Blog ifirma.pl

Sprzedaż na próbę – treść, przedmiot i wzór umowy

|
|
4 minut czytania
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy dążą do przekonania klientów do zakupu swoich produktów, wykorzystując różne strategie, w tym sprzedaż na próbę. Sprawdź, jakie warunki i zasady kierują tą formą transakcji. W artykule dowiesz się o treści, przedmiocie i wzorze umowy sprzedaży na próbę, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko i zyskasz pewność przy dokonywaniu zakupów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy chcąc zachęcić klientów do nabycia ich przedmiotów podejmują szereg różnych działań mających na celu przekonanie potencjalnego nabywcy do dokonania zakupu ich produktów. Jednym z takich działań jest sprzedaż rzeczy na próbę, co oznacza, że sprzedający przekazuje kupującemu przedmiot sprzedaży na okres próby. W tym okresie kupujący może sprawdzić funkcjonowanie i właściwości wydanego mu towaru i zastanowić się czy taki produkt wart jest uiszczenia ustalonej ceny.

Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.

Sprzedaż na próbę

Zgodnie z przepisem art. 592 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks cywilny:

 • Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. W braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin [por. § 1];
 • Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry [por. § 2].

Celem sprzedaży na próbę jest weryfikacja przedmiotu sprzedaży pod kątem jej funkcjonowania, spełnienia oczekiwań nabywcy. Przeniesienie własności rzeczy następuje poprzez złożenie przez kupującego oświadczenia woli. Sprzedaż na próbę jest podobna do sprzedaży zastrzegającej prawo własności, albowiem obie te umowy są umowami warunkowymi. Celem zastrzeżenia zbadania rzeczy nie jest zapewnienie kupującemu możliwości sprawdzenia jej pod kątem ewentualnych wad. Aprobata rzeczy nie ma bowiem znaczenia dla odpowiedzialności z tytułu rękojmi [tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. akt V CSK 433/09].

WAŻNE

– przedmiotem sprzedaży na próbę może być wyłącznie rzecz ruchoma.

Oznaczenie w umowie sprzedaży, iż przedmiot wydawany jest kupującemu na próbę nie powoduje zwolnienia zarówno sprzedającego jak i nabywcy z obowiązków wynikających z umowy sprzedaży, co oznacza, że na obu stronach ciążą obowiązki wynikające z tytułu umowy sprzedaży.

strong>Do obowiązków sprzedawcy należy:

 • przeniesienie własności przedmiotu umowy na kupującego, który zazwyczaj zostaje zawarty w momencie zawarcia umowy sprzedaży;
 • przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy;
 • wydanie przedmiotu umowy.

Do obowiązków kupującego należy:

 • odebranie przedmiotu umowy;
 • zapłata ceny za otrzymany przedmiot umowy.

Jednakże warto podkreślić, że nawet jak sprzedający zastrzeże w umowie okres próby, to do momentu przejścia tejże własności na kupującego, nie może on wykonywać uprawnień wynikających z prawa własności w sposób, który może naruszyć uprawnienie kupującego, chodzi przykładowo o rozporządzanie rzeczą będącą przedmiotem sprzedaży.

Zastanawiasz się czy sprzedaż przedmiotów składających się na prywatną kolekcję, które nie zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeśli tak, to przejdź tutaj.

Okres próby

Jeśli chodzi o czas weryfikacji przedmiotu sprzedaży, to wskazać należy, że nie może on trwać w nieskończoność. Strony transakcji powinny ustalić w umowie termin „testowania” rzeczy i w tym terminie kupujący powinien złożyć oświadczenie woli w zakresie nabycia bądź zwrotu rzeczy. Jeśli termin do złożenia oświadczenia woli upłynie, to poczytuje się, że kupujący uznał przedmiot za dobry i dochodzi wówczas do jego nabycia i objęcia w prawo własności. Podkreślić należy, że sprzedający nie może przymusić kupującego na nabycia rzeczy, decyzja należy do kupującego i to od niego zależy, czy rzecz spełnia oczekiwania i jest dla niego odpowiednia. Dopiero taka „pozytywna” decyzja kupującego skutkuje przeniesieniem własności.

WAŻNE

– upływ wyznaczonego przez sprzedawcę terminu albo terminu określonego w umowie bądź też brak złożenia oświadczenia przez kupującego oznacza, że kupujący uznał przedmiot sprzedaży za dobry i wówczas po jego stronie spoczywa obowiązek uiszczenia ceny za towar.

Umowa sprzedaży na próbę – wzór do pobrania

Darmowy wzór umowy sprzedaży na próbę możesz pobrać tutaj.

Podsumowanie

Sprzedaż na próbę jest niewątpliwie korzystną formą sprzedaży rzeczy, bowiem kupujący może daną rzecz sprawdzić pod kątem przydatności i funkcjonalności dla niego jako przyszłego użytkownika przedmiotu. Istotne jest jednak wskazanie przez strony w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy, albowiem w przypadku jego braku sprzedawca może samodzielnie wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin. Niejako obowiązkiem kupującego jest złożenie sprzedawcy odpowiedniego oświadczenia przed upływem terminu, bowiem w przeciwnym razie przyjmuje się, że kupujący uznał przedmiot sprzedaży za dobry. Dlatego jeśli przedmiot sprzedaży nie spełnia oczekiwań kupującego, to aby uniknąć zobowiązania do jego zapłaty, należy przed upływem terminu złożyć stosowne oświadczenie i zwrócić rzecz sprzedawcy w takim stanie w jakim została mu ona wydana.

Jeśli chcesz wiedzieć czym charakteryzuje się umowa sprzedaży na raty, to przeczytaj ten artykuł.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie