|
|
3 minut czytania

Mieszkanie jako środek trwały w budowie – wartość początkowa

Środkiem trwałym w budowie są środki trwałe w okresie ich budowy, montażu, ulepszenia już istniejącego składnika majątku. Przedsiębiorca, który kupił mieszkanie – czy to na wynajem, czy w celu prowadzenia w nim działalności – wszelkie nakłady poniesione przed przyjęciem lokalu do użytkowania powinien zakwalifikować właśnie jako środek trwały w budowie. Jakie koszty będą składały się na wartość początkową mieszkania?

mieszkanie jako środek trwały w budowie

Środkiem trwałym w budowie są elementy w okresie ich budowy, montażu, ulepszenia już istniejącego składnika majątku. Przedsiębiorca, który kupił mieszkanie – czy to na wynajem, czy w celu prowadzenia w nim działalności – wszelkie nakłady poniesione przed przyjęciem lokalu do użytkowania powinien zakwalifikować właśnie jako środek trwały w budowie. Jakie koszty będą składały się na wartość początkową mieszkania?

Mieszkanie jako środek trwały w budowie

Mieszkanie, które nie zostało jeszcze przyjęte do użytkowania nie może stanowić środka trwałego w firmie i podlegać amortyzacji – nie spełnia bowiem koniecznego warunku kompletności i zdatności do użytku. Jak zostało wspomniane wyżej, lokal kwalifikuje się wówczas jako tzw. środek trwały w budowie i dopiero w momencie zakończenia wszelkich prac będzie mógł on zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Do kosztów, które powiększają wartość mieszkania będącego w trakcie przygotowania do użytkowania należy zaliczyć m.in.:

  • wartość mieszkania – z aktu notarialnego lub z faktury (jeśli mieszkanie będzie związane ze sprzedażą opodatkowaną, wówczas czynni podatnicy biorą pod uwagę wartość netto z faktury; jeśli natomiast najem mieszkania będzie zwolniony z VAT lub każdorazowo, gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z tego podatku, do wartości początkowej mieszkania należy wziąć kwotę brutto z mieszkania)
  • koszty zakupu nieruchomości, jak np. koszty notariusza czy podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • zapłacone do momentu przyjęcia środka trwałego odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania,
  • wydatki na wszelkiego rodzaju materiały, usługi budowlane czy wyposażenie mieszkania (w wartości netto lub brutto – patrz punkt o wartości mieszkania),
  • wynagrodzenie pracowników zaangażowanych w przystosowanie mieszkania do użytkowania.

Wartość początkowa mieszkania – na jakie koszty uważać?

Warto pamiętać, że nie wszystkie koszty będą powiększały wartość początkową mieszkania. Wątpliwość budzą wydatki związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości, jak np. media, podatek od nieruchomości, opłaty za wywóz nieczystości, etc. Mimo, iż definicja wartości początkowej środka trwałego jest dość szeroka, należy uznać, że tego typu koszty nie są wydatkami poniesionymi w celu uznania danego mieszkania za zdatne do użytku. W związku z powyższym nie zwiększają one wartości początkowej środka trwałego. Powinny zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu, czyli w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w dniu ich poniesienia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Sprawdź, jakie wady i zalety ma zaliczenie mieszkania do środków trwałych!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie