Blog ifirma.pl

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

|
|
4 minut czytania
Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone w przypadku różnych form opodatkowania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby niepełnosprawne pragną normalnie funkcjonować w społeczeństwie, pomimo problemów zdrowotnych, z którymi się borykają. Obowiązują przepisy, które mają ułatwiać osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu społecznym, często w tym kontekście pojawia się określenie pokonywania barier. Opracowano również stosowne przepisy, które regulują kwestię różnego rodzaju dofinansowań na niepełnosprawnych pracowników a jednym z nich jest refundacja wynagrodzeń z PFRON. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie jak rozliczyć dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w przypadku różnych form opodatkowania.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Warunki ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zostały opisane w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nie będziemy szczegółowo opisać, jakie wymagania musi spełniać pracodawca, żeby ubiegać się o dofinansowanie, poniżej prezentujemy tylko niektóre z nich.

Dofinansowanie wynagrodzeń z PFRON obejmuje jedynie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, nie przysługuje na pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne
O dofinansowanie może ubiegać się pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, w tym co najmniej 6% stanowią pracownicy niepełnosprawni
Pracodawca musi posiadać dokument potwierdzający niepełnosprawność pracownika
Dofinansowanie stanowi pomoc publiczną
Koszty płacy, pod których pojęciem kryje się:
 • wynagrodzenie brutto,
 • ZUS w części płatnika składek,
 • składki na Fundusz Pracy,
 • Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz
 • Solidarnościowy
muszą być ponoszone w terminach wynikających z odrębnych przepisów
W kosztach pracy można uwzględnić również koszty pracy zdalnej takie jak ekwiwalent lub ryczałt wypłacany pracownikowi z tego tytułu
Pracodawca nie może mieć zaległości we wpłatach do PFRON większych niż 100 zł

Kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników w 2024 roku

Jak można przeczytać na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planowana jest 15% podwyżka dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Ma to między innymi związek ze znaczącym wzrostem płacy minimalnej na przestrzeni lat 2022 – 2024 z 3.010 zł do 4.300 zł.

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników
Stopień niepełnosprawności Do 30.06.2024 r. Projektowana zmiana od 01.07.2024 r.
Znaczny 2.400 zł 2.760 zł
Umiarkowany 1.350 zł 1.550 zł
Lekki 500 zł 575 zł

Projekt zmiany ustawy ma być procedowany w II kwartale 2024 r.

Uwaga!
Nowe kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych mają być stosowane po raz pierwszy za okres począwszy od miesiąca lipca 2024 r.

Czy refundacja wynagrodzeń z PFRON stanowi przychód w działalności gospodarczej?

Jak już przedsiębiorca przejdzie cały proces ubiegania się o dofinansowanie z PFRON, to powstaje kolejny dylemat a mianowicie, jak potraktować takie środki na gruncie podatku dochodowego? Otóż przedsiębiorcy nie powinni zapominać, że przychodem w działalności gospodarczej nie są tylko kwoty uzyskane w związku ze sprzedażą towarów i usług, ale równie ustawodawca wymienia pozostałe przychody w działalności gospodarczej.

Pod pojęciem pozostałych przychodów w działalności gospodarczej kryją się m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków
Ważne!
Refundacja wynagrodzeń z PFRON stanowi przychód w działalności gospodarczej

Jeśli już wiemy, że refundacja otrzymana z PFRON stanowi przychód w działalności gospodarczej, to pora odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób powinna być rozliczona w przypadku różnych form opodatkowania.

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mają do wyboru trzy formy opodatkowania dochodów/przychodów:

 1. Skala podatkowa – podatek progresywny.
 2. Podatek liniowy.
 3. Zryczałtowany podatek dochodowy.

W pierwszych dwóch przypadkach przedsiębiorca prowadzi PKPIR, natomiast w przypadku ryczałtu wpisów dokonuje do Ewidencji przychodów. W PKPiR ustawodawca rozgranicza przychód na sprzedaż towarów i usług i pozostałe przychody. W ewidencji przychodów już takiego podziału nie ma. Księgowania refundacji z PFRON dokonuje się dopiero, jak środki wpłyną na rachunek bankowy przedsiębiorcy.

Rozliczenie refundacji wynagrodzeń z PFRON – rozliczenie w podatku PIT
Skala podatkowa i podatek liniowy Zryczałtowany podatek dochodowy
Kwota refundacji znajdzie się w kol. 8 “Pozostałe przychody” Kwota refundacji będzie opodatkowana stawką 3%

Czy otrzymana refundacja wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

Jak się okazuje od refundacji wynagrodzeń z PFRON przedsiębiorca będzie miał obowiązek zapłaty składki zdrowotnej w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego a jeśli chodzi o ryczałt, to kwota znajdzie się w przychodach uwzględnianych do składki. Jeśli przedsiębiorcy mieliby jeszcze jakieś wątpliwości, co do tego, to można się zapoznać ze stanowiskiem ZUS w tej sprawie, numer sprawy: DI/200000/43/915/2023 – decyzja nr 915/2023 z dnia 08.11.2023 r. Jeden z przedsiębiorców powziął wątpliwość czy musi uwzględniać taką refundację w podstawie do składki zdrowotnej, stał na stanowisku, że nie. Jednak w odpowiedzi ZUS nie pozostawia żadnych złudzeń. Nie ma znaczenia do naliczania składki zdrowotnej czy jest to dochód czy przychód z podstawowej działalności gospodarczej, czy to są pozostałe przychody z działalności.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji zajęliśmy się tematem refundacji wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON. Jak najbardziej taka możliwość jest, ale pod pewnymi warunkami, które są dokładnie opisane w ustawie. Jeśli już przedsiębiorca takie dofinansowanie otrzyma, to powinien pamiętać o tym, że będzie musiał je wykazać po stronie przychodów w działalności gospodarczej. Jest to przychód podlegający opodatkowaniu, ale również wlicza się do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Jak widać otrzymanie dofinansowania z PFRON nie zamyka tematu. Przedsiębiorca musi pamiętać, że ma to przełożenie również na rozliczenia podatkowo-składkowe.

Stan prawny na dzień: 16.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie