Młode osoby do 26 roku życia mogą skorzystać ze zwolnienia od zapłaty podatku dochodowego od uzyskiwanych dochodów. Ulga dla młodych zaczęła obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku. Jednak nie wszystkie osiągane przychody mogą korzystać ze zwolnienia od podatku PIT. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się przychodami z umowy zlecenie z prawami autorskimi.
Kiedy można skorzystać z ulgi dla młodych?
Przepisy ustawy o podatku dochodowym odnoszą się wprost do tego, jakie przychody korzystają ze zwolnienia od podatku PIT (art. 21 ust. 1 pkt 148) i tam znalazły się m.in. przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8. Jednak w przedmiocie omawianej przez nas tematyki mamy do czynienia jeszcze z prawami autorskimi, a wówczas sprawa nie jest już taka oczywista.
Co to są prawa autorskie?
Prawa autorskie chronią działalność twórczą, m.in. naukową, literacką, artystyczną, IT. Twórcy mają uprawnienia do używania określonych dzieł lub mogą udzielić zgody na ich używanie za odpłatnością, może również dojść do przeniesienia praw na zleceniodawcę na podstawie umowy sprzedaży lub umowy licencyjnej. Najczęściej w umowie zlecenie zawarta jest klauzula o przekazaniu autorskich praw majątkowych.
Przychody z praw majątkowych zostały wymienione w ustawie o PIT w art. 18, a więc nie zostały wymienione w podstawie prawnej, która mówi o zwolnieniu od podatku PIT.
Czy umowa zlecenie z prawami autorskimi korzysta ze zwolnienia PIT jeśli zleceniobiorca nie ukończył 26 lat?
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych ulga dla młodych ma charakter zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego. Podmiotowy, ponieważ dotyczy osób młodych do 26 roku życia. Przedmiotowy, ponieważ nie wszystkie przychody osiągnięte przez wskazanych metrykalnie podatników mogą korzystać z tego zwolnienia.
Przychody, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku zostały wymienione wprost w ustawie i jest to katalog zamknięty. Nie znalazły się tam przychody z praw autorskich, a więc będą one opodatkowane na zasadach ogólnych, nawet wtedy, gdy dotyczą osób poniżej 26 roku życia.
Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 24.02.2021 r. nr 0115-KDIT2.4011.836.2020.1.MM uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.
Pytanie dotyczyło zawartej umowy zlecenie z przeniesieniem praw autorskich na zleceniodawcę. Wnioskodawca uważał, że ma zastosowanie zwolnienie z podatku dochodowego z art. 21 ust. pkt 148. Jednak Dyrektor KIS uznał, że w tym przypadku nie znajduje zastosowanie zwolnienie z podatku PIT, pomimo że zleceniobiorca nie ukończył 26 lat.
Wynagrodzenie z przeniesieniem praw autorskich jest przychodem z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o PIT, niezależnie od tego, w jaki sposób ukształtowane zostały inne elementy stosunku zobowiązaniowego łączącego strony.
Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy zlecenie z przeniesieniem praw autorskich powinni o tym pamiętać i w takim przypadku naliczyć podatek dochodowy od dokonanej wypłaty wynagrodzenia za zlecenie.