|
|
5 minut czytania

Służbowe przejazdy taksówką a PIT

Niekiedy zdarza się sytuacja, że pracownik musi odbyć podróż taksówką na zlecenie pracodawcy. Czy zwrot kosztów przejazdu taksówką stanowi wtedy przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

służbowy przejazd taksówką

Przychód pracownika a przepisy ustawy o PIT

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Z kolei zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o PIT „Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”.

Tym samym za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne.

Ustawa o PIT nie definiuje jednak pojęcia nieodpłatnego świadczenia, dlatego też należy odnieść się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, gdzie dokonano ustalenia kryteriów uznania nieodpłatnego świadczenia do zakwalifikowania go jako przychodu pracownika z tytułu stosunku pracy. Warunki spełniają świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie);
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • gwarantują korzyść wymierną i przypisaną indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Tym samym świadczenie pieniężne, które jest uzyskane od pracodawcy, aby mogło zostać opodatkowane, to:

  • musi być spełniane w interesie pracownika, a nie w interesie pracodawcy,
  • musi prowadzić do pojawienia się po stronie pracownika korzyści majątkowej.

Mając powyższe na uwadze, można uznać, iż świadczenie uzyskane od pracodawcy w związku z przejazdem taksówką do celów służbowych nie jest realizowane w interesie pracownika, tylko w interesie pracodawcy oraz pracownik nie uzyskuje z tego tytułu korzyści majątkowej.

Zwrot pracownikowi kosztów służbowego przejazdu taksówką

Najnowsze stanowisko – wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 listopada 2024 r., sygn. II FSK 230/22 orzekł, iż środki pieniężne, które są zwracane pracownikowi za przejazd taksówką, należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, iż nie podlegają one zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych i są przychodem pracownika.

WAŻNE – zgodnie z najnowszych wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 listopada 2024 r., sygn. II FSK 230/22 otrzymany przez pracownika zwrot kosztów przejazdu taksówką w celach służbowych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, od którego płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Uchylone stanowisko – wyrok WSA w Gdańsku

Powyższy wyrok uchylił zaskarżony w całości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 971/21, w którym sąd uznał, że:

  • „Zasygnalizowania także wymaga, że przychodem ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., jest świadczenie uzyskane za wykonywanie zadań służbowych na podstawie stosunku pracy (stosunku pokrewnego), świadczenie otrzymywane “za pracę”, a w opisywanym przypadku pracownik otrzymuje pieniądze w istocie nie za pracę – ale za poniesienie kosztów związanych z dojazdem taksówką i to nie z domu do miejsca wykonywania pracy. Również dlatego nie można byłoby uznać, że pracownik uzyskał przychód (korzyść) w rozumieniu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.”.
  • „Mając na uwadze powyższe uznać należy, że kwota wypłacanego przez skarżącego pracownikowi świadczenia stanowiącego zwrot kosztów z tytułu dojazdu taksówkami w celach służbowych, nie stanowi przychodu pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., w konsekwencji nie stanowi również dochodu pracownika ze stosunku pracy (art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f.)”.

Stanowisko Dyrektora KIS

Należy zatem odnieść się do stanowiska przedstawionego w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.79.2021.1.ENB, który uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, a mianowicie stwierdził, że zwrot kosztów przejazdu taksówkami stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Zdaniem Dyrektora KIS zwolnienie z PIT przysługuje wyłącznie w zakresie świadczeń pieniężnych otrzymywanych w związku z odbywaniem przez pracownika podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy. Dyrektor wskazał, że:

  • „Podróżą służbową jest więc taki wyjazd, który odbywa się na polecenie pracodawcy i jest związany ze świadczeniem pracy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy”.
  • „Jedynie w sytuacji, gdy pracownicy odbywający podróż służbową (zarówno zagraniczną, jak i krajową) w związku z uzasadnioną potrzebą w celu przewiezienia materiału do przeszczepu korzystają w miejscowości docelowej (innej niż miejscowość rozpoczęcia podróży) z taksówek, otrzymany zwrot poniesionych wydatków w udokumentowanej wysokości stanowi dla nich przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy. W takim przypadku uznać bowiem należy, że przedmiotowe koszty mogą stanowić inne wydatki określone lub uznane przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, wymienione w § 2 pkt 2 lit. d ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej”.
  • „Odmiennie zaś należy rozpatrywać sytuację związaną z wydatkami na przejazdy w obrębie miejscowości, w której znajduje się siedziba Wnioskodawcy, stałe miejsce pracy lub miejsce zamieszkania pracownika, tj. zarówno w trakcie delegacji krajowych/zagranicznych (przejazdy z siedziby szpitala lub z miejsca zamieszkania na lotnisko/dworzec kolejowy lub autobusowy i z powrotem), jak i w trakcie przejazdów w celach spotkań z organami współpracującymi ze szpitalem oraz przejazdów na szkolenia i konferencje”.

Tym samym Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że:

  • zwrot kosztów przejazdów taksówkami w ramach polecenia służbowego stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy;
  • zwolnienie z PIT przysługiwać będzie wyłącznie pracownikom w podróży służbowej korzystającym z udokumentowanego paragonem przejazdu taksówką w miejscowości docelowej innej niż miejscowość, w której rozpoczęto podróż.

Podsumowanie

Zgodnie z najnowszym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego pracodawca, który zwraca pracownikowi koszty przejazdu taksówką w ramach polecenia służbowego, powoduje powstanie przychodu u pracownika ze stosunku pracy opodatkowanego podatkiem PIT.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie