Praca w święto w listopadzie – dodatkowe wolne lub dodatek do wynagrodzenia

praca w niedziele lub święta

Zatrudniasz pracowników w dni świąteczne? Sprawdź, jakie masz dodatkowe obowiązki.

W kalendarzu w ciągu roku wypadają również inne dni wolne od pracy poza niedzielami. Mowa o świętach, które są określone sztywnymi datami, co oznacza że każdego roku wypadają w różne dni tygodnia. Przykładowo w miesiącu listopadzie mamy dwa takie dni – 1 i 11 listopada. Z uwagi na charakter pracy wiele osób musi wykonywać swoje obowiązki również w święta. W dzisiejszej publikacji przypomnimy pracodawcom, że praca w święto wiąże się z udzieleniem dodatkowego wolnego lub wypłatą dodatkowego wynagrodzenia.

Czy praca w święto jest dopuszczalna?

Przepisy ustawy Kodeks pracy wskazują, że co do zasady niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak istnieje kilka okoliczności, które pozwalają na pracę w te dni, a zalicza się do nich w szczególności:

  • prowadzenie akcji ratowniczej osób i mienia,
  • praca w ruchu ciągłym,
  • praca zmianowa,
  • w transporcie i komunikacji,
  • wykonywanie czynności przez służby ratownicze: straż, pogotowie,
  • w placówkach służby zdrowia,
  • w gastronomii,
  • świadczenie usług noclegowych.

W tych i jeszcze innych przypadkach wymienionych w Kodeksie pracy możliwa jest praca w święta. Są to wyjątki od ogólnej zasady, która mówi, że praca w niedziele i święta jest niedopuszczalna. Jeżeli pracodawca zatrudnia jednak pracowników w niedziele i święta, to musi pamiętać o obowiązkach wynikających z Kodeksu pracy.

Praca w niedziele i święta – obowiązki pracodawcy

Święto może wypaść również w niedziele, dlatego niezbędna jest wiedza na temat tego, w jaki sposób dokonywać rozliczenia w takich przypadkach.

Obowiązki pracodawcy
Za pracę w niedzielę
Za pracę w święto
Za pracę w święto przypadające w niedzielę
Dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych przed niedzielą lub po niej a jeżeli nie jest to możliwe, to należy udzielić dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego
Dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego
Dzień wolny za pracę w niedzielę lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%
Dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w niedzielę – jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego
Dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w święto – jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego

Praca w święto w listopadzie – dodatkowe wolne lub dodatek do wynagrodzenia

Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że jeżeli norma czasu pracy w takim dniu przekracza 8 godzin, to nadwyżka ponad ten limit będzie traktowana jak praca w godzinach nadliczbowych.

Jak widać przy rozliczaniu czasu pracy pracowników ważna jest znajomość wielu przepisów, które zostały zapisane w Kodeksie pracy. Jest to szczególnie ważne dla pracodawców, którzy ze względu na specyfikę prowadzonej działalności funkcjonują również w niedziele i święta.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość