Przyspieszona amortyzacja samochodu – kiedy jest możliwa?

samochód firmowy

Pojazdy w firmie używane mogą być na różne sposoby: sporadycznie lub bardzo intensywnie. Te drugie można poddać przyspieszonej amortyzacji. Dowiedz się więcej, jakie warunki muszą być spełnione, aby z niej skorzystać!

Pojazdy w firmie używane mogą być na różne sposoby: sporadycznie lub bardzo intensywnie. Podstawowa stawka amortyzacji zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych wynosi 20% w skali roku. W ściśle określonych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie podwyższonej stawki. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z tej opcji? Jaka jest najwyższa stawka amortyzacji dla samochodów?

Liniowa przyspieszona amortyzacja samochodu

W przypadku samochodów, które ze względu na swoje przeznaczenie (np. pracę w trudnych, wymagających warunkach) oraz wymaganą wysoką sprawność techniczną, są wykorzystywane w sposób bardzo intensywny (przez co szybciej się zużywają), możliwa jest przyspieszona liniowa amortyzacja samochodu (zgodnie z art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT; o innych metodach amortyzacji samochodów przeczytasz tutaj). Polega ona na zastosowaniu współczynnika podwyższenia amortyzacji, który nie może przekroczyć wartości 1,4. W związku z tym najwyższą stawką, jaką można zastosować w przypadku samochodów używanych w sposób bardzo intensywny, jest stawka 28% (wówczas pojazd zostanie zamortyzowany w trakcie 3 lat i 7 miesięcy).

Pojazdy użytkowane intensywnie – co to znaczy?

By możliwe było zastosowanie przyspieszonej amortyzacji liniowej pojazdów używanych intensywnie, konieczne jest spełnienie warunków określonych w 3 punkcie objaśnień zawartych w Załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajdziemy tam wyjaśnienie, czym dokładnie są środki trwałe, o których mowa w ww. przepisie – rozumie się przez to „obiekty, które są używane w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie”.

Przykład

Firma transportowa TRANSPOL zakupiła samochód terenowy, którym będzie przewoziła uczestników spływów kajakowych, wraz z całym niezbędnym sprzętem. W związku z przeznaczeniem tego pojazdu oraz trudnymi warunkami, w których będzie użytkowany, podjęto decyzję o podwyższeniu stawki amortyzacji przy zastosowaniu maksymalnego współczynnika: 1,4. Wartość początkowa samochodu wynosiła 70 000 zł.

Wyliczenie miesięcznej amortyzacji: 70 000 zł x 20% x 1,4 : 12 miesięcy = 1 633,33 zł

W przypadku tradycyjnej amortyzacji miesięczny odpis wynosiłby: 70 000 zł x 20% : 12 miesięcy = 1 166,67 zł

Sprawdź, czy możesz amortyzować samochód jednorazowo!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość