Blog ifirma.pl

Przekazanie zdjęć na nośniku danych a obowiązek posiadania kasy fiskalnej

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy przekazanie zdjęć na nośniku danych zrodzi obowiązek posiadania kasy fiskalnej? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej to szereg obowiązków i posiadanie znajomości wielu przepisów nie tylko podatkowych. Nasze rozważania jednak najczęściej krążą wokół rozliczeń podatkowych i tak też będzie dzisiaj. Będziemy szukali odpowiedzi na pytanie czy przekazanie zdjęć na nośniku danych zawsze rodzi obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Czy zawsze trzeba mieć kasę fiskalną?

Co do zasady przedsiębiorca, który sprzedaje na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak wydawane są przepisy wykonawcze przez Ministra Finansów, które m.in. opisują kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Mowa o Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak i tutaj nie brakuje pułapek, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jak zawsze w takich przepisach znajdują się informacje, kto może skorzystać ze zwolnienia, ale również komu takie zwolnienie nie będzie przysługiwało. Ze zwolnienia od kas fiskalnych nie skorzysta przykładowo dostawa zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych, co jest kluczową informacją w kontekście omawianej tematyki.

Usługi fotograficzne a kasa fiskalna

Jeśli chodzi o usługi fotograficzne, to jak się okazuje w pewnych okolicznościach, nie trzeba będzie posiadać kasy fiskalnej. Analizując Rozporządzenie w sprawie zwolnień, wybierzemy te fragmenty, które będą nas interesowały. Załóżmy, że przedsiębiorcy zależy na tym, żeby skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, to wówczas, o ile będzie spełniał pewne warunki, to może z tego zwolnienia skorzystać.

Usługi fotograficzne będą korzystały ze zwolnienia z kasy fiskalnej, o ile:

 • wartość sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim i bieżącym roku podatkowym kwoty 20.000 zł. W pierwszym roku limit liczy się proporcjonalnie do okresu sprzedaży w danym roku podatkowym
 • usługi będą świadczone przede wszystkim dla firm,
 • jeżeli przedsiębiorca świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

Co jednak jeśli fotograf dokonana zapisu na nośniku cyfrowym lub analogowym?

Przekazanie zdjęć na nośniku danych a obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Wiemy już, że dostawa zapisanych lub niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Jednak jak to się ma w stosunku do świadczonych usług fotograficznych? Otóż dość powszechną praktyką w ostatnich latach stało się zapisywanie zdjęć na różnego rodzaju nośnikach danych. Może to być przykładowo pendrive lub karta pamięci będąca własnością usługobiorcy, ale niekiedy zdjęcia będą wgrywane na nośnik elektroniczny będący własnością firmy fotografa. Można mieć wątpliwości, czy w takim przypadku można korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej, dlatego lepiej posiłkować się stanowiskiem organu podatkowego. Na ten przykład temat był poruszany w interpretacji nr 0111-KDIB3-2.4012.10.2022.1.MN z dnia 04.03.2022 r. W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tym przypadku nie ma zastosowania wyłączenie ze zwolnienia od kasy fiskalnej na mocy § 4 ust. 1 pkt 1 lit. k Rozporządzenia MF, ponieważ w przepisie jest mowa o dostawie towarów, natomiast w tym przypadku w grę wchodzi świadczenie usług. Przedmiotem sprzedaży jest usługa, a nie sam nagrany nośnik. W tym przypadku w zakresie sprzedaży usług, których efekty są przekazywane na będących własnością klienta lub zakupionych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nośnikach (pendrive), przedsiębiorcę nadal będą obowiązywały zasady ogólne. Oznacza to, że jeśli sprzedaż nie przekroczyła obrotu 20.000 zł obligującego do rozpoczęcia sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat przekazywania zdjęć na nośnikach danych w kontekście posiadania kasy fiskalnej. Przepisy podatkowe bardzo często nie dają odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, a to zaliczane jest właśnie do tej kategorii. Jeśli jest możliwość skorzystania ze zwolnienia od posiadania kasy fiskalnej, to przedsiębiorcy chętnie z niej korzystają. Kasa fiskalna w firmie, to jak wiadomo dodatkowy koszt i obowiązki. Jednak jeśli z przepisów jednoznacznie wynika, że kasa musi być w firmie, to przedsiębiorca nie ma tu już wyboru i musi kupić kasę. Jednak przepisy niestety nie są takie jednoznaczne, na co zwróciliśmy uwagę w dzisiejszej publikacji. Można powiedzieć, że w przypadku przekazania zdjęć na nośniku danych będzie stanowiło świadczenie złożone z usługi i dostawy towarów, tylko zawsze jest cień wątpliwości, co tu będzie świadczeniem głównym a co pomocniczym? Na szczęście organy podatkowe zajmują przychylne dla przedsiębiorców stanowisko i traktują, że mamy do czynienia z usługą fotograficzną, która może korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej na zasadach opisanych w publikacji.

Stan prawny na dzień: 22.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie