Jak rozliczyć fakturę z GoDaddy?

faktury od godaddy

GoDaddy to amerykańska firma, której usługi i produkty nabywają czasem polscy przedsiębiorcy. Jak rozliczyć fakturę z GoDaddy International z kwotami wyrażonymi w walucie obcej? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – Ciebie również dotyczy rozliczenie podatku!

Zgodnie z przepisami podatkowymi dokonując tzw. importu usług, nabywca jest traktowany jednocześnie jako sprzedawca, czyli musi obliczyć i odprowadzić podatek VAT oraz jako nabywca – czyli może ten sam VAT odliczyć. Zasada samodzielnego obliczenia podatku dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Jak zatem prawidłowo obliczyć podatek i rozliczyć fakturę od GoDaddy International?

Jak obliczyć VAT z faktury GoDaddy?

Aby prawidłowo obliczyć VAT do zapłaty (oraz do odliczenia), należy w pierwszej kolejności przeliczyć całościową kwotę widniejącą na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi (jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi przyjmuje się, że została ona wykonana w dacie wystawienia) lub datę zapłaty – w zależności od tego, co było pierwsze.

Następnie, od tak wyliczonej kwoty należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.

Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?

Rozliczenie faktury od GoDaddy przez czynnego podatnika VAT

Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze (netto) przeliczony na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład 1.

Pani Monika, czynny podatnik VAT, otrzymał od GoDaddy fakturę z:

  • datą wystawienia (date): 9 lutego 2021
  • kwotą na fakturze (total): 230 euro
  • faktura została opłacona również 9 lutego.

Jak należy rozliczyć taką fakturę?

1. Rozliczenie w VAT:

a. kurs euro NBP z 08.02.2021: 4,4867 zł (dla celów VAT)

b. do zaksięgowania w VAT: (230*4,4867)*23%=237,35 zł

2. Rozliczenie w PIT:

a.kurs euro NBP z 08.02.2021: 4,4867 zł

b. do zaksięgowania w KPIR : 230*4,4867= 1031, 94 zł

Rozliczenie faktury od GoDaddy przez podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć VAT z faktury GoDaddy?”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.

W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.

Przykład 2.

Pani Małgorzata, zwolniona z VAT, otrzymała od GoDaddy fakturę z:

  • datą wystawienia (date): 9 lutego 2021
  • kwotą na fakturze (total): 230 euro
  • faktura została opłacona również 9 lutego.

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

a. kurs euro NBP z 08.02.2021: 4,4867 zł

b. VAT do zapłaty: (230*4,4867)*23%=237,35 zł

Rozliczenie w PIT:

a. kurs euro NBP z 10.05.2021: 3,7493 zł

b. kwota do zaksięgowania w KPIR: 230*4,4867= 1031, 94 zł

c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 237, 35 zł

Faktura od GoDaddy a podatek PIT

W niektórych przypadkach zakup od GoDaddy wiąże się z zapłatą podatku PIT przez kupującego. Dotyczy to m.in. zakupu oprogramowania.

Więcej w artykule: Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła.

Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od GoDaddy certyfikat rezydencji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość