu klientów, po trzecie: minimalizacji kosztów. Z pomocą przychodzi coworking, idealne rozwiązanie dla osób, które zamiast pracy w samotności, wolą otaczać się pobudzającymi, kreatywnymi umysłami i efektywnie pracować.

Czym jest coworking?

Społeczność osób pracujących, innymi słowy praca wspólnie, we wspólnej przestrzeni, ale osobno – przy własnym biurku, we własnym zakresie. Zamiast biura i pracy w warunkach domowych, która z reguły bywa mniej efektywna i rozpraszająca, można zdecydować się na wynajem biurka, w otoczeniu inspirujących osób i w nowoczesnej przestrzeni aranżacyjnej, która sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Na taką formę działalności decyduje się coraz więcej freelancerów (np. informatycy, graficy, architekci, dziennikarze, fotografowie) i startupów. Co ciekawe, według badania przeprowadzonego przez Office Nomads oraz Emergent Research w trakcie konferencji Coworking Unconference Conference, aż 84% osób – dzięki korzystaniu z coworkingu – czuje się bardziej zaangażowanych i zmotywowanych do pracy, 89% wskazuje, że przestrzeń coworkingowa czyni ich… szczęśliwymi. Dlaczego? Oto 6 powodów, dla których praca w coworkingu może przyprawić o uśmiech.

1. Tnij koszty

Rozpoczynając biznes, zwykle albo decydujemy się na pracę w domu albo w wynajętym lokum. Tymczasem wynajęcie biura wiąże się z niepotrzebnymi kosztami i przestrzenią, której z reguły na starcie jeszcze w pełni nie wykorzystujemy. Dla wielu lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie jednego, dobrze wyposażonego biurka w inkubatorze przedsiębiorczości lub centrum coworkingowym, w którym dostępne są też biura i sale konferencyjne przeznaczone na spotkania z klientami. Dzięki takiemu rozwiązaniu minimalizujemy koszty przy jednoczesnym dbaniu o profesjonalny wizerunek firmy. coworking

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER: inkubatorstarter.pl

 

2. Skorzystaj z porad ekspertów

To, co niezwykle ważne nie tylko dla początkujących biznesów, to możliwość skorzystania z wiedzy doświadczonych ekspertów. Kontaktem ze specjalistami, których pomoc i pomysły mogą przyspieszyć rozwój firmy, dysponują zazwyczaj inkubatory przedsiębiorczości, jak gdański STARTER, gdzie ulokowane są firmy z dużym doświadczeniem na rynku. Dodatkowo, instytucje otoczenia biznesowego, z uwagi na prowadzone projekty, dysponują zazwyczaj siecią kontaktów do ekspertów i doradców z różnych dziedzin, którzy są w stanie pomóc w np. w doborze odpowiednich narzędzi marketingowych czy w przygotowaniu wystąpienia przed inwestorami.

3. Postaw na kreatywne otoczenie

Codzienna praca bywa nużąca i łatwo wpaść w pułapkę spadku efektywności – pracujemy dużo, ale coraz mniej produktywnie, bo brakuje nam pozytywnej motywacji. Pracując w miejscu pełnym otwartych osób reprezentujących różne dziedziny biznesu, mając sposobność obserwowania przy tym innych przedsiębiorców i ich podejścia do projektów, pobudzamy się do konstruktywnej pracy. Zwiększamy nasze skupienie i produktywność. Dodatkowo, większość przestrzeni coworkingowych dba o nietuzinkową aranżację, która pobudza do twórczego myślenia. CrazyRoom_02

Crazy Room – pokój do spotkania lub do odpoczynku w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER inkubatorstarter.pl

 

4. Korzystaj z networkingu

Dynamiczne poszerzanie bazy kontaktów klientów i podwykonawców to marzenie każdego przedsiębiorcy. Bliskie otoczenie osób reprezentujących interdyscyplinarne dziedziny działa inspirująco. Pozwala na udoskonalenie pomysłu dzięki możliwości otrzymania informacji zwrotnej z wielu różnych źródeł, ale również na uzyskanie kontaktu do odpowiedniej osoby. Lista numerów poszerza się, a Twoja firma powoli zaczyna być rozpoznawalna w środowisku biznesowym. CrazyRoom_03

Crazy Room – z pokoju może skorzystać każdy startup czy firma rezydująca w STARTERZE inkubatorstarter.pl

5. Pokaż się światu!

Innym atutem wynajęcia biurka w inkubatorze przedsiębiorczości jest możliwość uczestnictwa w odbywających się tam przedsięwzięciach. Co więcej, nie tylko, jako uczestnik, ale również np. jako prelegent. Organizowane przez STARTER eventy stanowią doskonałe miejsce do zaprezentowania swojego startupu czy firmy i dotarcia do potencjalnych klientów lub partnerów biznesowych. To rozwiązanie, które z uwagi na promocję stojącą za projektami, może znacznie przyspieszyć rozwój firmy, docierając z informacją o jej ofercie również do mediów czy blogerów.

6. Wysypiaj się 🙂

A co jeśli nie jesteście zwolennikami wczesnego wstawania? Niektóre miejsca dysponujące strefami coworkingu, jak STARTER, pozwalają na skorzystanie z biurka o dowolnej porze, przez 24 godziny na dobę. Wiele nocnych marków lub osób, których standardy pracy bywają na tyle rozciągnięte w czasie, że nie mieszczą się w przedziale od 8:00 do 16:00 korzysta z tej dogodności. To tylko niektóre zalety, które pozwalają rozważyć pracę w interdyscyplinarnym środowisku. By znaleźć ich więcej, wystarczy wypróbować idei coworkingu. Być może biurko w przestrzeni coworkingowej okaże się tym, czego brakowało Waszemu biznesowi.
 
Autorka: Justyna Mockus Specjalista ds. przedsiębiorczości w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER: inkubatorstarter.pl. Od 4 lat związana w STARTERZE z coworkingiem. Obecnie uczestniczy w realizacji projektów wspierających rozwój startupów, w tym w ruszającym wkrótce programie akceleracyjnym STARTERA – Starter Rocket.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań