Wynajem mieszkania a koszty uzyskania przychodów

wynajem mieszkania koszty uzyskania przychodu

Wynajmujesz mieszkania i chcesz prowadzić w nim działalność gospodarczą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Osoby, które wynajmują mieszkania mogą również zdecydować się na prowadzenie w nich działalności gospodarczej. Jednakże w takim przypadku powinny zwrócić uwagę na kilka kwestii, o których dzisiaj napiszemy.

Działalność gospodarcza w wynajmowanym mieszkaniu – co należy ustalić?

Jeżeli nie jesteśmy właścicielem mieszkania tylko je wynajmujemy, ważne jest wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień:

  1. Adnotacja w umowie najmu.
  2. Co prawda umowa najmu stanowi tytuł prawny do lokalu, ale ten fakt powinien być uzgodniony z właścicielem lokalu. Na potwierdzenie powinien być sporządzony aneks do umowy, jeżeli taki zapis nie znalazł się w umowie pierwotnej. Z treści powinno wynikać, czy na działalność gospodarczą będzie przeznaczone całe mieszkanie, czy tylko jakieś pomieszczenie.

  3. Podatek od nieruchomości.
  4. Właściciel mieszkania powinien dokonać zgłoszenia do urzędu gminy o zmianie sposobu wykorzystania w całości lub w części na działalność gospodarczą, co powoduje zmianę wysokości podatku od nieruchomości.

  5. Zmiana danych rejestracyjnych w CEIDG.
  6. W zależności od tego, czy będzie to pierwsza rejestracja, czy może zmiana miejsca prowadzenia działalności lub miejsce dodatkowe, to w takim zakresie należy dokonać aktualizacji zgłoszenia w CEIDG.

Czy wynajem mieszkania może się znaleźć w kosztach?

Pamiętajmy, że kosztem może być wszystko, co w sposób bezpośredni lub pośredni ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niewątpliwie jeżeli będziemy prowadzić firmę w wynajętym mieszkaniu, to jak najbardziej koszty z tym związane będą mogły być ujmowane w PKPiR. Od tego, czy przeznaczymy na działalność całe mieszkanie, czy tylko jego część będzie zależało, jakie kwoty znajdą się w kosztach.

Co może być kosztem?

Jeżeli firma jest prowadzona w wynajętym mieszkaniu, zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nie będą się różnić od tych, jakie obowiązują, gdy jesteśmy prawnym właścicielem nieruchomości. W przypadku rozliczania kosztów za media punktem wyjścia będzie ustalenie proporcji, jeżeli na firmę przeznaczamy tylko część wynajmowanego mieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacjach, które polecamy poniżej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość