Przyspieszona amortyzacja samochodu – kiedy jest możliwa?

ulepszenie samochodu firmowego

Pojazdy w firmie używane mogą być na różne sposoby: sporadycznie lub bardzo intensywnie. Te drugie można poddać przyspieszonej amortyzacji. Dowiedz się więcej, jakie warunki muszą być spełnione, aby z niej skorzystać!

Pojazdy w firmie używane mogą być na różne sposoby: sporadycznie lub bardzo intensywnie. Podstawowa stawka amortyzacji zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych wynosi 20% w skali roku. W ściśle określonych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie podwyższonej stawki. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z tej opcji? Jaka jest najwyższa stawka amortyzacji dla samochodów?

Liniowa przyspieszona amortyzacja samochodu

W przypadku samochodów, które ze względu na swoje przeznaczenie (np. pracę w trudnych, wymagających warunkach) oraz wymaganą wysoką sprawność techniczną, są wykorzystywane w sposób bardzo intensywny (przez co szybciej się zużywają), możliwa jest przyspieszona liniowa amortyzacja samochodu (zgodnie z art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT; o innych metodach amortyzacji samochodów przeczytasz tutaj). Polega ona na zastosowaniu współczynnika podwyższenia amortyzacji, który nie może przekroczyć wartości 1,4. W związku z tym najwyższą stawką, jaką można zastosować w przypadku samochodów używanych w sposób bardzo intensywny, jest stawka 28% (wówczas pojazd zostanie zamortyzowany w trakcie 3 lat i 7 miesięcy).

Pojazdy użytkowane intensywnie – co to znaczy?

By możliwe było zastosowanie przyspieszonej amortyzacji liniowej pojazdów używanych intensywnie, konieczne jest spełnienie warunków określonych w 3 punkcie objaśnień zawartych w Załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajdziemy tam wyjaśnienie, czym dokładnie są środki trwałe, o których mowa w ww. przepisie – rozumie się przez to „obiekty, które są używane w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie”.

Przykład

Firma transportowa TRANSPOL zakupiła samochód terenowy, którym będzie przewoziła uczestników spływów kajakowych, wraz z całym niezbędnym sprzętem. W związku z przeznaczeniem tego pojazdu oraz trudnymi warunkami, w których będzie użytkowany, podjęto decyzję o podwyższeniu stawki amortyzacji przy zastosowaniu maksymalnego współczynnika: 1,4. Wartość początkowa samochodu wynosiła 70 000 zł.

Wyliczenie miesięcznej amortyzacji: 70 000 zł x 20% x 1,4 : 12 miesięcy = 1 633,33 zł

W przypadku tradycyjnej amortyzacji miesięczny odpis wynosiłby: 70 000 zł x 20% : 12 miesięcy = 1 166,67 zł

Sprawdź, czy możesz amortyzować samochód jednorazowo!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość