Blog ifirma.pl

Rozliczenie roczne zmarłego małżonka

|
|
3 minut czytania
Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania rocznego wymaga rozliczenia dochodów uzyskanych przez zmarłego. W większości przypadków współmałżonek może zadecydować, jak dokonać takiego rozliczenia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania rocznego wymaga rozliczenia dochodów uzyskanych przez zmarłego. W większości przypadków współmałżonek może zadecydować, jak ma wyglądać rozliczenie roczne zmarłego małżonka.

Wspólne rozliczenie małżonków

Śmierć jednego ze współmałżonków w trakcie roku podatkowego albo po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania, nie dyskwalifikuje możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.  

Zasadniczo jest to możliwe na standardowych zasadach, tj.:

 • Małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego, w trakcie którego nastąpił zgon
 • W rozliczanym roku podatkowym małżonkowie mieli wspólnotę majątkową
 • Źródło dochodów zmarłego lub żyjącego współmałżonka pozwalają na wspólne rozliczenie (np. żadne z nich nie utrzymywało się z działalności opodatkowanej liniowo).

Istotne, aby w takim zeznaniu jako „Podatnika” wskazywać żyjącą osobę, natomiast zmarłego podatnika wykazywać w części „Małżonek”.

Śmierć małżonka a rozliczenie indywidualne

Wspólne rozliczenie małżonków jest opcją, ale nie koniecznością – także w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków zmarł. Zatem jeśli wdowiec lub wdowa nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, generalnie rozliczenie podatku dochodowego spoczywać będzie na organie podatkowym (urzędzie skarbowym) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego podatnika.

Informację o rozliczonym zeznaniu rocznym urząd skarbowy skieruje do spadkobierców. Po pierwsze osoby dziedziczące mają prawo do otrzymania nadpłaconego podatku. Po drugie jeśli okaże się, że z zeznania wynikła niedopłata – mogą być zobowiązani do uregulowania zaległości podatkowej.

Uwaga!

Zgodnie z przepisami, spadkobiercy dziedziczą majątek po zmarłym z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli zadłużenie w tym np. niedopłacony podatek będzie większe, niż wartość aktywów majątku – osoby dziedziczące są zobowiązane do spłacenia zadłużenia wyłącznie do wysokości otrzymanego majątku.

Urlopy okolicznościowe – dowiedz się, kiedy można skorzystać.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie