Remanent na koniec roku – z jaką datą go sporządzić?

remanent na koniec roku

Prowadząc własną działalność gospodarczą, koniec roku powinniśmy kojarzyć z formalnościami w księdze przychodów i rozchodów. Jedną z ważniejszych jest konieczność sporządzenia spisu z natury na zakończenie roku podatkowego.

Spis z natury – na koniec i początek roku

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przeprowadzania spisu z natury (remanentu):

  • Na dzień 1 stycznia
  • Na koniec każdego roku podatkowego
  • Na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego
  • W razie utraty w trakcie roku prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym
  • W spółce cywilnej – w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników
  • W razie likwidacji działalności.

W praktyce gospodarczej podatnicy kończąc rok podatkowy sporządzają jeden remanent, będący jednocześnie zakończeniem starego roku, jak i rozpoczęciem nowego. Zgodnie z rozporządzeniem przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku sporządzenia spisu z natury na 1 stycznia nowego roku podatkowego – pod warunkiem, że sporządził remanent na koniec poprzedniego roku podatkowego. Wtedy – jak czytamy w par. 27 ust. 1a – księgę rozpoczynamy spisem z 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego.

Remanent na koniec roku – z jaką datą?

W związku z faktem, że koniec roku kalendarzowego jest zazwyczaj napiętym czasem, przedsiębiorcy mogą zastanawiać się nad sporządzeniem spisu z natury na koniec roku wcześniej, niż 31 grudnia. Wynika to z faktu, że rozporządzenie wskazuje obowiązek sporządzenia remanentu na koniec roku podatkowego, a nie dokładnie 31 grudnia.

Generalnie taka praktyka nie jest jednak wskazana. Przede wszystkim należy pamiętać, że wartość spisu z natury powinna otwierać i zamykać księgę przychodów i rozchodów za dany rok podatkowy – zatem powinna być pierwszym i ostatnim zapisem. Jeśli zatem spis z natury zostanie przeprowadzony np. 29 grudnia może okazać się, że po jego dokonaniu pojawią się kolejne wymagające zaksięgowania operacje – np. przyjęcie towaru albo sprzedaż w kończącym się roku podatkowym. To natomiast wymagać będzie skorygowania sporządzonego remanentu.

Nie masz KPiR? Sprawdź, jak sporządzić remanent dla ewidencji przychodów!

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Do kiedy trzeba zrobić remanent?

    Spis z natury na zakończenie roku podatkowego powinien być sporządzany z datą 31 grudnia. Oczywiście fizycznie remanent można rozpocząć już wcześniej, ważne jednak, aby jego ostateczny wynik zawierał aktualne stany magazynowe w ostatnim dniu starego roku podatkowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość