Blog ifirma.pl

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2023 roku

|
|
4 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zamierzasz wrócić do zwolnienia? Sprawdź czy możesz to zrobić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT czynny może skorzystać z powrotu do zwolnienia podmiotowego, jeżeli spełnia warunki określone w ustawie o VAT.

Limit zwolnienia z VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT reguluje art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Ustawodawca zwalnia od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Dla przedsiębiorcy, który zakłada działalność w trakcie roku, limit liczony jest proporcjonalnie.

Kiedy przedsiębiorca może powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT?

Zasady powrotu do zwolnienia z VAT określa art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub z niego zrezygnował może ponownie skorzystać z tego zwolnienia nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił to prawo lub z niego zrezygnował. Powrót do zwolnienia z VAT może nastąpić od dowolnego miesiąca w trakcie roku, ale dopiero po spełnieniu warunku – upływu pełnego roku.

Warunki powrotu przedsiębiorcy do zwolnienia z VAT

Limit kwotowy i czasowy (pełny rok) to jeszcze nie wszystkie warunki, które przedsiębiorca musi spełnić aby skorzystać ze zwolnienia. Ustawodawca wymienia konkretne dostawy i świadczenie usług, które obligują przedsiębiorcę do bycia czynnym podatnikiem VAT. Jest to między innymi dostawa nowych środków transportu, dostawa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych czy świadczenie usług prawniczych i jubilerskich. Pełną listę czynności zawiera art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy dla przedsiębiorcy gdy:

 • nie wykonuje czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT,
 • nie przekracza w bieżącym i poprzednim roku podatkowym 200 000 zł obrotu,
 • od końca roku, w którym utracił lub zrezygnował ze zwolnienia, minął co najmniej rok.

Jak liczyć wartość sprzedaży 200 000 zł?

Do limitu 200 000 zł przedsiębiorca nie wlicza kwoty podatku, a także:

Przykłady powrotu do zwolnienia z VAT

Przykład 1

Przedsiębiorca w marcu 2022 roku zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W 2022 roku wartość sprzedaży wyniosła u niego 180 000 zł. W styczniu 2023 roku rozszerzył działalność o świadczenie usług prawniczych i chciałby powrócić do zwolnienia z VAT od maja 2023 roku. Mimo, że nie przekroczył limitu sprzedaży nie może powrócić do zwolnienia z uwagi na świadczenie usług, które zobowiązują go do bycia czynnym podatnikiem VAT.

Przykład 2

Przedsiębiorca we wrześniu 2022 roku otworzył działalność gospodarczą i zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Chciałby powrócić do zwolnienia podmiotowego od października 2023 roku, gdyż wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności wyniosła u niego 80 000 zł. W tym przypadku przedsiębiorca może powrócić do zwolnienia z VAT nie wcześniej niż z początkiem 2024 roku, ponieważ musi upłynąć pełny rok, licząc od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia. Powrót do zwolnienia z VAT będzie możliwy pod warunkiem, że w 2023 roku przedsiębiorca nie przekroczy limitu 200 000 zł i nie będzie wykonywał czynności, które zobowiązują go do pozostania czynnym podatnikiem VAT.

Przykład 3

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT w grudniu 2022 roku sprzedał środek trwały podlegający amortyzacji za kwotę 20 000 zł. Łączny obrót za 2022 rok wyniósł 210 000 zł. W tej sytuacji, pomimo przekroczenia limitu przedsiębiorca może pozostać na zwolnieniu z VAT w 2023 roku, jeżeli nie przekroczy obrotu 200 000 zł w 2023 roku. Sprzedaż środka trwałego, który był amortyzowany nie wlicza się do limitu obrotów za 2022 rok.

Jak zgłosić powrót do zwolnienia z VAT – aktualizacja VAT-R

Przedsiębiorca ma obowiązek w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym nastąpi zmiana, złożyć do właściwego urzędu skarbowego aktualizację VAT-R wskazując, od którego miesiąca będzie korzystał ze zwolnienia. W części C.1. formularza VAT-R(16) przedsiębiorca zaznacza punkt 30 podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy. Dodatkowo w pozycji 40 Data – wskazuje datę, od której będzie korzystał z ww. zwolnienia.

Autor ifirma.pl

Iwona Derbisz

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 12 marca 2024 o 08:10
   kom

   Dziękuję. Zagadnienie opisane, wytłumaczone na przykładach w sposób przystępny i zrozumiały. Bardzo przydatne. Polecam

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie