Proporcja i samochód osobowy – jak rozliczyć VAT?

Odliczenie VAT na pierwszy rzut oka wydaje się być proste, jednak dla podatników prowadzących sprzedaż mieszaną odliczenie może być nieco bardziej skomplikowane – szczególnie, jeśli prawo do odliczenia VAT ograniczają także inne przepisy. Samochód osobowy i proporcja? Zobacz krok po kroku, jak rozliczyć VAT!

Wydatki z ograniczonym prawem do odliczenia a proporcja VAT

Najpopularniejszym wydatkiem, w którym ograniczono prawo do odliczenia VAT, są koszty związane z samochodem osobowym. W sytuacji, gdy z samochodu osobowego korzysta przedsiębiorca prowadzący sprzedaż mieszaną i rozliczający VAT przy wykorzystaniu wskaźnika (proporcji), istotna jest właściwa kolejność rozliczenia VAT. Najpierw stosujemy tu przepisy ogólne, czyli – odliczenie 50% VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym. Następnie na podstawie pozostałej wartości VAT do odliczenia ustalamy proporcją, jaka kwota ostatecznie będzie podlegała odliczeniu.
Przykład 1.
Przedsiębiorca prowadzi sprzedaż mieszaną – wskaźnik sprzedaży opodatkowanej w ogólnej wartości sprzedaży ustalono na 70%. W firmie wykorzystywany jest samochód osobowy z prawem do odliczenia 50% VAT. Zakupiono paliwo do samochodu osobowego o wartości 200 zł netto (46 zł VAT, 246 zł brutto). VAT do odliczenia ustalany jest następująco:
  I Ograniczenie 50% VAT dla samochodów osobowych: 46 zł * 50% = 23 zł
  II Ograniczenie 70% wskaźnik sprzedaży mieszanej: 23 zł * 70% = 16,10 zł
Odliczeniu będzie podlegało 16,10 zł podatku naliczonego. Pozostałe 29,90 zł może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Sprzedaż mieszana – nieodliczony VAT w kosztach

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych VAT może stanowić koszt, o ile podatnikowi nie przysługuje prawo do jego odliczenia. Generalnie VAT niepodlegający odliczeniu z uwagi na ograniczenia takie jak 50% odliczenia przy samochodach osobowych, ujmowany jest w KPiR razem z wartością netto kosztu. W przypadku VAT nieodliczonego z powodu sprzedaży mieszanej mamy dwa wyjścia:
  I Ujęcie nieodliczonego VAT razem z wartością netto wydatku
  II Ujęcie nieodliczonego VAT na podstawie dowodu wewnętrznego, w jednej zbiorczej kwocie na podstawie kalkulacji do deklaracji VAT.
Przykład 2.
Według podejścia I w koszty zaliczymy:
 • 229,10 zł (200 zł netto + 23 zł VAT nieodliczanego przy samochodach osobowych + 6,90 zł VAT nieodliczonego z uwagi na wskaźnik)
Przykład 3.
Według podejścia II w koszty zaliczymy:
 • Na podstawie faktury – 223 zł (200 zł netto + 23 zł VAT nieodliczanego przy samochodach osobowych)
 • Na podstawie DW po wygenerowaniu deklaracji – 6,90 zł (VAT nieodliczony z uwagi na wskaźnik)
Jak widać, bez względu na podejście do kosztów uzyskania przychodów trafi dokładnie taka sama kwota nieodliczonego VAT, w związku z czym zasadniczo oba podejścia są dopuszczalne. Istotne jednak, aby na początku roku podatkowego podatnik zdecydował się na jedno z nich i kontynuował rozliczanie konsekwentnie.  
Wydatki w proporcji? Księguj w Ifirma – nie martw się rozliczeniem!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI