Przekształcenie nievatowca w płatnika VAT

podatnik VAT

Rozpoczynając działalność przedsiębiorca nie musi od razu rejestrować się jako płatnik podatku VAT. Obowiązek rejestracji VAT nastąpi, gdy wartość sprzedaży jego firmy w 2017 roku przekroczy kwotę 200.000 zł.

Rozpoczynając działalność przedsiębiorca nie musi od razu rejestrować się jako płatnik podatku VAT. Obowiązek rejestracji VAT nastąpi, gdy wartość sprzedaży jego firmy w 2017 roku przekroczy kwotę 200.000 zł. Dotyczy to zarówno osób rozliczających się na zasadach ogólnych, jak i ryczałtowców. Jeżeli rozpoczyna on działalność w trakcie roku, to limit ten jest wyliczany w odpowiedniej proporcji. Rejestracja jako podatnik VAT polega na złożeniu w US deklaracji VAT-R. W tym momencie przedsiębiorca staje się vatowcem (nie musi czekać na potwierdzenie ze strony urzędu).

Wyliczenie limitu proporcjonalnego:

Schemat wyliczenia: 200.000zł * X / 365

(X – liczba dni od daty rozpoczęcia działalności do końca roku podatkowego).

Do wartości sprzedaży nie wliczasz kwoty podatku, sprzedaży towarów oraz świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Przekształcenie nievatowca w płatnika VAT

Korekta podatku naliczonego

Jeszcze do końca grudnia 2013 w przypadku zmiany trybu rozliczenia z podatnika zwolnionego na płatnika VAT, aby odliczyć VAT od towarów handlowych podatnik sporządzał spis z natury na dzień zmiany. Spis do 14 dni składany był do urzędu skarbowego. Na podstawie złożonego remanentu naczelnik urzędu przychylał się do odliczenia VAT od towarów posiadanych na stanie firmy na dzień przejścia w wydanej przez organ podatkowy decyzji. Wartość spisu podatnik wykazywał w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczenia jako płatnik VAT.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Przekształcenie nievatowca w płatnika VAT

Od początku 2014 roku przepisy w sprawie spisu zostały wycofane z ustawy. Sporządzenie remanentu, czy jego brak przestały decydować o możliwości odliczenia VAT w wypadku przejścia na płatnika VAT. Odliczenie VAT od towarów handlowych jest już możliwe jedynie na zasadzie korekty rozliczonej zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy o VAT. Korekta dokonywana jest od wszystkich towarów handlowych, materiałów do produkcji posiadanych na stanie firmy, które w wypadku przejścia docelowo mają służyć sprzedaży opodatkowanej. Korekta wykazywana jest w polu „korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć” w wysokości VAT podlegającego odliczeniu w deklaracji składanej za okres, w którym doszło do zmiany przeznaczenia użytkowania towarów.

Program do faktur – Darmowe konto Przekształcenie nievatowca w płatnika VAT

Wprowadzenia do serwisu

Korekta wykazywana jest w polu „korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć” w wysokości VAT podlegającego odliczeniu w deklaracji składanej za okres, w którym doszło do zmiany przeznaczenia użytkowania towarów. Po wygenerowaniu deklaracji VAT-7 otwieramy ją, klikamy “Edytuj” i wprowadzamy odpowiednią kwotę.

Z drugiej strony powiększa się dotychczasowe przychody o podatek VAT, który firma ma prawo odliczyć. Korektę podatku naliczonego wykazuje się w przychodach w KPiR zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o PIT.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.