Blog ifirma.pl

Prawa autorskie z umowy zlecenie a zleceniobiorca poniżej 26 roku życia

|
Masz poniżej 26 lat i zastanawiasz się, czy zawsze możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT? W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Młode osoby do 26 roku życia mogą skorzystać ze zwolnienia od zapłaty podatku dochodowego od uzyskiwanych dochodów. Ulga dla młodych zaczęła obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku. Jednak nie wszystkie osiągane przychody mogą korzystać ze zwolnienia od podatku PIT. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się przychodami z umowy zlecenie z prawami autorskimi.

Kiedy można skorzystać z ulgi dla młodych?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym odnoszą się wprost do tego, jakie przychody korzystają ze zwolnienia od podatku PIT (art. 21 ust. 1 pkt 148) i tam znalazły się m.in. przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8. Jednak w przedmiocie omawianej przez nas tematyki mamy do czynienia jeszcze z prawami autorskimi, a wówczas sprawa nie jest już taka oczywista.

Co to są prawa autorskie?

Prawa autorskie chronią działalność twórczą, m.in. naukową, literacką, artystyczną, IT. Twórcy mają uprawnienia do używania określonych dzieł lub mogą udzielić zgody na ich używanie za odpłatnością, może również dojść do przeniesienia praw na zleceniodawcę na podstawie umowy sprzedaży lub umowy licencyjnej. Najczęściej w umowie zlecenie zawarta jest klauzula o przekazaniu autorskich praw majątkowych.

Przychody z praw majątkowych zostały wymienione w ustawie o PIT w art. 18, a więc nie zostały wymienione w podstawie prawnej, która mówi o zwolnieniu od podatku PIT.

Czy umowa zlecenie z prawami autorskimi korzysta ze zwolnienia PIT jeśli zleceniobiorca nie ukończył 26 lat?

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych ulga dla młodych ma charakter zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego. Podmiotowy, ponieważ dotyczy osób młodych do 26 roku życia. Przedmiotowy, ponieważ nie wszystkie przychody osiągnięte przez wskazanych metrykalnie podatników mogą korzystać z tego zwolnienia.

Przychody, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku zostały wymienione wprost w ustawie i jest to katalog zamknięty. Nie znalazły się tam przychody z praw autorskich, a więc będą one opodatkowane na zasadach ogólnych, nawet wtedy, gdy dotyczą osób poniżej 26 roku życia.

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 24.02.2021 r. nr 0115-KDIT2.4011.836.2020.1.MM uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Pytanie dotyczyło zawartej umowy zlecenie z przeniesieniem praw autorskich na zleceniodawcę. Wnioskodawca uważał, że ma zastosowanie zwolnienie z podatku dochodowego z art. 21 ust. pkt 148. Jednak Dyrektor KIS uznał, że w tym przypadku nie znajduje zastosowanie zwolnienie z podatku PIT, pomimo że zleceniobiorca nie ukończył 26 lat.

Wynagrodzenie z przeniesieniem praw autorskich jest przychodem z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o PIT, niezależnie od tego, w jaki sposób ukształtowane zostały inne elementy stosunku zobowiązaniowego łączącego strony.

Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy zlecenie z przeniesieniem praw autorskich powinni o tym pamiętać i w takim przypadku naliczyć podatek dochodowy od dokonanej wypłaty wynagrodzenia za zlecenie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Umowa zlecenie z przeniesieniem praw autorskich - o co w tym chodzi?

   Twórcy mają uprawnienia do używania określonych dzieł lub mogą udzielić zgody na ich używanie za odpłatnością, może również dojść do przeniesienia praw na zleceniodawcę na podstawie umowy sprzedaży lub umowy licencyjnej. Najczęściej w umowie zlecenie zawarta jest klauzula o przekazaniu autorskich praw majątkowych.
  2. Umowa zlecenie z przeniesieniem praw autorskich - czy można skorzystać z ulgi dla młodych?

   Przychody, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku zostały wymienione wprost w ustawie i jest to katalog zamknięty. Nie znalazły się tam przychody z praw autorskich, a więc będą one opodatkowane na zasadach ogólnych, nawet wtedy, gdy dotyczą osób poniżej 26 roku życia.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie