Pomysł na własny biznes: sklep rowerowy, serwis rowerowy

Własny sklep lub serwis rowerowy to marzenie wielu pasjonatów rowerów. To również dość wymagający biznes, w którym potrzeba odpowiedniego kapitału na start. Sprawdź, jakich formalności w tym przypadku wymaga rejestracja działalności gospodarczej.

Czy jazda na rowerze jest w Polsce popularna?

W Polsce kwitnie moda na rower i zdrowy tryb życia. Według raportu PSR Polacy kupują więcej rowerów niż samochodów. Jeszcze kilka lat temu prym wiodły rowery górskie, dziś Polacy stawiają na rowery miejskie i trekkingowe. Gdzie je kupują? Najczęściej w specjalistycznych sklepach rowerowych (51% badanych), rzadziej w sklepach ogólnosportowych (13%) i hipermarketach (11%). Największą popularnością cieszą się rowery z niższej półki. Aż jedna trzecia kupowanych w Polsce rowerów kosztuje mniej niż 600 zł. Z drugiej jednak strony 12 proc. kupowanych jednośladów kosztuje więcej niż 3 tys. zł. Właściciele rowerów coraz częściej szukają sposobów na wyrażenie siebie, dlatego klientów zaczynają zyskiwać rowery customizowane, projektowane na specjalne zamówienie, a także rowery bambusowe, rowery bez łańcucha, rowery o niepowtarzalnych kształtach i inne. Warto znać te trendy, zastanawiając się nad własnym biznesem rowerowym.

Własna firma – przede wszystkim dobry pomysł

Przed uruchomieniem biznesu warto przeanalizować konkurencję i rynek potencjalnych odbiorców. Dobrze jest zrobić listę lokalnych sklepów lub serwisów rowerowych i sprawdzić, jak sobie radzą – jakie mają opinie, jakiego rodzaju usługi oferują i za jaką cenę. Warto poszukać niszy oraz upewnić się, czy potencjalni klienci byliby zainteresowani tego rodzaju usługami i ile byliby skłonni za nie zapłacić. Możliwości jest wiele: rowery elektryczne, tandemy, rowery w stylu vintage i inne. A może w okolicy brakuje po prostu serwisu danej marki lub serwisu z dojazdem do klienta? Planując uruchomienie własnego sklepu lub serwisu rowerowego warto pamiętać, że jest to biznes sezonowy – zazwyczaj więc w kilka miesięcy trzeba zarobić tyle, aby starczyło na pokrycie całorocznych kosztów. Dobrym pomysłem może być więc zabezpieczenie się i poszerzenie oferty o odzież termoaktywną i akcesoria dla rowerzystów, które będą sprzedawać się zimą, lub, w miarę możliwości, uruchomić zimową przechowalnię rowerów.

Biznesplan sklepu rowerowego

Gdy ma się dobrze przemyślany koncept, można przejść do pisania biznesplanu. Założenie sklepu rowerowego może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych, w zależności od lokalu, lokalizacji i rodzaju oferowanych usług. Najwięcej pieniędzy potrzeba na lokal i jego wyposażenie, w tym zakup narzędzi, urządzeń i przede wszystkim towaru – rowerów i akcesoriów. Kalkulując koszty należy też wziąć pod uwagę bieżące wydatki na media, ZUS, podatki, księgowość, pensje dla pracowników i reklamę. Zanim sklep zacznie na siebie zarabiać może minąć trochę czasu, dlatego warto mieć na koncie zapas pieniędzy na start. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają wystarczających funduszy na uruchomienie własnej działalności, mogą postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy. Dotacja z urzędu pracy wynosi ok. 20 000 zł, ma charakter jednorazowy i jest bezzwrotna. Aby móc ubiegać się o pieniądze należy złożyć wniosek, a także spełnić kilka warunków – przede wszystkim posiadać status osoby bezrobotnej. Sprawdź: Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

Rejestracja działalności gospodarczej

Aby zarejestrować działalność gospodarczą, należy:
  1. Wypełnić formularz CEIDG-1 (czyli wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) i złożyć go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, listem poleconym lub drogą elektroniczną, np. przez naszą stronę ifirma.pl/ceidg. Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP i zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego oraz ZUS.
  2. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności złożyć w ZUS druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej, drugi do składki zdrowotnej (składa się go wtedy, gdy dodatkowo jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż najniższe wynagrodzenie krajowe).
  3. W przypadku rejestracji do VAT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach VAT formularz VAT-R, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Formularz można wypełnić na naszej stronie: ifirma.pl/ceidg/wa/vat
Dodatkowo:
  • jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudnić pracowników, to w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy powinien zgłosić ich do ZUS,
  • założenie konta firmowego w banku i wyrobienie pieczątki nie są wymagane, ale mogą się przydać.
Ważne! Bardzo często przedsiębiorcy otrzymują listy z wezwaniem do uiszczenia opłaty za wpis do rejestru firm. Do listów dołączany jest blankiet wpłaty na kwoty 150-200 zł. To oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy. Rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna.

Sklep rowerowy – warto spróbować

Własny sklep lub serwis rowerowy może być ciekawym i opłacalnym biznesem, szczególnie teraz, gdy rowery stają się coraz bardziej popularne. To biznes ze stosunkowo niskim progiem wejścia, a jego powodzenie uzależnione jest przede wszystkim od dobrej oferty i wystarczającego kapitału na start. To dobry pomysł zwłaszcza dla tych, którzy mają wiedzę i chcieliby założyć własną działalność. Jeśli więc ma się zapał i warunki, to zdecydowanie warto działać.,

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI