Powrót

Praca w święto w listopadzie – dodatkowe wolne lub dodatek do wynagrodzenia

praca w niedziele lub święta

Zatrudniasz pracowników w dni świąteczne? Sprawdź, jakie masz dodatkowe obowiązki.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W kalendarzu w ciągu roku wypadają również inne dni wolne od pracy poza niedzielami. Mowa o świętach, które są określone sztywnymi datami, co oznacza że każdego roku wypadają w różne dni tygodnia. Przykładowo w miesiącu listopadzie mamy dwa takie dni – 1 i 11 listopada. Z uwagi na charakter pracy wiele osób musi wykonywać swoje obowiązki również w święta. W dzisiejszej publikacji przypomnimy pracodawcom, że praca w święto wiąże się z udzieleniem dodatkowego wolnego lub wypłatą dodatkowego wynagrodzenia.

Czy praca w święto jest dopuszczalna?

Przepisy ustawy Kodeks pracy wskazują, że co do zasady niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak istnieje kilka okoliczności, które pozwalają na pracę w te dni, a zalicza się do nich w szczególności:

  • prowadzenie akcji ratowniczej osób i mienia,
  • praca w ruchu ciągłym,
  • praca zmianowa,
  • w transporcie i komunikacji,
  • wykonywanie czynności przez służby ratownicze: straż, pogotowie,
  • w placówkach służby zdrowia,
  • w gastronomii,
  • świadczenie usług noclegowych.

W tych i jeszcze innych przypadkach wymienionych w Kodeksie pracy możliwa jest praca w święta. Są to wyjątki od ogólnej zasady, która mówi, że praca w niedziele i święta jest niedopuszczalna. Jeżeli pracodawca zatrudnia jednak pracowników w niedziele i święta, to musi pamiętać o obowiązkach wynikających z Kodeksu pracy.

Praca w niedziele i święta – obowiązki pracodawcy

Święto może wypaść również w niedziele, dlatego niezbędna jest wiedza na temat tego, w jaki sposób dokonywać rozliczenia w takich przypadkach.

Obowiązki pracodawcy
Za pracę w niedzielę
Za pracę w święto
Za pracę w święto przypadające w niedzielę
Dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych przed niedzielą lub po niej a jeżeli nie jest to możliwe, to należy udzielić dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego
Dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego
Dzień wolny za pracę w niedzielę lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%
Dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w niedzielę – jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego
Dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w święto – jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego

Praca w święto w listopadzie – dodatkowe wolne lub dodatek do wynagrodzenia

Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że jeżeli norma czasu pracy w takim dniu przekracza 8 godzin, to nadwyżka ponad ten limit będzie traktowana jak praca w godzinach nadliczbowych.

Jak widać przy rozliczaniu czasu pracy pracowników ważna jest znajomość wielu przepisów, które zostały zapisane w Kodeksie pracy. Jest to szczególnie ważne dla pracodawców, którzy ze względu na specyfikę prowadzonej działalności funkcjonują również w niedziele i święta.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość