Od 1 lipca 2021 r. wszystkie towary importowane do Unii Europejskiej, bez względu na ich wartość, podlegają pod podatek VAT. Różna jest jedynie forma jego poboru i zapłaty. Problematyka jest dość złożona, dlatego próbujemy w różnych publikacjach opisywać poszczególne kwestie. Dzisiaj zajmiemy się terminem rejestracji do IOSS.
Co to jest IOSS?
IOSS jest to procedura szczególna, którą przedsiębiorcy mogą wybrać do rozliczania sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI). Zastosowanie tej procedury pozwoli na rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu SOTI dla państwa członkowskiego konsumpcji (gdzie wysyłane są towary), za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji, w którym przedsiębiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przy stosowaniu procedury IOSS podatek zostanie naliczony i pobrany w momencie sprzedaży towarów i zapłacony w państwie identyfikacji. Dzięki temu towary importowane nie będą odprawiane w urzędzie celnym i szybciej trafią do odbiorcy. Procedura IOSS pozwoli przedsiębiorcy uniknąć rejestracji do podatku VAT w każdym kraju UE. Korzystanie z procedury IOSS jest fakultatywne dla przedsiębiorcy, może skorzystać z tej opcji lub dokonywać rejestracji w poszczególnych państwach UE.
Jaki jest termin rejestracji do IOSS?
Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych objętych procedurą importu powstaje w momencie dokonania dostawy towarów. Dostawę towarów uważa się za dokonaną w momencie zaakceptowania płatności. Jako moment zaakceptowania/otrzymania płatności uważa się dzień:
- potwierdzenie płatności lub
- powiadomienie o autoryzacji płatności lub
- zobowiązanie zapłaty np. przy odbiorze towaru,
- w zależności od tego co było pierwsze.
Rejestracja w ramach procedury importu stanie się skuteczna z dniem nadania podatnikowi lub jego pośrednikowi indywidualnego numeru identyfikacyjnego VAT w celu korzystania z tej procedury. Dzień ten stanowi datę rozpoczęcia korzystania z procedury. A więc, aby możliwa była sprzedaż w ramach procedury uproszczonej IOSS przedsiębiorca przed datą powstania obowiązku podatkowego powinien być już zarejestrowany, aby móc rozliczać VAT w tej procedurze. Wydaje się więc, że rejestracja powinna być dokonana ze stosownym wyprzedzeniem. Nie da się w tym przypadku wskazać konkretnych dat.