Blog ifirma.pl

Procedura IOSS – jaki jest termin rejestracji?

|
|
2 minut czytania
Zajmujesz się importem towarów na rzecz konsumentów? Sprawdź, kiedy jest obowiązek rejestracji do IOSS.

Procedura IOSS - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie towary importowane do Unii Europejskiej, bez względu na ich wartość, podlegają pod podatek VAT. Różna jest jedynie forma jego poboru i zapłaty. Problematyka jest dość złożona, dlatego próbujemy w różnych publikacjach opisywać poszczególne kwestie. Dzisiaj zajmiemy się terminem rejestracji do IOSS.

Co to jest IOSS?

IOSS jest to procedura szczególna, którą przedsiębiorcy mogą wybrać do rozliczania sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI). Zastosowanie tej procedury pozwoli na rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu SOTI dla państwa członkowskiego konsumpcji (gdzie wysyłane są towary), za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji, w którym przedsiębiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przy stosowaniu procedury IOSS podatek zostanie naliczony i pobrany w momencie sprzedaży towarów i zapłacony w państwie identyfikacji. Dzięki temu towary importowane nie będą odprawiane w urzędzie celnym i szybciej trafią do odbiorcy. Procedura IOSS pozwoli przedsiębiorcy uniknąć rejestracji do podatku VAT w każdym kraju UE. Korzystanie z procedury IOSS jest fakultatywne dla przedsiębiorcy, może skorzystać z tej opcji lub dokonywać rejestracji w poszczególnych państwach UE.

Jaki jest termin rejestracji do IOSS?

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych objętych procedurą importu powstaje w momencie dokonania dostawy towarów. Dostawę towarów uważa się za dokonaną w momencie zaakceptowania płatności. Jako moment zaakceptowania/otrzymania płatności uważa się dzień:

 • potwierdzenie płatności lub
 • powiadomienie o autoryzacji płatności lub
 • zobowiązanie zapłaty np. przy odbiorze towaru,
 • w zależności od tego co było pierwsze.

Rejestracja w ramach procedury importu stanie się skuteczna z dniem nadania podatnikowi lub jego pośrednikowi indywidualnego numeru identyfikacyjnego VAT w celu korzystania z tej procedury. Dzień ten stanowi datę rozpoczęcia korzystania z procedury. A więc, aby możliwa była sprzedaż w ramach procedury uproszczonej IOSS przedsiębiorca przed datą powstania obowiązku podatkowego powinien być już zarejestrowany, aby móc rozliczać VAT w tej procedurze. Wydaje się więc, że rejestracja powinna być dokonana ze stosownym wyprzedzeniem. Nie da się w tym przypadku wskazać konkretnych dat.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie