Przychód w przypadku kradzieży sprzedanego towaru

kradzież sprzedanego towaru

Zastanawiasz się, czy masz obowiązek wykazywać przychód jeżeli dojdzie do kradzieży sprzedanego towaru? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy nie są w stanie uniknąć i przewidzieć wielu zdarzeń, które mają miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niestety w dalszym ciągu nie brakuje nieuczciwych kontrahentów zarówno na terenie kraju, ale również poza jego granicami. Nie zawsze należyta staranność przyniesie oczekiwane efekty. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy wykazać przychód, w sytuacji gdy dojdzie do kradzieży sprzedanego towaru.

Kiedy powstaje przychód w podatku dochodowym?

Przychód w prowadzonej działalności gospodarczej powstaje w dniu:

  • wydania rzeczy, wykonania usługi,
  • wystawienia faktury,
  • uregulowania należności.

Do ujęcia przychodu w PKPiR przyjmuje się datę, która wystąpiła, jako pierwsza.

Czy wykazujemy przychód ze sprzedaży towaru, który został skradziony?

Chodzi o sytuację, w której nabywca okazał się podmiotem nieistniejącym, czego nie był świadomy sprzedawca.

Mamy przykładową interpretację organu podatkowego nr 0113-KDIPT2-1.4011.848.2020.2.ISL z dnia 12 lutego 2021 roku, w której Wnioskodawca sprzedał towar włoskiej firmie, która podszywała się pod inny podmiot. Została wystawiona faktura VAT i wysłany towar. Pomimo że warunki do wykazania sprzedaży po stronie przychodu zostały spełnione, to brak jest podmiotu, od którego można domagać się zapłaty.

W przedstawionej sprawie Dyrektor KIS zgodził się z Wnioskodawcą, że nie musi wykazywać takiej transakcji po stronie przychodów, ponieważ doszło do kradzieży sprzedanego towaru przez niezidentyfikowaną osobę, która jak się okazało była nieuczciwa.

W innej interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.563.2020.3.AP z dnia 9 października 2020 roku Dyrektor KIS przyznał rację przedsiębiorcy, że może dokonać korekty przychodów, z uwagi na brak zapłaty za sprzedaną maszynę. Jak się okazało w postępowaniu sądowym kontrahent dopuścił się oszustwa, dlatego w przedstawionej sprawie sprzedawca mógł pomniejszyć przychód w PKPiR.

Podsumowanie

Ustawa o podatku PIT nie zawiera szczegółowych regulacji, w jaki sposób postępować w przypadku kradzieży sprzedanego towaru. Mówimy o przypadkach, w których przedsiębiorca nie ma pojęcia, że ma do czynienia z oszustem.

Jeżeli dojdzie do zajęcia sprzedanego towaru przez policję, to w takich przypadkach najczęściej dochodzi do rozprawy sądowej, która będzie rozstrzygająca w sprawie. Nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy przychód ma być wykazany, czy nie. Każda sytuacja, tak jak te opisane w artykule, będzie inna i dlatego w takim przypadku najlepiej wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość