CEIDG czy KRS – gdzie zarejestrować działalność?

Przedsiębiorca, który nie spełni obowiązku rejestracji działalności musi liczyć się z tym, że podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Powinien więc zarejestrować działalność i – w zależności od jej formy – złożyć wniosek o dokonanie wpisu w CEIDG lub w KRS.

CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wniosek o wpisanie do CEIDG można również złożyć w przypadku zakładania spółki cywilnej. Wniosek jest bezpłatny i można go dostarczyć osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną (w ramach reformy „jedno okienko”). Składając go przedsiębiorca wysyła jednocześnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, wysyła zgłoszenie o nadanie firmie numeru REGON i numeru NIP, a także zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego. W przeciwieństwie do rejestracji w KRS, działalność można rozpocząć już w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Na stronie ifirma.pl/ceidg udostępniliśmy interaktywny formularz wniosku CEIDG-1, zawierający bazę PKD i urzędów oraz system podpowiedzi, który chroni przed popełnieniem błędu.

KRS

Krajowy Rejestr Sądowy to rejestr prowadzony przez rejonowe sądy gospodarcze, które obejmują swoją właściwością obszar całego województwa lub część województwa. Do KRS rejestrują się osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, spółki akcyjne, europejskie, jawne, partnerskie i komandytowe. Jak również spółki komandytowo-akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod KRS podlegają również spółdzielnie, instytuty badawcze i przedsiębiorstwa państwowe. Wniosek można złożyć w odpowiednim sądzie osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Wpis do KRS wiąże się z kosztem w wysokości 500zł za rejestrację. Ponadto należy opłacić ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Rejestr jest jawny, aczkolwiek Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego pobiera opłaty za wydawanie odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz udzielanie informacji mających moc dokumentów urzędowych. W przypadku rejestracji do KRS działalność można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu.

Warto wiedzieć

Po dokonaniu wpisu do CEIDG przedsiębiorca nie musi wysyłać dodatkowych wniosków i zgłoszeń do innych rejestrów. Wiele nieuczciwych firm próbuje wyłudzić pieniądze od nowopowstałych działalności, podając się za instytucje państwowe i wysyłając informacje o konieczności zapłaty za wpisanie firmy do różnych rejestrów, np. rejestru działalności gospodarczych. Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajduje się wielki żółty banner, który informuje o tym, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne. Warto o tym pamiętać. Warto też wiedzieć, że na stronie CEIDG można za darmo sprawdzić wpisy działalności gospodarczych do rejestru. Natomiast na stronie Krajowego Rejestru Sądowego można za darmo pobrać swój aktualny odpis z KRS.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań