Blog ifirma.pl

Rabaty dla pracowników i ich rodzin a obowiązki płatnika

|
|
4 minut czytania
Twoi pracownicy i zleceniobiorcy mogą kupić produkty oferowane przez Twoją firmę z rabatem? Wejdź i sprawdź, co na temat powstania przychodu z tytułu rabatu uważa Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora KIS rabaty dla pracowników, zleceniobiorców nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie samo stanowisko zajmuje KIS w sprawie zniżki dla rodziny pracownika i osób trzecich. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów.

Rabat pracowniczy – czy jest przychodem?

W swoim wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedsiębiorca (spółka) wskazał, że uruchomił program zakupów z rabatem swoich produktów. Do zakupu ze zniżką uprawnił pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców współpracujących na umowach B2B. W przyszłości programem chce objąć także rodziny wspomnianych osób oraz osoby niespokrewnione, którym uczestnicy przekażą rabat. Ponadto spółka sporadycznie udziela rabatu na takich samych warunkach także swoim klientom.

Przykład 1

Spółka zajmuje się handlem sprzętem elektronicznym. Pracownicy, zleceniobiorcy i współpracownicy B2B mają prawo do zakupu produktów po cenach promocyjnych, uwzględniających rabat, którego wysokość określona jest w regulaminie. Jednocześnie spółka okazjonalnie sprzedaje z takim samym rabatem produkty swoim klientom, z którymi chce budować lub utrzymać dobre relacje biznesowe.

Wątpliwości przedsiębiorcy budzi kwestia przychodu opodatkowanego podatkiem od osób fizycznych w stosunku do pracowników i zleceniobiorców korzystających z rabatu. Czy można uznać, że przychód powstaje? W konsekwencji – czy na przedsiębiorcy (spółce) ciążą obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne?

Stanowisko przedsiębiorcy było takie, że umożliwienie zakupów z rabatem nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. A co za tym idzie – na spółce nie ciążą ani obowiązki podatkowe, ani informacyjne (sporządzanie imiennej informacji PIT-11 w zakresie przychodów z tzw. innych źródeł).

Zniżki dla pracownika według interpretacji indywidualnej KIS

W odpowiedzi Dyrektor KIS w wydanej interpretacji (sygn. 0115-KDIT2.4011.485.2023.1.ENB) zwrócił uwagę, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „rabat”. Rabat (wg Słownika Języka Polskiego PWN) obniża cenę towaru. Zatem jeżeli cena ulega zmniejszeniu to zapłacona cena (po uwzględnieniu rabatu) stanowi rzeczywistą cenę zakupu, a więc rabatu nie można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust 1 “za przychody uważa się (…) wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”. Z kolei, jeżeli świadczenia jest częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tego świadczenia a ceną rynkową (art. 11 ust. 2b ustawy o PIT).

W przytoczonym przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem częściowo odpłatnym, ponieważ cena świadczenia nie odbiega od rynkowej. Nie można mówić o cenie odbiegającej od wartości rynkowej, gdyż spółka udziela i będzie udzielać rabatów na takich samych warunkach szerokiemu gronu odbiorców: pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom świadczącym usługi dla spółki, sporadycznie swoim klientom, a w przyszłości również rodzinom pracowników i osobom trzecim.

Wg interpretacji przepisów przedstawionej wydanej przez Dyrektora KIS o tym, czy świadczenie stanowi przychód na gruncie przepisów ustawy o PIT, decyduje okoliczność, czy jest ono kierowane do szerokiego grona odbiorców, czy też do jednej grupy. W przypadku udzielenia rabatu szerokiemu gronu odbiorców przychód w rozumieniu ustawy o PIT nie powstanie. A taka sytuacja ma miejsce u przedsiębiorcy, który wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji.

Rabaty dla pracowników, zleceniobiorców i ich rodzin

Podsumowując – w przedstawionej sytuacji zakup produktów po cenach uwzględniających rabat nie skutkuje (nie będzie skutkował) dla pracowników i zleceniobiorców będących uczestnikami programu powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku rozszerzenia programu, w ten sposób, że rabatów udostępnionych uczestnikom będą mogły skorzystać również osoby trzecie, tj. członkowie rodzin pracowników lub inne osoby, którym uczestnicy przekażą rabat.
W związku z udzielaniem rabatów na spółce nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również obowiązki informacyjne.

Interpretacja indywidualna – czy jest wiążąca?

Przypominamy, że interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że nie może on być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej. Interpretacja indywidualna wydana jest na wniosek konkretnego przedsiębiorcy w konkretnej sprawie i chroni tego przedsiębiorcę. To oznacza, że nie należy liczyć na funkcję ochronną interpretacji wydanej dla innego przedsiębiorcy, choćby sprawa wydawała się niemal identyczna.

Przykład 2

Przedsiębiorczyni miała wątpliwości co do prawidłowości interpretacji przepisów podatkowych. W wyszukiwarce interpretacji znalazła interpretację Dyrektora KIS wydaną dla innego przedsiębiorcy, który znajdował się w takiej samej sytuacji i miał analogiczne obiekcje. Mimo to przedsiębiorczyni powinna wystąpić o wydanie interpretacji w swojej sprawie. W razie zakwestionowania przez organy podatkowe prawidłowości rozliczeń przedsiębiorczyni (nawet jeśli będą one zgodne ze stanowiskiem wydanym w sprawie dla innego przedsiębiorcy) może ona ponieść konsekwencje zgodnie z przepisami.

Stan prawny na dzień: 04.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie