Rachunek VAT – nowe możliwości dokonania zapłaty.

rachunek VAT

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Przeczytaj o kolejnych zmianach w split payment i sprawdź jakie zobowiązania możesz uregulować z rachunku VAT.

Rachunek VAT posiada każdy przedsiębiorca, który jest właścicielem konta bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej. Wszyscy właściciele firmowych rachunków bankowych z dniem 1 lipca 2018 roku stali się również posiadaczami rachunku VAT. Obowiązek założenia takich rachunków spadł na banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Przedsiębiorcy nie musieli i nie muszą podejmować dodatkowych czynności, aby posiadać taki rachunek. Wszystkie te działania łączą się z tematyką mechanizmu podzielonej płatności (MPP), zwanego również split payment.

Jakich płatności można dokonywać z rachunku VAT do 31 października 2019 roku?

Ustawodawca wprowadził duże ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT. Jest to zamknięty katalog płatności, do których zalicza się między innymi:

 • zapłata podatku VAT do urzędu skarbowego,
 • zapłata kwoty VAT z faktury kosztowej,
 • zwrot kwoty VAT na rzecz właściwego odbiorcy w sytuacji pomyłki po stronie wpłacającego,
 • zwrot kwoty podatku VAT w przypadku wystawienia faktury korygującej,
 • ściągnięcie egzekucyjne w przypadku posiadania zaległości w podatku VAT.
Zbyt duże ograniczenie w dysponowaniu środkami z rachunku VAT budziło od samego początku niezadowolenie przedsiębiorców. W związku z powyższym w ustawie zmieniającej ustawę o VAT poszerzono katalog płatności z tego rachunku.

Płatności jakich można dokonywać z rachunku VAT od 1 listopada 2019 roku

W ustawie zmieniającej w art. 3, zapisano zmiany jakie znajdą się w ustawie Prawo bankowe i zaczną obowiązywać od 1 listopada 2019 roku.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców po zmianie przepisów można będzie regulować, poza podatkiem VAT kolejne zobowiązania budżetowe:

 • podatek dochodowy od osób fizycznych,
 • podatek dochodowy od osób prawnych,
 • podatek akcyzowy,
 • należności celne,
 • ZUS,
 • odsetek za zwłokę od powyższych należności.

Jest to na pewno korzystna i długo oczekiwana zmiana.

Zapłata jednym komunikatem przelewu za kilka faktur

W ustawie zmieniającej o VAT pojawił się nowy przepis, dzięki któremu będzie można dokonać zbiorczo zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności wielu faktur wystawionych przez jednego dostawcę lub usługodawcę w pewnym okresie czasu. Mowa jest o okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc. Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje płatności w MPP i opłaca każdą fakturę oddzielnie wówczas podaje numer konkretnej faktury.

W przypadku płatności zbiorczej w komunikacie przelewu pojawi się informacja o okresie, za jaki dokonywana jest płatność. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na taki system zapłaty musi pamiętać, że w ten sposób zostaną uregulowane wszystkie płatności z danego okresu do tego konkretnego odbiorcy. Bez znaczenia będzie fakt, czy są one objęte obowiązkowym split payment czy też nie.

▲ wróć na początek

Split payment zwrot środków z subkonta VAT – przeczytaj.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość