Delegacja przedsiębiorcy – co się zmieniło w interpretacji?

podróże służbowe przedsiębiorcy

Odbywasz podróże służbowe? Sprawdź, jak się zmieniło podejście organów podatkowych do tego tematu.

Podróże służbowe przedsiębiorcy są nieodłącznym elementem prowadzenia firmy. Obecnie interesy prowadzi się nie tylko na terenie Polski, ale na całym świecie. Nie zawsze i nie wszystko można załatwić przez telefon lub mailowo, kontakt osobisty z kontrahentami jest nieodzowny. Mówimy wówczas o podróży służbowej lub delegacji przedsiębiorcy. W dzisiejszej publikacji zaprezentujemy, jak się zmieniło podejście fiskusa do tego tematu.

Na jaki temat toczy się dyskusja?

W wydawanych interpretacjach podatkowych fiskus prezentuje swoje stanowiska odnośnie uznania, w przypadku właściciela firmy, kiedy mamy do czynienia z delegacją przedsiębiorcy, a kiedy jest to wykonywanie typowych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Właściwa kwalifikacja może decydować o uznaniu lub nie pewnych kosztów podatkowych, m.in. diet za czas podróży służbowej – szczegóły poniżej.

Poprzednie stanowisko organów podatkowych

Jeszcze do niedawna organy podatkowe stały na stanowisku, że nie każdy wyjazd służbowy przedsiębiorcy może zostać potraktowany jak podróż służbowa. Jedynie podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych, natomiast realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności nie wchodzi w zakres podróży służbowych.

Na tej podstawie organy podatkowe odmawiały uznania za koszty uzyskania przychodów diet z tytułu odbytych podróży służbowych. Powyższa argumentacja bazowała na wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2007 r. o sygnaturze akt II PK 165/06.

Obecne stanowisko organów podatkowych

Na szczęście coraz częściej w wydawanych interpretacjach podatkowych pojawia się przychylne dla przedsiębiorcy stanowisko organów podatkowych. W jednej z takich interpretacji z 05.12.2019 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.515.2019.1.AP Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który świadczy usługi informatyczne. Swoje usługi realizuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Objęty jest nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, a więc wszystkie dochody z działalności gospodarczej rozlicza w Polsce. Bywa, że w związku z wykonywaniem zlecenia przebywa poza terytorium kraju nawet kilka miesięcy. Jeżeli uznać, że znajduje się w trakcie podróży służbowej, to za cały ten czas przysługuje mu dieta, którą może ująć w kosztach uzyskania przychodów. Dyrektor KIS uznał, że przedsiębiorca może zaliczyć diety do kosztów.

Takie samo stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.198.2020.1.ISL z dnia 15.05.2020 r.

W tym przypadku przedsiębiorca świadczy usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (konsultant). Ze względu na charakter prowadzonej działalności przedsiębiorca bardzo często odbywa podróże służbowe zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. W tym wyroku Dyrektor KIS jasno wskazał, że przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń w rozliczaniu podróży służbowych, ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywanych czynności w ramach działalności gospodarczej, jak również nie wskazują zakresu czynności, z którymi dana podróż może być związana.

Taka podróż może dotyczyć zarówno zawarcia umowy, świadczenia usługi w ramach zawartej umowy, jak i dokonywania zakupu środka trwałego. Dyrektor KIS przywołał również orzecznictwo sądów administracyjnych, które ukształtowało jednolitą linię rozstrzygnięć w tym temacie. Zgodnie z tym stanowiskiem sądów, nie znajduje uzasadnienia przeświadczenie, że jedynie podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych, natomiast realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności nie wchodzi w zakres podróży służbowych.

Dodatkowo w wydawanych orzeczeniach przyjmuje się, że podróżą służbową jest również realizowanie przedmiotu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę poza stałym miejscem działalności, co pozwala przedsiębiorcy ująć w kosztach wysokość diet zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Mając na uwadze powyższe informacje zauważamy, że zmieniło się diametralnie podejście organów podatkowych do prawidłowości rozliczania diet z tytułu podróży służbowych, z korzyścią dla przedsiębiorcy. Również w tej sprawie wskazana byłaby jednak interpretacja ogólna, która ostatecznie zakończyłaby dyskusje w tym temacie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość