Blog ifirma.pl

Prowadzenie firmy w mieszkaniu a media

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz firmę w mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz ująć opłaty za media w kosztach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Decyzja o prowadzeniu firmy we własnym mieszkaniu podejmowana jest bardzo często. Powodów jest kilka, ale ten najczęściej brany pod uwagę, jest to na pewno aspekt ekonomiczny. Dodatkowo pewne koszty związane z utrzymaniem mieszkania można w części zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dzisiaj opiszemy, jak rozliczać koszty za media przy prowadzeniu firmy w mieszkaniu.

Jaki klucz podziałowy zastosować?

W celu rozpoczęcia naliczania kosztów prowadzenia firmy w mieszkaniu należy w pierwszej kolejności ustalić, jakim procentem będziemy dokonywali rozliczenia. Oczywiście nie ma żadnych przepisów ani wytycznych, w jaki sposób należy to zrobić. Można bazować jedynie na wypracowanych rozwiązaniach na podstawie interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorca powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.

Przykład:

Pan Andrzej pracuje w branży IT, postanowił firmę prowadzić w mieszkaniu. Na potrzeby prowadzonej firmy wydzielił część pokoju o powierzchni 10 m2. Mieszkanie, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza ma powierzchnię użytkową 80m2. W tym przypadku pan Andrzej będzie mógł rozliczyć w kosztach wydatki na media w 12,5% (10/80×100).

Czy opłaty za media w części dotyczącej firmy mogą być w kosztach?

Kosztem uzyskania przychodów są co do zasady wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, bezpośredni lub pośredni i zostaną w sposób prawidłowy udokumentowane. Wydatki związane z utrzymaniem mieszkania w części przypadającej na działalność gospodarczą, obejmujące media takie jak:

 • energia elektryczna,
 • ogrzewanie,
 • czynsz, jeśli media są wkalkulowane,
 • woda,
 • wywóz nieczystości,
 • ścieki,
 • gaz,

mogą się znaleźć w kosztach podatkowych, o ile zostaną racjonalnie i gospodarczo uzasadnione. Kwestią dyskusyjną i czasami sporną będzie proporcja przyjęta do rozliczenia.

W jaki sposób rozliczać faktury za media w kosztach?

Podstawą rozliczenia kosztów za media będą faktury, rachunki lub inne dokumenty, takie jak informacja ze spółdzielni, czy wspólnoty o wysokości czynszu.

Stosowanie tego samego klucza podziałowego, według zajmowanej powierzchni, do wszystkich mediów, może być nieco ryzykowne. O ile rozliczanie ogrzewania procentem powierzchniowym jest jak najbardziej uzasadnione, o tyle wydatki na inne media rozliczane w ten sam sposób nie zawsze będą uzasadnione.

Wszystko zależy od rozmiaru i profilu prowadzonej firmy, ale również rodzaju sprzętów wykorzystywanych w prowadzonej działalności, np. pod kątem zużycia energii elektrycznej. Te same dylematy mogą się pojawić przy ocenie zużycia wody, gazu, wywozu nieczystości czy ściekach.

Nie ma możliwości wskazania jednej słusznej metody rozliczania faktur za media w kosztach. Każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, z uwzględnieniem powyższych wskazówek. Ustalony sposób rozliczania kosztów za media można spisać w formie oświadczenia, na którym będą szczegółowe informacje, jakim procentem rozliczane są wydatki za poszczególne media wraz z uzasadnieniem przyjętej metodologii.

Faktury za media a VAT

Jeżeli firma prowadzona jest w mieszkaniu faktury za media wystawiane są na osobę fizyczną/konsumenta. Zgodnie z ustawą o VAT prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje przedsiębiorcy, a więc w takim przypadku będzie to utrudnione, ponieważ przepisy nie regulują tej kwestii. W tym temacie zwrócono się z pytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej. W odpowiedzi KIS napisał:

“Fakt wystawienia faktury na dane osoby fizycznej/konsumenta, a nie na jego firmę, nie przesądza o braku prawa do odliczenia VAT”.

Jest to odpowiedź bardzo ogólna i niewiążąca, więc jeżeli przedsiębiorca czynny podatnik VAT chciałby mieć jasne stanowisko fiskusa powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie