Zgodnie z przepisami podatkowymi dokonując tzw. importu usług, nabywca jest traktowany jednocześnie jako sprzedawca, czyli musi obliczyć i odprowadzić podatek VAT oraz jako nabywca – czyli może ten sam VAT odliczyć. Zasada samodzielnego obliczenia podatku dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Jak zatem prawidłowo obliczyć podatek i rozliczyć fakturę od GoDaddy International?
Jak obliczyć VAT z faktury GoDaddy?
Aby prawidłowo obliczyć VAT do zapłaty (oraz do odliczenia), należy w pierwszej kolejności przeliczyć całościową kwotę widniejącą na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi (jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi przyjmuje się, że została ona wykonana w dacie wystawienia) lub datę zapłaty – w zależności od tego, co było pierwsze.
Następnie, od tak wyliczonej kwoty należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.
Rozliczenie faktury od GoDaddy przez czynnego podatnika VAT
Obliczony podatek VAT, podatnicy czynny ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT – wobec czego podatek należny oraz naliczony zrównują się i jest to transakcja neutralna podatkowo.
W KPiR należy ująć wydatek, czyli całościową kwotę wykazaną na fakturze (netto) przeliczony na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Przykład 1.
Pani Monika, czynny podatnik VAT, otrzymał od GoDaddy fakturę z:
Jak należy rozliczyć taką fakturę?
1. Rozliczenie w VAT:
a. kurs euro NBP z 08.02.2021: 4,4867 zł (dla celów VAT)
b. do zaksięgowania w VAT: (230*4,4867)*23%=237,35 zł
2. Rozliczenie w PIT:
a.kurs euro NBP z 08.02.2021: 4,4867 zł
b. do zaksięgowania w KPIR : 230*4,4867= 1031, 94 zł
Rozliczenie faktury od GoDaddy przez podatnika zwolnionego z VAT
Podatnicy zwolnieni z VAT, również są zobowiązani do samodzielnego obliczenia podatku VAT. Obliczenia należy dokonać w sposób wskazany w nagłówku “Jak obliczyć VAT z faktury GoDaddy?”. Tak obliczony podatek należy wykazać w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz go zapłacić.
W KPiR należy ująć wydatek, czyli kwotę całościową wykazaną na fakturze w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ujmuje się kwotę netto, ponieważ obliczony podatek VAT można ująć w kosztach, tylko jeśli będzie zapłacony. Podatek VAT wpisuje się do KPiR w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8.
Przykład 2.
Pani Małgorzata, zwolniona z VAT, otrzymała od GoDaddy fakturę z:
- datą wystawienia (date): 9 lutego 2021
- kwotą na fakturze (total): 230 euro
- faktura została opłacona również 9 lutego.
Obliczenie VAT, który należy zapłacić:
a. kurs euro NBP z 08.02.2021: 4,4867 zł
b. VAT do zapłaty: (230*4,4867)*23%=237,35 zł
Rozliczenie w PIT:
a. kurs euro NBP z 10.05.2021: 3,7493 zł
b. kwota do zaksięgowania w KPIR: 230*4,4867= 1031, 94 zł
c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 237, 35 zł
Faktura od GoDaddy a podatek PIT
W niektórych przypadkach zakup od GoDaddy wiąże się z zapłatą podatku PIT przez kupującego. Dotyczy to m.in. zakupu oprogramowania.
Więcej w artykule: Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła.
Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od GoDaddy certyfikat rezydencji podatkowej.