Chętnie korzystamy z dostępnych dobrodziejstw kultury, jakie oferują różnego rodzaju instytucje. Na większość imprez kulturalnych, sportowych trzeba zakupić bilet wstępu. Nas jak zawsze będzie interesowało, w jaki sposób sprzedaż biletów własnych i obcych będzie rozliczana na gruncie podatku VAT i tym tematem zajmiemy się w dzisiejszej publikacji.
Biletu wstępu na wydarzenia kulturalne i sportowe
Nie sposób wymienić wszystkich obiektów i instytucji, do których kupujemy biletu wstępu. Jednak żeby naświetlić temat sprzedaży biletu warto podkreślić, że chodzi tutaj m.in. o bilety wstępu:
- na widowiska artystyczne,
- do cyrku,
- do kina,
- parku rozrywki,
- muzeum,
- wesołego miasteczka,
- na imprezy sportowe.
Każde takie przedsięwzięcie wymaga określonych nakładów finansowych, dlatego oferowana jest sprzedaż biletów, co pozwala na pokrycie kosztów i wygenerowanie zysku dla organizatora. Sprzedaż biletów może być prowadzona we własnym imieniu, ale również może być realizowana przez pośrednika. W każdym z tych przypadków odmiennie będzie wyglądało opodatkowanie na gruncie podatku VAT i na ten temat napiszemy poniżej.
Sprzedaż biletów własnych a podatek VAT
Kluczowe w naszej sprawie będzie ustalenie, w jaki sposób taka sprzedaż powinna być opodatkowana w VAT, dlatego w tym celu zajrzymy do ustawy o podatku VAT. W pierwszej kolejności ustalamy jaka stawka VAT będzie miała zastosowanie. Informacje na temat stawek obniżonych znajdziemy w załączniku nr 3 do ustawy i tam też znajdują się bilety wstępu.
Wstęp na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe i do obiektów kulturalnych |
Wstęp do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne |
Wstęp do bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury |
Wstęp na imprezy sportowe |
Pozostałe usługi związane z rekreacją |
Przepis należy interpretować w ten sposób, że obniżona stawka VAT w wysokości 8% ma zastosowanie jedynie w zakresie wstępu na tego typu wydarzenia, które są organizowane we własnym imieniu. Sytuacja będzie wyglądała zgoła odmiennie jeśli impreza kulturalna czy sportowa będzie organizowana przez podmiot trzeci.
Sprzedaż biletów obcych i ich rozliczenie
Często się tak zdarza, że sprzedażą biletów na różnego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe zajmuje się podmiot trzeci. Zasady współpracy i forma rozliczenia sprzedaży każdorazowo będzie w takich przypadkach określona w zawartej pomiędzy stronami umowie. W takim przypadku nie będzie można już mówić o świadczeniu usługi sprzedaży biletów tylko o świadczeniu usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów. Sprzedaż nie odbywa się w imieniu własnym tylko w imieniu usługodawcy. Nie będą więc miały zastosowania przepisy odnoszące się do stosowania obniżonej stawki podatku VAT, tylko będzie to świadczenie usług, które jest opodatkowane na zasadach ogólnych. W interpretacji nr 0111-KDIB3-2.4012.363.2019.3.AZ z dnia 23.09.2019 r. opisany został tego typu przypadek. Spółka, czynny podatnik VAT świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów na imprezy organizowane na terenie całego kraju. Najczęściej jest to dystrybucja biletów, druk biletów, zaproszeń. W tej interpretacji można przeczytać m.in., że w tym przypadku mamy do czynienia z usługą pośrednictwa. Zatem w przedmiotowej sprawie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest świadczona przez Wnioskodawcę usługa pośrednictwa w sprzedaży biletów na imprezy, za którą Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji. Takie wynagrodzenie prowizyjne będzie opodatkowane podstawową stawką podatku VAT 23%.
Podsumowanie
Organizowanie imprez kulturalnych czy sportowych najczęściej ma charakter świadczenia usług kompleksowych, złożonych. Specyfika organizacji również może być złożona. Tym samym każda sprawa może być inna i będzie analizowana indywidualnie. Sprzedaż biletów wstępu na tego typu wydarzenia kulturalne i sportowe rodzi określone obowiązki na gruncie podatku VAT i to było dzisiaj rozstrzygane. W publikacji zostało opisane, kiedy taka sprzedaż będzie opodatkowana obniżoną stawka VAT w wysokości 8%, a kiedy stawką podstawową 23%. Jeśli sprzedaż biletów jest dokonywana we własnym imieniu przez organizatora imprezy, to w takim przypadku można ją opodatkować stawką 8% zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o podatku VAT. Jednak jeśli sprzedaż biletów zostanie zlecona podmiotowi trzeciemu, który będzie pełnił rolę pośrednika pomiędzy organizatorem wydarzenia a jego uczestnikiem, to wówczas zawierana jest umowa na wykonanie usługi pośrednictwa, która na gruncie podatku VAT jest opodatkowana stawką podstawową 23%. Przedsiębiorcy przeprowadzający tego typu transakcje powinni zwrócić szczególną uwagę na charakter zawieranych umów i prawidłowość dokonywanych rozliczeń.