Wynajem mieszkania a koszty uzyskania przychodów

wynajem mieszkania koszty uzyskania przychodu

Wynajmujesz mieszkania i chcesz prowadzić w nim działalność gospodarczą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Osoby, które wynajmują mieszkania mogą również zdecydować się na prowadzenie w nich działalności gospodarczej. Jednakże w takim przypadku powinny zwrócić uwagę na kilka kwestii, o których dzisiaj napiszemy.

Działalność gospodarcza w wynajmowanym mieszkaniu – co należy ustalić?

Jeżeli nie jesteśmy właścicielem mieszkania tylko je wynajmujemy, ważne jest wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień:

  1. Adnotacja w umowie najmu.
  2. Co prawda umowa najmu stanowi tytuł prawny do lokalu, ale ten fakt powinien być uzgodniony z właścicielem lokalu. Na potwierdzenie powinien być sporządzony aneks do umowy, jeżeli taki zapis nie znalazł się w umowie pierwotnej. Z treści powinno wynikać, czy na działalność gospodarczą będzie przeznaczone całe mieszkanie, czy tylko jakieś pomieszczenie.

  3. Podatek od nieruchomości.
  4. Właściciel mieszkania powinien dokonać zgłoszenia do urzędu gminy o zmianie sposobu wykorzystania w całości lub w części na działalność gospodarczą, co powoduje zmianę wysokości podatku od nieruchomości.

  5. Zmiana danych rejestracyjnych w CEIDG.
  6. W zależności od tego, czy będzie to pierwsza rejestracja, czy może zmiana miejsca prowadzenia działalności lub miejsce dodatkowe, to w takim zakresie należy dokonać aktualizacji zgłoszenia w CEIDG.

Czy wynajem mieszkania może się znaleźć w kosztach?

Pamiętajmy, że kosztem może być wszystko, co w sposób bezpośredni lub pośredni ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niewątpliwie jeżeli będziemy prowadzić firmę w wynajętym mieszkaniu, to jak najbardziej koszty z tym związane będą mogły być ujmowane w PKPiR. Od tego, czy przeznaczymy na działalność całe mieszkanie, czy tylko jego część będzie zależało, jakie kwoty znajdą się w kosztach.

Co może być kosztem?

Jeżeli firma jest prowadzona w wynajętym mieszkaniu, zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nie będą się różnić od tych, jakie obowiązują, gdy jesteśmy prawnym właścicielem nieruchomości. W przypadku rozliczania kosztów za media punktem wyjścia będzie ustalenie proporcji, jeżeli na firmę przeznaczamy tylko część wynajmowanego mieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacjach, które polecamy poniżej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość