Blog ifirma.pl

Pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia – sposób rozliczenia

|
|
3 minut czytania
Zajmujesz się dystrybucją bonów różnego przeznaczenia? Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczać takie transakcje.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W obrocie gospodarczym mamy do czynienia z różnymi formami nawiązywania współpracy. Jedną z takich form jest pośrednictwo w sprzedaży towarów i/lub usług. W takich przypadkach nieco inaczej będzie wyglądało opodatkowanie transakcji pośrednictwa w VAT. W tym artykule odniesiemy się do sposobu rozliczenia transakcji pośrednictwa w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia.

Czym jest usługa pośrednictwa?>

Usługa pośrednictwa może dotyczyć różnych obszarów życia gospodarczego. Może to być pośrednictwo handlowe, ubezpieczeniowe, finansowe. Ustawy podatkowe nie definiują takiej usługi. Ustawa Kodeks cywilny mówi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W przypadku pośrednictwa w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia (MPV) można mówić o dystrybucji czy też promocji takich bonów przez pośrednika. W jaki sposób powinno się dokonać rozliczenia takiego pośrednictwa odpowiemy poniżej.

Bon różnego przeznaczenia MPV

Bony są traktowane jako pewnego rodzaju instrument płatniczy. W momencie dostawy towarów lub usług dochodzi do uregulowania należności za przeprowadzoną transakcję takim bonem i to jest równoznaczne z zapłatą. W podatkach ważne jest właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego co decyduje o prawidłowym rozliczeniu. Najczęściej przepisy podatkowe odnoszą się wprost kiedy taki moment należy rozpoznać. W przypadku bonu MPV podatek VAT należny nalicza się w momencie sprzedaży towaru/usługi.

Sposób rozliczenia pośrednictwa w dystrybucji bonu MPV

W jaki sposób powinna być opodatkowana w VAT usługa pośrednictwa zostało to zdefiniowane wprost w ustawie. W przypadku gdy transferu bonu różnego przeznaczenia dokonuje podatnik, inny niż podatnik dokonujący czynności podlegających opodatkowaniu VAT, a więc świadczący usługi pośrednictwa oraz inne usługi takie jak usługi dystrybucji lub promocji, dotyczące bonu MPV wówczas opodatkowaniu podlegają te usługi.

Czyli co do zasady pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia powinno być opodatkowane na zasadach ogólnych tak jak każde inne usługi pośrednictwa.

Jeżeli chodzi o wykazanie kwoty przychodu w podatku PIT to będzie to kwota netto znajdująca się na fakturze VAT lub na paragonie fiskalnym. Przychód w podatku dochodowym będzie wykazany w rozliczeniu za okres, w którym pośrednik wykonał usługę i wystawił dokument sprzedaży.

Przykład

Przedsiębiorca za usługę pośrednictwa otrzymał wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 2.000 zł. Usługa jest opodatkowana 23% stawką podatku VAT.
Wyliczenie kwoty przychodu w PIT:
Kwota podatku VAT (KP) = 2.000 x 23 / 100+23
KP = 373,98 zł
Przychód w PIT (PP):
PP = 2.000,00 zł – 373,98 zł = 1.626,02 zł

Dystrybucja MPV podlega oznaczeniom MPV w plikach JPK o czym szerzej opisaliśmy tutaj.

W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania pośrednictwa w VAT?

W jaki sposób powinna być ustalona podstawa opodatkowania w VAT zostało zapisane w art. 29a ustawy. Świadczenie usługi pośrednictwa, bez względu na charakter tego pośrednictwa, będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach tam opisanych, a więc na zasadach ogólnych. W podstawie znajdzie się kwota prowizji, jaką pośrednik wypracuje na takiej transakcji. Będzie ona stanowiła różnicę pomiędzy kwotą otrzymaną od nabywcy bonu MPV a kwotą zapłaconą dostawcy tego bonu. Kwota prowizji będzie zawierała również podatek VAT dlatego należy wyliczyć z tej kwoty “metodą w stu” podatek VAT należny i podstawę opodatkowania w VAT. Najczęściej takie usługi pośrednictwa są opodatkowane stawką podstawową 23%.

Przykład

Przedsiębiorca świadczy usługi pośrednictwa w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia opodatkowane stawką VAT 23%. Za jedną z transakcji otrzymał wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 1.000 zł.
Wyliczenie podatku VAT od otrzymanej prowizji:
Kwota podatku (KP)= 1.000 x 23 / 100 + 23
KP = 186,99 zł

W zależności od tego czy będzie to pośrednictwo na rzecz firmy czy na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej obowiązywała będzie inna zasada ewidencjonowania usługi. W pierwszym przypadku będzie to faktura VAT a w drugim co do zasady ewidencja na kasie fiskalnej. W tym przypadku na fakturze lub paragonie fiskalnym znajdzie się jedynie kwota prowizji.

Stan prawny na dzień: 18.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie