Rozliczenie z dzieckiem a zawarcie drugiego małżeństwa - omówione zagadnienia:
Przepisy podatkowe zezwalają na wspólne opodatkowanie dochodów przez małżonków, ale w taki sam sposób mogą się również rozliczyć samotni rodzice. Czym innym jest ulga podatkowa przysługująca na dzieci, a czym innym jest wspólne rozliczenie z dzieckiem. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy zawierając drugie małżeństwo możemy się rozliczyć wspólnie z dzieckiem z pierwszego związku.
Kiedy można rozliczyć swoje dochody z dzieckiem?
Wspólne rozliczenie z dzieckiem może złożyć rodzic lub opiekun prawny, który jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem lub osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację. Ustawa o podatku dochodowym w sposób bardzo precyzyjny wskazuje, w jakich sytuacjach możemy dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem:
- Dziecko musi być małoletnie lub uczące się w wieku do 25 roku życia.
- Dziecko nie może uzyskać w roku podatkowym dochodów w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089,00 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej. Wspomniane dochody zostały wymienione w art. 30b, art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym.
- Jeżeli dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, to można skorzystać ze wspólnego rozliczania bez względu na wiek dziecka.
- Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą lub nasze dziecko, to nie można dokonać wspólnego rozliczenia jeżeli wybraliśmy opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym, zryczałtowanym.
- Taki sposób rozliczania musi być wskazany w składanym zeznaniu rocznym.
Przepisy jasno precyzują, jaki status musi posiadać rodzic lub opiekun prawny, w związku z powyższym sprawdźmy, czy wstępując ponownie w związek małżeński można dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem.
Rozliczenie z dzieckiem a drugie małżeństwo
W świetle powyższych informacji należy podkreślić, że nie ma żadnych wyjątków od zasad posiadania statusu osoby samotnie wychowującej dziecko. W takim przypadku jeżeli zdecydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego, nie przysługują nam już preferencyjne zasady wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0115-KDIT2.4011.916.2020.1.MD z dnia 16.03.2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jasno wskazał, że Wnioskodawczyni nie posiada statusu osoby samotnie wychowującej dziecko, ponieważ pozostaje w związku z małżeńskim, tym samym nie może dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem, pomimo okoliczności wskazanych we wniosku.
Osoby, które zmieniły swój stan cywilny nie powinny mieć złudzeń co do wspólnego rozliczenia z dzieckiem z pierwszego małżeństwa.
Podziel się z innymi: