Jak długo należy przechowywać firmowe dokumenty?

Przedsiębiorca powinien archiwizować księgi podatkowe, faktury, rachunki, ewidencje, sprawozdania finansowe, zapisy kas rejestrujących, dokumentację pracowniczą i dokumenty z inwentaryzacji. Takie dokumenty należy przechowywać przez okres od 5 do nawet 50 lat, w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to dokument.

Przedsiębiorca powinien archiwizować księgi podatkowe, faktury, rachunki, ewidencje, sprawozdania finansowe, zapisy kas rejestrujących, dokumentację pracowniczą i dokumenty z inwentaryzacji. Takie dokumenty należy przechowywać przez okres od 5 do nawet 50 lat, w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to dokument. Dokumenty podatkowe, zgodnie z art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej, należy przechowywać do momentu, w którym upłynął okres przedawnienia zobowiązania podatkowego. Innymi słowy, takie dokumenty firmowe powinno się przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin na zapłatę podatku. Deklaracje rozliczeniowe, imienne raporty miesięczne oraz korekty należy przechowywać przez 10 lat, licząc od daty przesłania danego dokumentu do ZUS-u. Dokumentację pracowniczą należy przechowywać przez 50 lat, licząc od dnia, w którym pracownik zakończył pracę w danej firmie.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.