Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Jednolity Plik Kontrolny (Standard Audit File for Tax) jest zbiorem danych o wszelkich operacjach gospodarczych wykonywanych w firmie w danym okresie. Powstaje na podstawie danych gromadzonych z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego. W związku z tym sam występuje w takiej formie (jako plik XML) i drogą elektroniczną jest przesyłany. Nie jest zatem zwykłym skanem faktury, czy innego dokumentu księgowego, zapisanym w formie elektronicznej.
JPK – czym właściwie jest?
Ważne informacje o JPK i zmiany w naszym poprzednim wpisie.
JPK jest polskim odpowiednikiem rozwiązań stosowanych już w innych krajach Unii, m. in. Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Litwie, Luxemburgu, Niemczech, Słowenii, Szwecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Stanowi swego rodzaju narzędzie w rękach organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli wewnętrznych w przedsiębiorstwach – w Polsce, w rękach skarbówki.
Sam plik podzielono jest na siedem struktur obejmujących księgi podatkowe i dowody księgowe:
- księgi rachunkowe – JPK_KR,
- wyciąg bankowy – JPK_WB,
- magazyn – JPK_MAG,
- ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT,
- faktury VAT – JPK_FA,
- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
- ewidencja przychodów – JPK_EWP.
Wielkość podmiotu gospodarczego ma wpływ na obowiązek rozpoczęcia przesyłu JPK oraz częstotliwość, z jaką należy dostarczać plik. I tak, plik przesyłają:
- od 1 lipca 2016 r. – duże podmioty,
- od 1 lipca 2018 r. – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Co zmieni JPK?
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego jest na rękę zarówno przedsiębiorcom jak i organom podatkowym. Ci pierwsi zyskają więcej komfortu, skróceniu ulegnie bowiem czas kontroli skarbowych, a co za tym idzie – mniej stresu z nią związanego, a także obniżenie kosztów. Ostatni argument to prowadzenie księgowości w formie elektronicznej. Zalety księgowości online dobrze znają użytkownicy ifirma.pl. Dostarczenie prawidłowego JPK może również skutkować zaniechaniem kontroli u podatnika.
Administracja rządowa zyska natomiast sprawne narzędzie do sprawdzania poprawności danych podatkowych w firmach. Dzięki JPK przeprowadzenie kontroli lub czynności sprawdzających przebiegać ma dużo sprawniej niż dotychczas. To z kolei przełoży się na skuteczniejszą walkę z unikaniem opodatkowania czy wyłudzeniami VAT.
Przekazywanie JPK
Trzeba zaznaczyć, że przesył JPK odbywa się na żądanie uprawnionych organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Plik w formacie XML jest przesyłany do urzędów droga elektroniczną lub na elektronicznym nośniku danych.
JPK musi również spełniać określone normy bezpieczeństwa. Należy skompresować go metodą ZIP i podzielić na oddzielne pliki o wielkości 60 MB. Każdy z takich plików musi zostać zaszyfrowany zgodnie ze wzorcem AES (klucz 256 bitowy).
Kolejnym krokiem jest stworzenie pliku z metadanymi dotyczącymi pliku głównego (plus skrót pliku SHA256). Plik ten powinien również zawierać informacje o ilości powstałych części pliku (60 MB), a także klucz do szyfrowania (w algorytmie RSA).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Kiedy wprowadzicie Państwo możliwość generowania JPK?
Implementacja jest już na ukończeniu, dla klientów dostępna będzie od stycznia 2017, czyli wtedy, kiedy kilku z nich będzie miało obowiązek przygotowywać i wysyłać JPK VAT (firmy, które w ostatnich 2 latach zatrudniały średniorocznie conajmniej 10 pracowników)
Osoby, które wg danych w systemie, będą miały obowiązek składac JPK VAT już od stycznia zostaną o tym jeszcze poinformowane, pozostali składają je dopiero od 2018.