Blog ifirma.pl

Przychód w przypadku kradzieży sprzedanego towaru

|
Zastanawiasz się, czy masz obowiązek wykazywać przychód jeżeli dojdzie do kradzieży sprzedanego towaru? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy nie są w stanie uniknąć i przewidzieć wielu zdarzeń, które mają miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niestety w dalszym ciągu nie brakuje nieuczciwych kontrahentów zarówno na terenie kraju, ale również poza jego granicami. Nie zawsze należyta staranność przyniesie oczekiwane efekty. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy wykazać przychód, w sytuacji gdy dojdzie do kradzieży sprzedanego towaru.

Kiedy powstaje przychód w podatku dochodowym?

Przychód w prowadzonej działalności gospodarczej powstaje w dniu:

 • wydania rzeczy, wykonania usługi,
 • wystawienia faktury,
 • uregulowania należności.

Do ujęcia przychodu w PKPiR przyjmuje się datę, która wystąpiła, jako pierwsza.

Czy wykazujemy przychód ze sprzedaży towaru, który został skradziony?

Chodzi o sytuację, w której nabywca okazał się podmiotem nieistniejącym, czego nie był świadomy sprzedawca.

Mamy przykładową interpretację organu podatkowego nr 0113-KDIPT2-1.4011.848.2020.2.ISL z dnia 12 lutego 2021 roku, w której Wnioskodawca sprzedał towar włoskiej firmie, która podszywała się pod inny podmiot. Została wystawiona faktura VAT i wysłany towar. Pomimo że warunki do wykazania sprzedaży po stronie przychodu zostały spełnione, to brak jest podmiotu, od którego można domagać się zapłaty.

W przedstawionej sprawie Dyrektor KIS zgodził się z Wnioskodawcą, że nie musi wykazywać takiej transakcji po stronie przychodów, ponieważ doszło do kradzieży sprzedanego towaru przez niezidentyfikowaną osobę, która jak się okazało była nieuczciwa.

W innej interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.563.2020.3.AP z dnia 9 października 2020 roku Dyrektor KIS przyznał rację przedsiębiorcy, że może dokonać korekty przychodów, z uwagi na brak zapłaty za sprzedaną maszynę. Jak się okazało w postępowaniu sądowym kontrahent dopuścił się oszustwa, dlatego w przedstawionej sprawie sprzedawca mógł pomniejszyć przychód w PKPiR.

Podsumowanie

Ustawa o podatku PIT nie zawiera szczegółowych regulacji, w jaki sposób postępować w przypadku kradzieży sprzedanego towaru. Mówimy o przypadkach, w których przedsiębiorca nie ma pojęcia, że ma do czynienia z oszustem.

Jeżeli dojdzie do zajęcia sprzedanego towaru przez policję, to w takich przypadkach najczęściej dochodzi do rozprawy sądowej, która będzie rozstrzygająca w sprawie. Nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy przychód ma być wykazany, czy nie. Każda sytuacja, tak jak te opisane w artykule, będzie inna i dlatego w takim przypadku najlepiej wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie