Blog ifirma.pl

Rezygnacja w trakcie miesiąca z ulgi na start

|
|
3 minut czytania
Korzystasz z ulgi na start, ale chcesz z niej zrezygnować? Sprawdź, jakie masz obowiązki wobec ZUS.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej lub miały przerwę 60 miesięcy w jej prowadzeniu, mogą skorzystać z tzw. ulgi na start. Wybierając ulgę na start decydujemy się na opłacanie przez okres pełnych 6 miesięcy jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym okresie nie płacimy składek na ubezpieczenia społeczne, a więc również składki chorobowej, tym samym w przypadku choroby nie otrzymamy żadnych świadczeń. Sprawdźmy, jakich formalności należy dopełnić, jeżeli zdecydujemy się na rezygnację z ulgi na start w trakcie miesiąca.

Rezygnacja z ulgi na start w trakcie miesiąca

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na rezygnację z ulgi na strat w trakcie miesiąca musi przesłać do ZUS odpowiednie zgłoszenia i deklaracje rozliczeniowe. Wyrejestrowania z obecnym kodem ubezpieczeniowym i zarejestrowania z nowym kodem należy dokonać z tym samym dniem.

Przykład 1
Pani Ania zrezygnowała w trakcie miesiąca grudnia 2020 r. z ulgi na start, dokładnie od 15 grudnia 2020 r. W takim przypadku pani Ania sporządza wyrejestrowanie na druku ZUS ZWUA z od dnia 15.12.2020 r. i rejestracji na formularzu ZUS ZUA z dniem 15.12.2020 r.

Wyrejestrowanie z ulgi na start

Wyrejestrowania należy dokonać na formularzu ZUS ZWUA z kodem 05 40, a zarejestrowania na formularzu ZUS ZUA:

 • z kodem 05 70 – ZUS na warunkach preferencyjnych.

Jeżeli przedsiębiorca uzna, że podstawa do naliczania składek społecznych jest dla niego za niska, może zdecydować się na jej podwyższenie i naliczać składki na ubezpieczenia społeczne w większej wysokości.

Rozliczanie w deklaracji miesięcznej ZUS DRA

Deklaracja ZUS DRA musi być złożona w postaci dwóch raportów, w następujący sposób:

 • ZUS DRA za część miesiąca z kodem tytułu do ubezpieczenie 05 40 i numerem deklaracji 01,
 • ZUS DRA za część miesiąca z kodem tytułu do ubezpieczenie 05 70 i numerem deklaracji 40.

Ważne! W przypadku kiedy przedsiębiorca składa do ZUS dwie deklaracje za ten sam okres pierwsza z tych deklaracji powinna mieć numer 01, druga dla odróżnienia numer 40. Numer uzupełnia się w deklaracji ZUS DRA w polu 02. Identyfikator Deklaracji (NUMER/MM/RRRR).

Przykład 2

Pan Marek zrezygnował z ulgi na start od 16 stycznia 2021 r. W deklaracji rozliczeniowej za miesiąc styczeń składane raporty ZUS DRA będzie musiał dokonać następujących wyliczeń:

 • ilość dni w miesiącu – 31,
 • podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne – 4.242,38 zł,
 • wysokość podstawy od 01.01 do 15.01.2021 r. – 4.242,38 zł x 15/31 = 2.052,76 zł,
 • wysokość podstawy od 15.01 do 31.01.2021 r. – 4.242,38 zł x 16/31 = 2.189,62 zł,
 • kwota składki zdrowotnej od 01.01 do 15.01.2021 r. – 2.052,76 zł x 9% = 184,79 zł,
 • kwota składki zdrowotnej od 16.01 do 31.01.2021 r. – 2.189,62 zł x 9% = 197,07 zł.

W pierwszej deklaracji DRA będzie wykazana tylko składka zdrowotna za okres od 01 do 15.01.2021 r. Natomiast w drugiej deklaracji DRA wykazujemy składkę zdrowotną od 16.01 do 31.01.2021 r. zgodnie z wyliczeniem.

Składki na ubezpieczenia społeczne dla kodu 05 70 będą naliczane proporcjonalnie do liczby dni, kiedy przedsiębiorca podlega pod ubezpieczenia społeczne (od 16.01 do 31.01.2021 r.), od podstawy 840,00 zł w następujący sposób:
840,00 zł/31 dni = 27,09 zł – dzienna wysokość podstawy składek społecznych
27,09 zł x 16 dni = 433,44 zł – podstawa do naliczenia składek społecznych za część miesiąca. W drugiej deklaracji DRA w podstawie do naliczania składek społecznych znajdzie się kwota 433,44 zł. Jeżeli pan Marek uzna, że chce odprowadzać składki społeczne od wyższej podstawy to wyliczeń należy dokonać od przyjętej kwoty.

Pan Marek ma jeszcze obowiązek złożenia deklaracji za pełen okres rozliczeniowy z nowym kodem ubezpieczeniowym, w tym przypadku będzie to miesiąc luty 2021 r. Po tym okresie, jeżeli pan Marek rozlicza składki ZUS tylko za siebie, nie musi już składać kolejnych deklaracji ZUS DRA.

Rezygnacja z ulgi na start w trakcie miesiąca wiąże się z obowiązkami wobec ZUS, które zostały omówione w artykule. Pamiętajmy, że obowiązku zarejestrowania i wyrejestrowania należy dopełnić najpóźniej w dniu, w którym chcemy się wyrejestrować z ulgi.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie