Proporcja i samochód osobowy – jak rozliczyć VAT?

samochód osobowy jak rozliczyć VAT

Odliczenie VAT na pierwszy rzut oka wydaje się być proste, jednak dla podatników prowadzących sprzedaż mieszaną odliczenie może być nieco bardziej skomplikowane – szczególnie, jeśli prawo do odliczenia VAT ograniczają także inne przepisy.

Odliczenie VAT na pierwszy rzut oka wydaje się być proste, jednak dla podatników prowadzących sprzedaż mieszaną odliczenie może być nieco bardziej skomplikowane – szczególnie, jeśli prawo do odliczenia VAT ograniczają także inne przepisy. Samochód osobowy i proporcja? Zobacz krok po kroku, jak rozliczyć VAT!

Wydatki z ograniczonym prawem do odliczenia a proporcja VAT

Najpopularniejszym wydatkiem, w którym ograniczono prawo do odliczenia VAT, są koszty związane z samochodem osobowym.

W sytuacji, gdy z samochodu osobowego korzysta przedsiębiorca prowadzący sprzedaż mieszaną i rozliczający VAT przy wykorzystaniu wskaźnika (proporcji), istotna jest właściwa kolejność rozliczenia VAT. Najpierw stosujemy tu przepisy ogólne, czyli – odliczenie 50% VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym. Następnie na podstawie pozostałej wartości VAT do odliczenia ustalamy proporcją, jaka kwota ostatecznie będzie podlegała odliczeniu.

Przykład 1.

Przedsiębiorca prowadzi sprzedaż mieszaną – wskaźnik sprzedaży opodatkowanej w ogólnej wartości sprzedaży ustalono na 70%. W firmie wykorzystywany jest samochód osobowy z prawem do odliczenia 50% VAT.

Zakupiono paliwo do samochodu osobowego o wartości 200 zł netto (46 zł VAT, 246 zł brutto). VAT do odliczenia ustalany jest następująco:

  • I Ograniczenie 50% VAT dla samochodów osobowych: 46 zł * 50% = 23 zł
  • II Ograniczenie 70% wskaźnik sprzedaży mieszanej: 23 zł * 70% = 16,10 zł

Odliczeniu będzie podlegało 16,10 zł podatku naliczonego. Pozostałe 29,90 zł może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Sprzedaż mieszana – nieodliczony VAT w kosztach

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych VAT może stanowić koszt, o ile podatnikowi nie przysługuje prawo do jego odliczenia.

Generalnie VAT niepodlegający odliczeniu z uwagi na ograniczenia takie jak 50% odliczenia przy samochodach osobowych, ujmowany jest w KPiR razem z wartością netto kosztu. W przypadku VAT nieodliczonego z powodu sprzedaży mieszanej mamy dwa wyjścia:

  • I Ujęcie nieodliczonego VAT razem z wartością netto wydatku
  • II Ujęcie nieodliczonego VAT na podstawie dowodu wewnętrznego, w jednej zbiorczej kwocie na podstawie kalkulacji do deklaracji VAT.
Przykład 2.

Według podejścia I w koszty zaliczymy:

  • 229,10 zł (200 zł netto + 23 zł VAT nieodliczanego przy samochodach osobowych + 6,90 zł VAT nieodliczonego z uwagi na wskaźnik)
Przykład 3.

Według podejścia II w koszty zaliczymy:

  • Na podstawie faktury – 223 zł (200 zł netto + 23 zł VAT nieodliczanego przy samochodach osobowych)
  • Na podstawie DW po wygenerowaniu deklaracji – 6,90 zł (VAT nieodliczony z uwagi na wskaźnik)

Jak widać, bez względu na podejście do kosztów uzyskania przychodów trafi dokładnie taka sama kwota nieodliczonego VAT, w związku z czym zasadniczo oba podejścia są dopuszczalne. Istotne jednak, aby na początku roku podatkowego podatnik zdecydował się na jedno z nich i kontynuował rozliczanie konsekwentnie.

Wydatki w proporcji? Księguj w Ifirma – nie martw się rozliczeniem!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość