Kto musi rejestrować się do VAT

firma zagraniczna a rejestracja do VAT

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą rejestrować się jako vatowcy. Jeśli ich przychód roczny nie przekracza określonej kwoty, nie muszą rejestrować się do VAT. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Rejestracja do VAT nie jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców. Jeśli ich przychód roczny nie przekracza określonej kwoty, nie muszą rejestrować się do VAT. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Do VAT muszą zarejestrować się ci przedsiębiorcy, którzy:

  • importują towary i usługi,
  • świadczą usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa,
  • świadczą usługi jubilerskie,
  • nie mają siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
Lub też dokonują:
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,
  • dostaw wyrobów z metali szlachetnych (lub z udziałem tych metali),
  • dostaw niektórych towarów opodatkowanych akcyzą,

Zwolnienie podmiotowe

Przedsiębiorcy osiągający roczne dochody nie większe niż 150 tysięcy zł mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i nie muszą rejestrować się do VAT – do wartości dochodu nie wlicza się kwoty podatku. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia 150 000 zł dochodu, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego, kwotę przejścia na VAT wylicza się proporcjonalnie.  

Zainteresował Cię temat rejestracji do VAT? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązków i praw związanych z tym podatkiem?

Polecamy inne artykuły:

ABC księgowości – podatek VAT naliczony

Podatek VAT w rolnictwie

Jak wyliczyć kwotę limitu dla zwolnienia z podatku VAT

Sprzedaż opodatkowana i zwolniona – wskaźnik VAT

Prawo do odliczenia podatku VAT

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.