Rozliczanie straty w firmie

Jeżeli koszty uzyskania przychodu są wyższe niż uzyskany przychód, wówczas firma odnotowuje stratę. Strata może być wynikiem na przykład nietrafionych decyzji finansowych, działania konkurencji, kradzieży czy braku zapotrzebowania na rynku na dane usługi.

Jeżeli koszty uzyskania przychodu są wyższe niż uzyskany przychód, wówczas firma odnotowuje stratę. Strata może być wynikiem na przykład nietrafionych decyzji finansowych, działania konkurencji, kradzieży czy braku zapotrzebowania na rynku na dane usługi. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to stratę generują koszty, które zapisuje w książce przychodów i rozchodów. Firma, która wykaże stratę nie musi płacić podatku dochodowego. Może też rozliczyć ją w kolejnych latach. Zasada rozliczania jest prosta: stratę z danego roku można rozliczać przez 5 kolejnych lat, odliczając ją od dochodu. Co ważne, stratę można odliczać wyłącznie od dochodów, które pochodzą z tego samego źródła z którego wniknęła strata. Nie można więc odliczać straty z działalności gospodarczej od dochodu z pracy. Przedsiębiorca może samodzielnie zdecydować o tym, jaką wartość straty chce odliczyć – musi jednak pamiętać, że w jednym roku podatkowym można odliczyć co najwyżej 50% jej wartości. Jeśli więc przedsiębiorca wykazał 2000 zł straty, w jednym roku może odliczyć od dochodu maksymalnie 1000 zł, a w innych latach pozostałe 50% straty. Rozliczanej straty nie należy wykazywać w kosztach w KPiR, a zamiast tego odliczyć ją od dochodu. Ważne jest też to, aby w danym roku podatkowym – w którym przedsiębiorca postanowił rozliczyć stratę – wartość osiągniętego przez niego dochodu była wyższa od wartości straty (czyli w tym przypadku dochód musi być większy niż 1000 zł).
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.