Rozliczenie roczne zmarłego małżonka

rozliczenie roczne zmarłego małżonka

Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania rocznego wymaga rozliczenia dochodów uzyskanych przez zmarłego. W większości przypadków współmałżonek może zadecydować, jak dokonać takiego rozliczenia.

Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania rocznego wymaga rozliczenia dochodów uzyskanych przez zmarłego. W większości przypadków współmałżonek może zadecydować, jak ma wyglądać rozliczenie roczne zmarłego małżonka.

Wspólne rozliczenie małżonków

Śmierć jednego ze współmałżonków w trakcie roku podatkowego albo po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania, nie dyskwalifikuje możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.  

Zasadniczo jest to możliwe na standardowych zasadach, tj.:

  • Małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego, w trakcie którego nastąpił zgon
  • W rozliczanym roku podatkowym małżonkowie mieli wspólnotę majątkową
  • Źródło dochodów zmarłego lub żyjącego współmałżonka pozwalają na wspólne rozliczenie (np. żadne z nich nie utrzymywało się z działalności opodatkowanej liniowo).

Istotne, aby w takim zeznaniu jako „Podatnika” wskazywać żyjącą osobę, natomiast zmarłego podatnika wykazywać w części „Małżonek”.

Śmierć małżonka a rozliczenie indywidualne

Wspólne rozliczenie małżonków jest opcją, ale nie koniecznością – także w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków zmarł. Zatem jeśli wdowiec lub wdowa nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, generalnie rozliczenie podatku dochodowego spoczywać będzie na organie podatkowym (urzędzie skarbowym) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego podatnika.

Informację o rozliczonym zeznaniu rocznym urząd skarbowy skieruje do spadkobierców. Po pierwsze osoby dziedziczące mają prawo do otrzymania nadpłaconego podatku. Po drugie jeśli okaże się, że z zeznania wynikła niedopłata – mogą być zobowiązani do uregulowania zaległości podatkowej.

Uwaga!

Zgodnie z przepisami, spadkobiercy dziedziczą majątek po zmarłym z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli zadłużenie w tym np. niedopłacony podatek będzie większe, niż wartość aktywów majątku – osoby dziedziczące są zobowiązane do spłacenia zadłużenia wyłącznie do wysokości otrzymanego majątku.

Urlopy okolicznościowe – dowiedz się, kiedy można skorzystać.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość