CEIDG czy KRS – gdzie zarejestrować działalność?

CEIDG czy KRS

Nowy przedsiębiorca musi zarejestrować działalność i w zależności od jej formy złożyć wniosek o wpis – pytanie brzmi tylko, czy musi zarejestrować się w CEIDG czy w KRS? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

_

CEIDG czy KRS - omówione zagadnienia:

Przedsiębiorca, który nie spełni obowiązku rejestracji działalności musi liczyć się z tym, że podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Powinien więc zarejestrować działalność i – w zależności od jej formy – złożyć wniosek o dokonanie wpisu w CEIDG lub w KRS.

CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wniosek o wpisanie do CEIDG można również złożyć w przypadku zakładania spółki cywilnej. Wniosek jest bezpłatny i można go dostarczyć osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną (w ramach reformy „jedno okienko”). Składając go przedsiębiorca wysyła jednocześnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, wysyła zgłoszenie o nadanie firmie numeru REGON i numeru NIP, a także zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego.

W przeciwieństwie do rejestracji w KRS, działalność można rozpocząć już w dniu złożenia wniosku do CEIDG.

Na stronie ifirma.pl/ceidg udostępniliśmy interaktywny formularz wniosku CEIDG-1, zawierający bazę PKD i urzędów oraz system podpowiedzi, który chroni przed popełnieniem błędu.

KRS

Krajowy Rejestr Sądowy to rejestr prowadzony przez rejonowe sądy gospodarcze, które obejmują swoją właściwością obszar całego województwa lub część województwa. Do KRS rejestrują się osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, spółki akcyjne, europejskie, jawne, partnerskie i komandytowe. Jak również spółki komandytowo-akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod KRS podlegają również spółdzielnie, instytuty badawcze i przedsiębiorstwa państwowe. Wniosek można złożyć w odpowiednim sądzie osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Wpis do KRS wiąże się z kosztem w wysokości 500zł za rejestrację. Ponadto należy opłacić ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Rejestr jest jawny, aczkolwiek Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego pobiera opłaty za wydawanie odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz udzielanie informacji mających moc dokumentów urzędowych.

W przypadku rejestracji do KRS działalność można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu.

Warto wiedzieć

Po dokonaniu wpisu do CEIDG przedsiębiorca nie musi wysyłać dodatkowych wniosków i zgłoszeń do innych rejestrów. Wiele nieuczciwych firm próbuje wyłudzić pieniądze od nowopowstałych działalności, podając się za instytucje państwowe i wysyłając informacje o konieczności zapłaty za wpisanie firmy do różnych rejestrów, np. rejestru działalności gospodarczych. Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajduje się wielki żółty banner, który informuje o tym, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne. Warto o tym pamiętać.

Warto też wiedzieć, że na stronie CEIDG można za darmo sprawdzić wpisy działalności gospodarczych do rejestru. Natomiast na stronie Krajowego Rejestru Sądowego można za darmo pobrać swój aktualny odpis z KRS.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸CEIDG a KRS - jakie są różnice?

    Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do rejestracji w KRS, działalność można rozpocząć już w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Krajowy Rejestr Sądowy to rejestr prowadzony przez rejonowe sądy gospodarcze, które obejmują swoją właściwością obszar całego województwa lub część województwa. W przypadku rejestracji do KRS działalność można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.