Blog ifirma.pl

Proporcja i samochód osobowy – jak rozliczyć VAT?

|
|
3 minut czytania
Odliczenie VAT na pierwszy rzut oka wydaje się być proste, jednak dla podatników prowadzących sprzedaż mieszaną odliczenie może być nieco bardziej skomplikowane – szczególnie, jeśli prawo do odliczenia VAT ograniczają także inne przepisy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odliczenie VAT na pierwszy rzut oka wydaje się być proste, jednak dla podatników prowadzących sprzedaż mieszaną odliczenie może być nieco bardziej skomplikowane – szczególnie, jeśli prawo do odliczenia VAT ograniczają także inne przepisy. Samochód osobowy i proporcja? Zobacz krok po kroku, jak rozliczyć VAT!

Wydatki z ograniczonym prawem do odliczenia a proporcja VAT

Najpopularniejszym wydatkiem, w którym ograniczono prawo do odliczenia VAT, są koszty związane z samochodem osobowym.

W sytuacji, gdy z samochodu osobowego korzysta przedsiębiorca prowadzący sprzedaż mieszaną i rozliczający VAT przy wykorzystaniu wskaźnika (proporcji), istotna jest właściwa kolejność rozliczenia VAT. Najpierw stosujemy tu przepisy ogólne, czyli – odliczenie 50% VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym. Następnie na podstawie pozostałej wartości VAT do odliczenia ustalamy proporcją, jaka kwota ostatecznie będzie podlegała odliczeniu.

Przykład 1.

Przedsiębiorca prowadzi sprzedaż mieszaną – wskaźnik sprzedaży opodatkowanej w ogólnej wartości sprzedaży ustalono na 70%. W firmie wykorzystywany jest samochód osobowy z prawem do odliczenia 50% VAT.

Zakupiono paliwo do samochodu osobowego o wartości 200 zł netto (46 zł VAT, 246 zł brutto). VAT do odliczenia ustalany jest następująco:

 • I Ograniczenie 50% VAT dla samochodów osobowych: 46 zł * 50% = 23 zł
 • II Ograniczenie 70% wskaźnik sprzedaży mieszanej: 23 zł * 70% = 16,10 zł

Odliczeniu będzie podlegało 16,10 zł podatku naliczonego. Pozostałe 29,90 zł może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Sprzedaż mieszana – nieodliczony VAT w kosztach

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych VAT może stanowić koszt, o ile podatnikowi nie przysługuje prawo do jego odliczenia.

Generalnie VAT niepodlegający odliczeniu z uwagi na ograniczenia takie jak 50% odliczenia przy samochodach osobowych, ujmowany jest w KPiR razem z wartością netto kosztu. W przypadku VAT nieodliczonego z powodu sprzedaży mieszanej mamy dwa wyjścia:

 • I Ujęcie nieodliczonego VAT razem z wartością netto wydatku
 • II Ujęcie nieodliczonego VAT na podstawie dowodu wewnętrznego, w jednej zbiorczej kwocie na podstawie kalkulacji do deklaracji VAT.
Przykład 2.

Według podejścia I w koszty zaliczymy:

 • 229,10 zł (200 zł netto + 23 zł VAT nieodliczanego przy samochodach osobowych + 6,90 zł VAT nieodliczonego z uwagi na wskaźnik)
Przykład 3.

Według podejścia II w koszty zaliczymy:

 • Na podstawie faktury – 223 zł (200 zł netto + 23 zł VAT nieodliczanego przy samochodach osobowych)
 • Na podstawie DW po wygenerowaniu deklaracji – 6,90 zł (VAT nieodliczony z uwagi na wskaźnik)

Jak widać, bez względu na podejście do kosztów uzyskania przychodów trafi dokładnie taka sama kwota nieodliczonego VAT, w związku z czym zasadniczo oba podejścia są dopuszczalne. Istotne jednak, aby na początku roku podatkowego podatnik zdecydował się na jedno z nich i kontynuował rozliczanie konsekwentnie.

Wydatki w proporcji? Księguj w Ifirma – nie martw się rozliczeniem!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie