Blog

Refaktura kosztów dla zagranicznej firmy – jak rozliczyć?

Refaktura jest pojęciem, którego nie znajdziemy w przepisach. Musimy więc posiłkować się wypracowaną linią interpretacyjną i orzeczniczą w tym obszarze. Temat budzi emocje i pytania. Gospodarcza rzeczywistość potrafi nas zaskoczyć. Przedsiębiorcy dowolnie ustalają reguły współpracy z kontrahentami, a często ich owocem są transakcje, które powinny być prawidłowo ujęte w urządzeniach księgowych. Często też przy takiej okazji rodzi się pytanie, w jaki sposób należy to prawidłowo zaksięgować? Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi, w jaki sposób dokonywać refakturowania kosztów dla zagranicznej firmy.

Refaktura, co zawiera?

Refakturowanie jest to forma przenoszenia kosztów pomiędzy dostawcą a ostatecznym odbiorcą. Przedsiębiorca otrzymuje fakturę od sprzedawcy, ale z różnych przyczyn odsprzedaje usługę lub towar innemu przedsiębiorcy, najczęściej bez naliczania marży. Trochę pokrętne, ale tak się często dzieje przy okazji różnych transakcji. W praktyce najczęściej o refakturowaniu mówi się w odniesieniu do transakcji refakturowania mediów przy najmie. Jednak refaktura może dotyczyć dowolnej usługi czy towaru. Więcej na temat, czym jest refaktura można przeczytać w publikacji.

Refaktura dla zagranicznej firmy

Refakturowanie jest swojego rodzaju fikcją prawną. Przedsiębiorca, który wystawia refakturę jest podmiotem pośredniczącym pomiędzy dostawcą a ostatecznym odbiorcą. Przy dokonywaniu refakturowania dla podmiotów zagranicznych bardzo ważną kwestią jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia usługi czy miejsca dostawy towarów, a więc określenie miejsca opodatkowania. Przepisy ustawy o podatku VAT wyróżniają wiele wyjątków w tym obszarze. Problem refakturowania powinien być każdorazowo odnoszony do konkretnej sytuacji, przypadku. Zawsze w takich sytuacjach, które nie są uregulowane w przepisach, tak jak to ma miejsce w tym przypadku, wskazane jest występowanie o wydanie interpretacji podatkowej.

W przypadkach typowych wystawione refaktury będą rozliczane następująco:

Refaktura w UE
Refaktura poza UE
Usługa
Bez podatku VAT, adnotacja “Odwrotne obciążenie”
Przeczytaj więcej tutaj.
Bez podatku VAT, adnotacja “Odwrotne obciążenie”
Przeczytaj więcej tutaj.
Towar
Stawka 0% VAT, WDT
Przeczytaj więcej tutaj.
Stawka 0% VAT, eksport
Przeczytaj więcej tutaj.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

9 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

9 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

12 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

12 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

5 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

5 dni temu