Pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia – sposób rozliczenia

pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia

Zajmujesz się dystrybucją bonów różnego przeznaczenia? Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczać takie transakcje.

W obrocie gospodarczym mamy do czynienia z różnymi formami nawiązywania współpracy. Jedną z takich form jest pośrednictwo w sprzedaży towarów i/lub usług. W takich przypadkach nieco inaczej będzie wyglądało opodatkowanie transakcji pośrednictwa w VAT. W tym artykule odniesiemy się do sposobu rozliczenia transakcji pośrednictwa w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia.

Czym jest usługa pośrednictwa?

Usługa pośrednictwa może dotyczyć różnych obszarów życia gospodarczego. Może to być pośrednictwo handlowe, ubezpieczeniowe, finansowe. Ustawy podatkowe nie definiują takiej usługi. Ustawa Kodeks cywilny mówi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W przypadku pośrednictwa w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia (MPV) można mówić o dystrybucji czy też promocji takich bonów przez pośrednika. W jaki sposób powinno się dokonać rozliczenia takiego pośrednictwa odpowiemy poniżej.

Bon różnego przeznaczenia MPV

Bony są traktowane jako pewnego rodzaju instrument płatniczy. W momencie dostawy towarów lub usług dochodzi do uregulowania należności za przeprowadzoną transakcję takim bonem i to jest równoznaczne z zapłatą. W podatkach ważne jest właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego co decyduje o prawidłowym rozliczeniu. Najczęściej przepisy podatkowe odnoszą się wprost kiedy taki moment należy rozpoznać. W przypadku bonu MPV podatek VAT należny nalicza się w momencie sprzedaży towaru/usługi.

Sposób rozliczenia pośrednictwa w dystrybucji bonu MPV

W jaki sposób powinna być opodatkowana w VAT usługa pośrednictwa zostało to zdefiniowane wprost w ustawie. W przypadku gdy transferu bonu różnego przeznaczenia dokonuje podatnik, inny niż podatnik dokonujący czynności podlegających opodatkowaniu VAT, a więc świadczący usługi pośrednictwa oraz inne usługi takie jak usługi dystrybucji lub promocji, dotyczące bonu MPV wówczas opodatkowaniu podlegają te usługi.

Czyli co do zasady pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia powinno być opodatkowane na zasadach ogólnych tak jak każde inne usługi pośrednictwa.

Jeżeli chodzi o wykazanie kwoty przychodu w podatku PIT to będzie to kwota netto znajdująca się na fakturze VAT lub na paragonie fiskalnym. Przychód w podatku dochodowym będzie wykazany w rozliczeniu za okres, w którym pośrednik wykonał usługę i wystawił dokument sprzedaży.

Przykład

Przedsiębiorca za usługę pośrednictwa otrzymał wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 2.000 zł. Usługa jest opodatkowana 23% stawką podatku VAT.
Wyliczenie kwoty przychodu w PIT:
Kwota podatku VAT (KP) = 2.000 x 23 / 100+23
KP = 373,98 zł
Przychód w PIT (PP):
PP = 2.000,00 zł – 373,98 zł = 1.626,02 zł

W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania pośrednictwa w VAT?

W jaki sposób powinna być ustalona podstawa opodatkowania w VAT zostało zapisane w art. 29a ustawy. Świadczenie usługi pośrednictwa, bez względu na charakter tego pośrednictwa, będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach tam opisanych, a więc na zasadach ogólnych. W podstawie znajdzie się kwota prowizji, jaką pośrednik wypracuje na takiej transakcji. Będzie ona stanowiła różnicę pomiędzy kwotą otrzymaną od nabywcy bonu MPV a kwotą zapłaconą dostawcy tego bonu. Kwota prowizji będzie zawierała również podatek VAT dlatego należy wyliczyć z tej kwoty “metodą w stu” podatek VAT należny i podstawę opodatkowania w VAT. Najczęściej takie usługi pośrednictwa są opodatkowane stawką podstawową 23%.

Przykład

Przedsiębiorca świadczy usługi pośrednictwa w dystrybucji bonów różnego przeznaczenia opodatkowane stawką VAT 23%. Za jedną z transakcji otrzymał wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 1.000 zł.
Wyliczenie podatku VAT od otrzymanej prowizji:
Kwota podatku (KP)= 1.000 x 23 / 100 + 23
KP = 186,99 zł

W zależności od tego czy będzie to pośrednictwo na rzecz firmy czy na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej obowiązywała będzie inna zasada ewidencjonowania usługi. W pierwszym przypadku będzie to faktura VAT a w drugim co do zasady ewidencja na kasie fiskalnej. W tym przypadku na fakturze lub paragonie fiskalnym znajdzie się jedynie kwota prowizji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość