Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu staje się coraz powszechniejsze. Mamy już e-Urząd Skarbowy, a za chwilę będziemy mieli dostęp do usługi e-Doręczenia. Cała procedura wdrażania nowej usługi będzie rozłożona w czasie, ale warto zapoznać się z jej założeniami.
Główne założenia wprowadzanych zmian
Głównym celem proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie nowego kanału komunikacji pomiędzy przedsiębiorcą a organami podatkowymi i innymi instytucjami publicznymi. Pismo w postaci elektronicznej ma zastąpić formę papierową. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Komunikacja elektroniczna będzie działa w dwie strony, organ podatkowy będzie mógł skierować pismo do strony, ale również zainteresowana osoba będzie mogła zainicjować sprawę w urzędzie. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy o doręczeniach elektronicznych, celami szczegółowymi wprowadzanych zmian jest m.in.:
- Zapewnienie wszystkim – zarówno podmiotom publicznym, jak i niepublicznym, w szczególności osobom fizycznym – możliwości korzystania z jednego, własnego adresu do doręczeń elektronicznych.
- Umożliwienie odbioru korespondencji z dowolnego miejsca – odmiejscowienie procesu doręczania pism.
- Skrócenie czasu potrzebnego do doręczenia.
- Posiadanie dowodów na potwierdzenie otrzymania i wysłania korespondencji.
- Osoby wykluczone cyfrowo, jak również takie, które z różnych przyczyn nie są jeszcze gotowe na wymianę korespondencji w postaci elektronicznej będą mogły w dalszym ciągu korzystać z przesyłek listowych.
Punktem wyjścia do wprowadzanych zmian jest udostępnienie podmiotom publicznym adresu do spraw doręczeń, na który będzie przekazywana korespondencja. Stworzona zostanie Baza Adresów Elektronicznych.
Zmiany od 1 lipca 2021 roku
Wprowadzane zmiany wiążą się z nowymi regulacjami w przepisach zawartych w ustawie o doręczeniach elektronicznych i w ustawie Ordynacja podatkowa.
Przed zmianą, do 30 czerwca 2021 roku, w ustawie Ordynacja podatkowa w art. 84 jest tylko krótki zapis, że:
Sprawy podatkowe załatwiane są w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Od 1 lipca 2021 roku sprawy podatkowe będą mogły być załatwiane w następujący sposób:
- Tak jak obecnie, na piśmie w postaci papierowej lub elektronicznej. Pisma w postaci elektronicznej będą opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lub kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu podatkowego.
- Na piśmie wygenerowanym automatycznie, opatrzonym kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu podatkowego, nie będzie wymagany podpis pracownika urzędu.
- Z wykorzystaniem usług online udostępnianych przez organy podatkowe po uwierzytelnieniu w sposób określony w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
- Pisma kierowane do organów podatkowych mogą być w postaci papierowej lub elektronicznej, z podpisem w formach wymienionych w pkt 1.
Pozostałe zmiany w przepisach
W ustawie o doręczeniach wskazane są terminy, w których określone organy administracji rządowej, samorządowej, jednostki budżetowe, ZUS, KRUS, NFZ, sądy, komornicy i inne podmioty publiczne mają się dostosować do zmiany przepisów. Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy są obowiązane stosować zmienione przepisy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2021 r., ZUS od dnia 1 stycznia 2022 r.
Biorąc pod uwagę wagę wprowadzanych zmian, na pewno jeszcze nie raz powrócimy do tematu, który dotyczy każdego z nas.