Jak sprzedawać na Allegro? Poradnik cz. 2

Wiemy już, jak z sukcesem rozpocząć zarabianie na Allegro, tworzyć lepsze tytuły aukcji, a także konstruować opisy, które sprzedają. Pora dokończyć przygotowywanie oferty. W dzisiejszej części Poradnika omówimy kwestie płatności oraz podpowiemy, co jest korzystniejsze dla sprzedawcy: Kup teraz! czy licytacja?

 

Zanim rozpoczniesz sprzedaż – krótko o opłatach i prowizjach

Przed rozpoczęciem sprzedaży warto wiedzieć, że Allegro pobiera opłaty za wystawianie przedmiotów, a także prowizję od sprzedaży. Kwoty różnią się w zależności od kategorii wystawionych przedmiotów (np. Fotografia, Biżuteria i Zegarki, Dom i Ogród, Filmy…).

W większości kategorii opłata waha się od 0,08 zł do 1,00 zł To, ile dokładnie będzie wynosić opłata, zależy od wartości początkowej wystawionego przedmiotu. Wartością początkową jest:

a) cena minimalna przedmiotu,
b) cena Kup Teraz!,
c) lub cena wywoławcza przedmiotu (cena od której rozpoczyna się aukcja)

pomnożona przez liczbę wystawionych sztuk.

W przypadku prowizji wygląda to trochę inaczej. Prowizja pobierana jest albo w postaci konkretnego procentu od ceny końcowej (np. 6 proc. ceny końcowej sprzedanego przedmiotu, jeśli sprzedano go za mniej niż 100 zł – w kategoriach takich jak Gry czy Biuro i Reklama), albo w postaci konkretnej kwoty + dodatkowo procentu od ceny końcowej:

ifirma.pl program do księgowania - allegro prowizje

źródło: pomoc.allegro.pl

Cena końcowa to najwyższa oferta w licytacji lub cena Kup Teraz.

Jednak nie wszystkich sprzedających obowiązują takie same stawki. Ci, którzy korzystają ze Sklepów Allegro, objęci są innymi cennikami.

W Sklepach Allegro opłata za wystawienie oferty jest uzależniona od wartości początkowej tej oferty, czyli ceny Kup Teraz pomnożonej przez ilość wystawionych sztuk. W większości kategorii waha się od 0,05 zł do 0,20 zł – a zatem wynosi mniej, niż standardowe opłaty na Allegro. Nic jednak nie ma za darmo. Na to konto Allegro pobiera wyższe prowizje od sprzedaży:

ifirma.pl program do księgowania - allegro sklepy prowizje

źródło: pomoc.allegro.pl

Warto wiedzieć, że prowadzenie sprzedaży w Sklepach Allegro wiąże się również z comiesięcznym abonamentem w wysokości 9 zł 99 gr.

 

Komu wobec tego Sklepy Allegro opłacają się najbardziej?

Z racji niższych opłat za wystawianie przedmiotów Sklepy są najkorzystniejszym rozwiązaniem dla tych sprzedawców, którzy chcą, aby ich oferty sprzedaży były aktywne przez dłuższy czas. W przypadku wystawiania przedmiotów o niskiej wartości warto jednak zastanowić się nad standardowym ofertami sprzedaży, ponieważ prowizje w Sklepach potrafią być nawet do dwóch razy wyższe, niż standardowo.

 

Dodatkowe opłaty na Allegro

W ramach opcji dodatkowych sprzedawcy mogą m.in. wyróżniać i promować swoje oferty. Opcje te są płatne, a ich cena różni się w zależności od kategorii i od tego, czy jest to oferta standardowa czy oferta Sklepów.
Znacznie upraszczając, standardowe opłaty na Allegro za wyróżnienie ofert wynoszą od 12 do 19 zł, a w Sklepach od 9 do 29 zł. Jeśli chodzi o opłaty za promowanie, to w przypadku standardowych ofert Allegro cena wynosi 18 zł, a w przypadku Sklepów od 19 do 23 zł.

Więcej o wyróżnianiu i promowaniu ofert przeczytasz w dalszych częściach poradnika.

Przed wystawieniem oferty naprawdę warto pamiętać o opłatach i prowizjach, aby po wystawieniu rachunku przez Allegro nie okazało się, że sprzedaliśmy przedmiot po kosztach.

 

Kup Teraz czy licytacja? Co się bardziej opłaca sprzedawcy?

Wystawiając przedmiot na sprzedaż sprzedawca ma do wyboru: licytację, Kup Teraz i opcję łączoną – aukcję z opcją Kup Teraz, gdzie kupujący może licytować albo kupić przedmiot po stałej cenie.

W opcji łączonej sprzedawca ma możliwość ustawienia ceny minimalnej przedmiotu, która nie może być większa od ceny Kup Teraz ani mniejsza od ceny wywoławczej. Po ustawieniu ceny minimalnej opcja Kup Teraz będzie dostępna do czasu, aż cena minimalna nie zostanie osiągnięta. Warto jednak mieć na uwadze, że czasem zniechęca ona kupujących do wzięcia udziału w licytacji.

 

ifirma.pl program do księgowania - szczegóły

 

Choć Allegro powstało jako serwis aukcyjny, to obecnie aukcje stanowią zaledwie niewielki procent wszystkich wystawionych ofert. Większość sprzedawców i kupujących wybiera Kup Teraz.

Nie jest jednak powiedziane, że licytacje się nie opłacają. W przypadku łatwo dostępnych przedmiotów, których jest wiele na Allegro, rzeczywiście lepiej wybrać opcję Kup Teraz, która gwarantuje, że towar zostanie sprzedany za cenę jaką sobie wybierzemy, a nie po kosztach. Jeśli jednak mamy do sprzedania rzadki i wartościowy przedmiot, to najlepszy efekt osiągniemy wystawiając go na licytację. Takie przedmioty są bowiem sprzedawane za naprawdę wysokie ceny. Użytkownicy biorący udział w licytacji zawyżają wartość przedmiotów i podbijają ceny w górę, aby tylko wygrać – bo przecież nikt nie lubi przegrywać.

Dużą popularnością cieszą się licytacje wieloprzedmiotowe od 1 zł, w których sprzedawcy wystawiają paczki ubrań, kolekcje filmów, komiksów czy płyt winylowych. Oczywiście żadna z nich nie jest sprzedawana za złotówkę. Warto jednak pomyśleć o cenie minimalnej, aby nie okazało się, że towar wart co najmniej 200 zł sprzedamy dwukrotnie taniej, ze stratą.

 

ifirma.pl program do księgowania - paczka

 

Jeśli masz do sprzedania kilka przedmiotów, na przykład 30 sztuk ubrań, to podziel je na dwie lub trzy oferty. Dzięki temu dotrzesz do większej ilości osób zainteresowanych ofertą.

Kup Teraz to opcja, dzięki której zainteresowani ofertą mogą oszczędzić czas i kupić przedmiot od razu. Nie muszą czekać, aż licytacja się skończy, ani też pilnować, czy nikt nie zaproponował wyższej stawki. Obie strony od samego początku wiedzą za jaką kwotę zostanie sprzedany przedmiot, sprzedawca nic więc nie ryzykuje – może bowiem ustalić bezpieczną, stałą cenę. Powinien jednak dostosować ją do stawek konkurencji i pilnować, aby nie była zbyt wysoka.

 

ifirma.pl program do księgowania - kupteraz1

 

Jak wynika z badania E-commerce Track przeprowadzonego przez IRCenter i SW Research, najważniejszym powodem dla którego Internauci korzystają ze sklepów internetowych – w tym z Allegro – jest oszczędność, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Połączeniem obu tych form jest licytacja z opcją Kup Teraz. Zainteresowani ofertą mogą zdecydować, czy chcą kupić przedmiot od razu czy spróbować wylicytować go po atrakcyjniejszej cenie.

 

Najważniejsze różnice pomiędzy licytacją, a Kup Teraz:

Allegro – licytacje Allegro – Kup Teraz
opłacają się przy rzadkich i wartościowych przedmiotach, na które jest duży popyt lepiej sprawdzają się przy przedmiotach, których na Allegro jest bardzo dużo (podaż większa niż popyt)
kupujący musi poczekać na zakup przedmiotu kupujący może kupić przedmiot od razu
nie znasz ostatecznej ceny przedmiotu, możesz jednak ustawić cenę minimalną (opcja dodatkowo płatna: koszt od 5 do 50 zł) ustalasz bezpieczną, stałą cenę przedmiotu
w licytacji z opcją Kup Teraz możesz wystawić tylko 1 przedmiot możesz wystawić wiele przedmiotów
możesz sprzedać produkt po wyższej, atrakcyjnej dla Ciebie cenie dostosowujesz ceny do konkurencji
jeśli drugą stroną jest przedsiębiorca: kupujący nie może zrezygnować z zakupionego towaru kupujący może zrezygnować z zakupionego towaru w terminie do 10 dni

 

Jak widać nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy opcja Kup Teraz opłaca się sprzedawcy bardziej, niż licytacja. Wszystko zależy od rodzaju sprzedawanych przedmiotów i od konkurencji. Zawsze jednak któraś z tych form jest dla niego korzystna, o czym może świadczyć duża popularność Allegro i codzienna ilość wystawianych tam ofert.

 

Po lekturze dzisiejszego Poradnika wiesz już jakie opłaty pobiera Allegro od sprzedawców, jakie konkretnie przedmioty warto wystawiać na licytacji, a także komu prowadzenie Sklepów Allegro opłaca się najbardziej. W następnych odcinkach podpowiemy m.in.: kiedy najlepiej jest wystawić przedmiot, jak zachęcić klientów do kupowania i czy każdy przedsiębiorca musi rozliczać się z fiskusem za prowadzenie sprzedaży na Allegro?

A może masz jakieś pytania lub dodatkowe rady, którymi chciałbyś się z nami podzielić?

 

Przejdź do dalszej części poradnika: Jak sprzedawać na Allegro? Poradnik cz. 3

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK