Quad w działalności gospodarczej

Specyfika działalności gospodarczej powoduje, że niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wykorzystanie w swoich firmach quadów. Przepisy podatkowe tego nie wzbraniają – pod warunkiem, że przedsiębiorca udowodni związek z działalnością gospodarczą. Może się jednak okazać, że rozliczenie VAT i PIT będzie ograniczone tak, jak przy samochodach osobowych.

Quad – definicja pojazdu

Quad w działalności gospodarczej powinien być traktowany tak, jak samochody osobowe – jest to bowiem pojazd silnikowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W związku z tym co do zasady możliwe jest wykorzystywanie go w działalności gospodarczej, a także odliczanie naliczonego VAT i rozliczanie w kosztach uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych i amortyzacji. Jednakże – tak jak przy samochodach osobowych – również w przypadku quadów będą obowiązywały ograniczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ

Quad w kosztach działalności gospodarczej

Zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. przepisami, podstawową zasadą rozliczania w kosztach wydatków eksploatacyjnych ponoszonych na samochody osobowe – zatem także quady – jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów 75% wartości wydatku. Co do zasady, odliczenie pełnego wydatku jest możliwe, jednak wymaga to dodatkowej dokumentacji w postaci szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, która będzie dokumentowała wykorzystanie quada wyłącznie dla celów firmowych.

Ograniczenie dotyczyłoby również amortyzacji quada, wprowadzonego do działalności gospodarczej, jednak tylko w sytuacji, kiedy jego wartość przekroczyłaby limit 150.000 zł.

Quad a odliczenie VAT

W związku z tym, że quad jest traktowany jak samochód osobowy dla celów podatkowych, przedsiębiorca może generalnie odliczyć VAT od wydatków z nim związanych – ale wyłącznie w 50%. Pozostałe 50% należy doliczyć do wartości netto i ująć w kosztach uzyskania przychodów w ramach wskazanego powyżej limitu. Podobnie jak w przypadku PIT, pełne odliczenie VAT jest możliwe po spełnieniu dodatkowych warunków. Niezbędna będzie tu kilometrówka dokumentująca wykorzystywanie quada wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, oraz zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego na druku VAT-26.

Motorower w firmie – czy można rozliczyć koszty? Sprawdź!

Quad w firmie – najważniejsze pytania

🔸 Czy quad może być pojazdem firmowym?

Tak, ponieważ quad to pojazd silnikowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony to w świetle przepisów prawa jest traktowany tak samo jak samochód osobowy.

🔸 Jak ująć quad w kosztach działalności?

Zgodnie z odpowiedzią na poprzednie pytanie – tak. Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty eksploatacyjne quada (tak jak w przypadku samochodu) – czyli 75% wydatku. Pełne odliczenie wydatku także jest możliwe – pod warunkiem wykazania bardziej szczegółowej dokumentacji, która będzie potwierdzeniem iż quad wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych.

🔸 Czy od quada można odliczyć VAT?

Tak – dla celów podatkowych można odliczyć VAT od wydatków związanych quadem na takich samych zasadach jak wygląda odliczenie podatku VAT w przypadku samochodu.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań