Blog ifirma.pl

Quad w działalności gospodarczej

|
|
3 minut czytania
Choć nie wydaje się to typowe, w działalności gospodarczej można wykorzystywać quady. Istotne, aby zadbać o prawidłowe odliczenie VAT i PIT – obowiązują tu bowiem takie zasady, jak w przypadku samochodów osobowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Specyfika działalności gospodarczej powoduje, że niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wykorzystanie w swoich firmach quadów. Przepisy podatkowe tego nie wzbraniają – pod warunkiem, że przedsiębiorca udowodni związek z działalnością gospodarczą. W ustawie VAT znajduje się definicja pojazdów samochodowych, przez które rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd samochodowy określa jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.
Natomiast art. 2 pkt 44 Prawa o ruchu drogowym definiuje ciągnik rolniczy jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.
Biorąc pod uwagę powyższe definicje, konstrukcję pojazdu oraz jego przeznaczenie, quad pod względem podatkowym może być rozliczany jako pojazd osobowy bądź ciągnik rolniczy.

Quad w kosztach działalności gospodarczej

Podstawową zasadą rozliczania w kosztach wydatków eksploatacyjnych ponoszonych na samochody osobowe, również quadów uznawanych za pojazdy osobowe, jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów 75% wartości wydatku. Co do zasady, odliczenie pełnego wydatku jest możliwe, jednak wymaga to dodatkowej dokumentacji w postaci szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (ewidencja stosowana dla potrzeb VAT), która będzie dokumentowała wykorzystanie quada wyłącznie dla celów firmowych.

Ograniczenie dotyczy również amortyzacji quada, wprowadzonego do działalności gospodarczej, jednak tylko w sytuacji, kiedy jego wartość przekracza limit 150.000 zł. Powyższe ograniczenia nie mają zastosowania dla quada rozliczanego jako ciągnik rolniczy, koszty związane z jego eksploatacją można rozliczać w całości. Nie ma tu również limitu amortyzacji.

Quad a odliczenie VAT

Jeżeli quad jest traktowany jak samochód osobowy dla celów podatkowych, przedsiębiorca może generalnie odliczyć VAT od wydatków z nim związanych – ale wyłącznie w 50%. Pozostałe 50% należy doliczyć do wartości netto i ująć w kosztach uzyskania przychodów w ramach wskazanego powyżej limitu. Podobnie jak w przypadku PIT, pełne odliczenie VAT jest możliwe po spełnieniu dodatkowych warunków. Niezbędna będzie tu kilometrówka dokumentująca wykorzystywanie quada wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, oraz zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego na druku VAT-26.

W przypadku uznania quada za ciągnik rolniczy, przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Potwierdza to interpretacja wydana 26-07-2021 r. o sygnaturze 0114-KDIP4-2.4012.213.2021.2.MC. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia quada zakwalifikowanego jako ciągnik rolniczy oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych, gdyż nabyty pojazd nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o podatku od towarów i usług i pojazd będzie wykorzystywany tylko do czynności opodatkowanych.

Ważne!

Zarówno zaliczanie wydatków do kosztów, jak i odliczanie VAT jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy quad rzeczywiście jest wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej. Korzystanie z quadów dla celów firmowych jest dość specyficzne, w związku z tym warto zadbać o właściwe udokumentowanie tego faktu.

Autor ifirma.pl

Monika Kobylak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie