Refaktury kosztów w kraju – przedsiębiorca zwolniony z VAT

refaktura kosztów w kraju

Korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać refakturowania kosztów w kraju.

Tematyka refakturowania kosztów nie została uregulowana w ustawie o podatku VAT ani w żadnej innej. Dlatego też przedsiębiorcy często mają wątpliwości, w jaki sposób dokonywać refakturowania kosztów, w sytuacji gdy rzeczywistość gospodarcza wykreuje taką sytuację. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do tematu w kontekście przedsiębiorcy zwolnionego z VAT.

Jak należy rozumieć refakturowanie?

Przyjęło się, że refakturowanie dotyczy przeniesienia kosztów z dostawcy na nabywcę, ale z udziałem podmiotu pośredniczącego. W takim przypadku gdy przedsiębiorca, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten przedsiębiorca sam otrzymał i wyświadczył te usługi, czyli wchodzi w rolę usługodawcy. Najczęściej refaktura odzwierciedla dane zawarte na fakturze, gdzie najczęściej podawana jest stawka i kwota podatku VAT. W tym miejscu rodzi się pytanie, w jaki sposób refakturę powinien wystawić przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Jeżeli przedsiębiorca może i chce skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT ze względu na osiągane obroty, to może skorzystać z tego przywileju, jeżeli jego sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 200.000 zł. Pod kątem refakturowania ważne jest, że do tego limitu nie wlicza się kwoty podatku VAT. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, wówczas wartość sprzedaży do limitu zwolnienia podmiotowego oblicza się proporcjonalnie.

Refaktura a limit zwolnienia podmiotowego

Jeżeli przedsiębiorca będzie musiał wystawić refakturę na koszty, to musi pamiętać, że kwoty z refaktury będą podlegały sumowaniu do kwoty limitu 200.000 zł. I tutaj zbliżamy się do puenty tematu. Skoro w limicie sprzedaży do zwolnienia podmiotowego nie sumuje się podatku VAT, to w związku z tym wystawienie refaktury na koszty w kraju również nie może zawierać podatku. Należy jeszcze w tym miejscu zauważyć, że przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma obowiązku wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej m.in. na podstawie art. 113 ust. 1 i 9. Nievatowiec może wystawić fakturę na żądanie, ale i tak nie będzie ona zawierała pewnych informacji typu: stawka podatku VAT, wartość sprzedaży z podziałem na stawki podatku, kwota podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe ustalenia, dochodzimy do wniosku, że przedsiębiorca zwolniony z VAT wystawiając refakturę np. na media przyjmie w podstawie jedynie kwotę netto bez podatku VAT, jaki znajduje się na fakturze od dostawcy mediów.

Przykład

Pani Anna korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W swojej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. wynajmem powierzchni biurowych. Odrębnie od usługi najmu, co zostało zapisane w umowie pomiędzy stronami, rozliczane są koszty związane z mediami. W miesiącu styczniu pani Anna otrzymała fakturę od dostawcy gazu na kwotę brutto 1.230 zł, w tym VAT 230 zł. Cała kwota wynikająca z faktury jest refakturowana na najemcę. Pani Anna wystawia refakturę na kwotę netto 1.000 zł podając podstawę zwolnienia podmiotowego art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość