Księgowość dla vatowca – program księgowy online

na czym polega księgowość vatowca

Małe firmy prowadzące księgowość uproszczoną rozliczają się z urzędem przy pomocy KPiR lub ryczałtu. Przedsiębiorcy zarejestrowani do VAT muszą dodatkowo prowadzić rejestr VAT. Sprawdź, komu opłaca się rejestracja do VAT, na czym dokładnie polega księgowość vatowca i dlaczego warto prowadzić ją w programie księgowym ifirma.pl.

Zwolnienie z VAT – kiedy jest możliwe?

Każda działalność gospodarcza – handlowa, usługowa, produkcyjna – objęta jest podatkiem VAT. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy muszą się do tego podatku rejestrować. Niektórzy mogą skorzystać ze zwolnienia.

W podatku VAT funkcjonują dwa rodzaje zwolnień:

 • zwolnienie podmiotowe

  jeśli obroty firmy nie przekraczają progu 200 000 zł rocznie, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT. Osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku podatkowego wyliczają kwotę przejścia na VAT proporcjonalnie.

 • zwolnienie przedmiotowe

  ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, przypisane do usługi lub towaru. Jeśli firma sprzedaje towary lub świadczy usługi zwolnione z VAT (np. usługi finansowe lub edukacyjne), to nie musi rejestrować się do tego podatku – bez względu na wysokość obrotów.

Początkujący przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy nie dotyczy go brak prawa do zwolnienia. Istnieją bowiem rodzaje działalności, które od samego początku muszą być zarejestrowane do podatku VAT. Są to podmioty wykonujące czynności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, na przykład podatnicy, którzy świadczą usługi prawnicze.

Przeczytaj więcej na ten temat: Czy muszę rejestrować się do VAT?

Czy warto rejestrować się do VAT?

Jako zalety bycia czynnym podatnikiem VAT można wymienić możliwość potrącania VAT od zakupów (zakupy w kwocie netto). Oraz potencjalnie większy rynek zbytu – ze względów podatkowych firmy chętniej współpracują z przedsiębiorcami, którzy wystawiają faktury VAT. Jako minusy można wskazać obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji i składania dodatkowych deklaracji podatkowych. Księgowość vatowca jest bardziej skomplikowana i większe jest prawdopodobieństwo kontroli z US.

Dobrowolna rejestracja do VAT może być opłacalna dla firm, które:

 • współpracują z kontrahentami zarejestrowanymi do VAT,
 • świadczą usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych,
 • dokonują wewnatrzunijnych dostaw, kupując towary w Polsce,
 • generują duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT.

Jeśli firma generuje niskie koszty, nie dokonuje zakupów opodatkowanych podatkiem VAT lub sprzedaje na rzecz osób fizycznych lub nievatowców, to warto rozważyć opcję pozostania przy zwolnieniu.

Sytuacja każdego podatnika jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, analizy i kalkulacji korzyści.

Obowiązki VATowca

Firma zarejestrowana do VAT musi prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów VAT, składać deklaracje podsumowujące w urzędzie skarbowym i opłacać należny podatek.

 • Do ewidencji sprzedaży VAT należy wpisywać faktury VAT sprzedaży, wydruki z kasy fiskalnej i przychody ze sprzedaży bezrachunkowej (należy zwrócić uwagę na stawki VAT na sprzedawane towary i usługi).
 • Do ewidencji zakupów VAT należy wpisywać faktury VAT kosztowe.

W deklaracji podatkowej przedsiębiorca wskazuje różnice między podatkiem należnym (kwoty sprzedaży) a podatkiem naliczonym (kwoty zakupów). Na tej podstawie US nalicza przedsiębiorcy podatek do zapłaty lub przenosi nadwyżkę na następny okres rozliczeniowy. Przedsiębiorca, jeśli chce, może wystąpić o zwrot nadwyżki na rachunek bankowy.

Od tego roku mali i średni przedsiębiorcy zobligowani są także do wysyłania co miesiąc rejestrów VAT formacie w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Mikroprzedsiębiorcy będą mieli taki obowiązek od 1 stycznia 2018 r.

Przeczytaj więcej: Jednolity Plik Kontrolny

Warto pamiętać, że jeśli przedsiębiorca współpracuje z firmami z innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej i podmiotów zarejestrowanych do podatku unijnego (np. Apple), to wymaga to rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Program księgowy online dla vatowców

Przedsiębiorca będący vatowcem może prowadzić księgowość samodzielnie, korzystając z naszego programu księgowego.

Księgowość internetowa ifirma.pl to:

 • łatwe prowadzenie Ewidencji VAT, ryczałtu i KPiR,
 • wygodne wystawianie faktur,
 • automatyczne księgowanie dokumentów i wyliczanie zobowiązań podatkowych,
 • wysyłanie deklaracji podatkowych przez Internet,
 • integracja z drukarkami fiskalnymi,
 • przydatne narzędzia: program magazynowy i CRM.

Korzystanie z programu do księgowości to nic trudnego. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie w sam raz dla małych firm. Wiele zadań można wykonać bez wychodzenia z domu, a wszystkie dokumenty ma się zawsze pod ręką, w każdym miejscu i o każdej porze. W razie potrzeby można korzystać ze wsparcia księgowego i technicznego (czat, telefon, e-mail).

Dostęp do programu księgowego ifirma.pl kosztuje 45 zł (przy płatności z góry za 6 miesięcy lub 54 zł przy płatności co miesiąc). Założenie konta i pierwsze 30 dni korzystania z serwisu są darmowe. Po tym czasie przedsiębiorca może wykupić abonament lub pozostać przy darmowym programie do faktur.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.