Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2023 roku

zwolnienie podmiotowe z VAT

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zamierzasz wrócić do zwolnienia? Sprawdź czy możesz to zrobić.

Przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT czynny może skorzystać z powrotu do zwolnienia podmiotowego, jeżeli spełnia warunki określone w ustawie o VAT.

Limit zwolnienia z VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT reguluje art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Ustawodawca zwalnia od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Dla przedsiębiorcy, który zakłada działalność w trakcie roku, limit liczony jest proporcjonalnie.

Kiedy przedsiębiorca może powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT?

Zasady powrotu do zwolnienia z VAT określa art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub z niego zrezygnował może ponownie skorzystać z tego zwolnienia nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił to prawo lub z niego zrezygnował. Powrót do zwolnienia z VAT może nastąpić od dowolnego miesiąca w trakcie roku, ale dopiero po spełnieniu warunku – upływu pełnego roku.

Warunki powrotu przedsiębiorcy do zwolnienia z VAT

Limit kwotowy i czasowy (pełny rok) to jeszcze nie wszystkie warunki, które przedsiębiorca musi spełnić aby skorzystać ze zwolnienia. Ustawodawca wymienia konkretne dostawy i świadczenie usług, które obligują przedsiębiorcę do bycia czynnym podatnikiem VAT. Jest to między innymi dostawa nowych środków transportu, dostawa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych czy świadczenie usług prawniczych i jubilerskich. Pełną listę czynności zawiera art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy dla przedsiębiorcy gdy:

  • nie wykonuje czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT,
  • nie przekracza w bieżącym i poprzednim roku podatkowym 200 000 zł obrotu,
  • od końca roku, w którym utracił lub zrezygnował ze zwolnienia, minął co najmniej rok.

Jak liczyć wartość sprzedaży 200 000 zł?

Do limitu 200 000 zł przedsiębiorca nie wlicza kwoty podatku, a także:

Przykłady powrotu do zwolnienia z VAT

Przykład 1

Przedsiębiorca w marcu 2022 roku zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W 2022 roku wartość sprzedaży wyniosła u niego 180 000 zł. W styczniu 2023 roku rozszerzył działalność o świadczenie usług prawniczych i chciałby powrócić do zwolnienia z VAT od maja 2023 roku. Mimo, że nie przekroczył limitu sprzedaży nie może powrócić do zwolnienia z uwagi na świadczenie usług, które zobowiązują go do bycia czynnym podatnikiem VAT.

Przykład 2

Przedsiębiorca we wrześniu 2022 roku otworzył działalność gospodarczą i zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Chciałby powrócić do zwolnienia podmiotowego od października 2023 roku, gdyż wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności wyniosła u niego 80 000 zł. W tym przypadku przedsiębiorca może powrócić do zwolnienia z VAT nie wcześniej niż z początkiem 2024 roku, ponieważ musi upłynąć pełny rok, licząc od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia. Powrót do zwolnienia z VAT będzie możliwy pod warunkiem, że w 2023 roku przedsiębiorca nie przekroczy limitu 200 000 zł i nie będzie wykonywał czynności, które zobowiązują go do pozostania czynnym podatnikiem VAT.

Przykład 3

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT w grudniu 2022 roku sprzedał środek trwały podlegający amortyzacji za kwotę 20 000 zł. Łączny obrót za 2022 rok wyniósł 210 000 zł. W tej sytuacji, pomimo przekroczenia limitu przedsiębiorca może pozostać na zwolnieniu z VAT w 2023 roku, jeżeli nie przekroczy obrotu 200 000 zł w 2023 roku. Sprzedaż środka trwałego, który był amortyzowany nie wlicza się do limitu obrotów za 2022 rok.

Jak zgłosić powrót do zwolnienia z VAT – aktualizacja VAT-R

Przedsiębiorca ma obowiązek w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym nastąpi zmiana, złożyć do właściwego urzędu skarbowego aktualizację VAT-R wskazując, od którego miesiąca będzie korzystał ze zwolnienia. W części C.1. formularza VAT-R(16) przedsiębiorca zaznacza punkt 30 podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy. Dodatkowo w pozycji 40 Data – wskazuje datę, od której będzie korzystał z ww. zwolnienia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość