Blog ifirma.pl

Rozliczenie z dzieckiem a drugie małżeństwo

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się, czy możesz rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, gdy jesteś w drugim związku małżeńskim? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każda osoba chętnie korzysta z preferencyjnego rozliczania w zeznaniu rocznym, o ile to jest tylko możliwe w świetle obowiązujących przepisów. Jedną z takich opcji jest złożenie zeznania rocznego z dzieckiem. W dzisiejszej publikacji opiszemy czy można się rozliczyć wspólnie z dzieckiem zawierając drugie małżeństwo.

Kto może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem w 2024 roku?

Wiele osób, które korzystały z preferencyjnego rozliczania z dzieckiem zaniepokoiły zmiany wprowadzone w pierwszej wersji przez Polski Ład, w których mowa była o uldze 1.500 zł. Na szczęście przepisy zostały zmienione od 1 lipca 2022 roku i w dalszym ciągu osoby samotnie wychowujące dziecko mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z dwóch kwot wolnych od podatku. Zobaczmy kto może skorzystać ze wspólnego rozliczenia.

Ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem skorzystają rodzice lub opiekunowie dziecka
Rodzic lub opiekun musi mieć status: panny, kawalera, wdowy, wdowca, rozwódki, rozwodnika, osoby, w stosunku do której orzeczono separację lub osoby, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności

Dziecko, z którym chcemy złożyć wspólne rozliczenie roczne musi być:

 • małoletnie,
 • pełnoletnie do 25 lat, o ile jest uczące się,
 • pełnoletnie otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • dziecko nie może uzyskać w trakcie roku podatkowego dochodów w łącznej wysokości przekraczającej 12-krotność kwoty renty socjalnej. Na 2024 rok jest to limit 19.061,28 zł
W trakcie roku podatkowego rodzice (opiekunowie) ani dzieci nie mogą rozliczać swoich dochodów podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym
Ze wspólnego rozliczenia nie skorzystają rodzice, którzy stosują opiekę naprzemienną

Rozliczenie PIT z dzieckiem 2024 na liczbach

Złożenie wspólnego zeznania jako osoba samotnie wychowująca dziecko pozwala na zapłatę niższego podatku od dochodów osiągniętych w trakcie roku podatkowego.

 1. Po pierwsze można skorzystać z 2 kwot wolnych od podatku.
 2. Po drugie często nie trzeba będzie zapłacić podatku w wysokości 32% po przekroczeniu drugiego progu podatkowego.

Zobaczmy na przykładzie jak będzie wyglądało rozliczenie podatku.

Dochód do obliczenia podatku Podatek bez ulgi Podatek z ulgą
110.000 zł

9.600 zł

(110.000 x 12%) – 3.600 zł = 9.600 zł

6.000 zł

110.000 zł : 2 = 55.000 zł x 12% = 6.600 zł – 3.600 zł (kwota wolna od podatku) = 3.000 zł x 2 = 6.000 zł

200.000 zł

36.400 zł

(120.000 zł x 12%) = 14.400 zł – 3.600 zł = 10.800 zł 80.000 zł x 32% = 25.600 zł 10.800 zł + 25.600 zł = 36.400 zł

16.800 zł

200.000 zł : 2 = 100.000 zł x 12% = 12.000 zł – 3.600 zł (kwota wolna od podatku) = 8.400 zł x 2 = 16.800 zł

Ile można zyskać składając wspólne rozliczenie z dzieckiem widoczne jest gołym okiem, szczególnie przy dochodzie powyżej 120.000 zł.

Rozliczenie PIT z dzieckiem a drugie małżeństwo

W życiu osobistym mamy do czynienia z różnymi sytuacjami i powstają wówczas pytania, czy można skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Często taką okolicznością jest ponowne wejście w związek małżeński. Z uwagi na brak pewności, w jaki sposób należy postąpić najlepiej zwrócić się z zapytaniem do organu podatkowego. Tak też zrobiła jedna z osób o czym jest mowa w interpretacji nr 0115-KDIT2.4011.916.2020.1.MD z dnia 16.03.2021 r. Sprawa dotyczy kobiety, która po rozwodzie wyszła ponownie za mąż, ale mąż nie jest ojcem jej dzieci. Mają rozdzielność majątkową, mieszkają w dwóch oddzielnych mieszkaniach, mąż nie uczestniczy w wychowywaniu dzieci. Zadane zostało pytanie, czy wnioskodawczyni spełnia definicję osoby samotnie wychowującej dzieci. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał, że taka osoba nie posiada statusu “osoby samotnie wychowującej dziecko”, ponieważ pozostaje w związku małżeńskim, a to pozbawia ją tego przywileju.

Rozliczenie PIT z dzieckiem a konkubinat

Na chwilę obecną nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby kwestię pozostawania osób w nieformalnych związkach partnerskich określanych mianem konkubinatu. W takich sytuacjach powstaje także pytanie, czy można rozliczyć się wspólnie z dzieckiem. W broszurze informacyjnej znajdziemy informację, że rodzice żyjący w związku nieformalnym razem wychowujący dziecko nie mają prawa do preferencyjnego rozliczenia. To pytanie dotyczy jednak sytuacji, w której obydwoje rodziców są biologicznymi rodzicami dziecka. Co jednak w sytuacji, kiedy pozostajemy w konkubinacie z partnerem, który nie jest rodzicem dziecka? Z uwagi na brak przepisów, które by to wprost regulowały wystąpiono z zapytaniem do organu podatkowego – interpretacja nr 0115-KDWT.4011.76.2023.2.BK z dnia 04.12.2023 r. Partner nie jest ojcem żadnego z dzieci, nie uczestniczy w procesie ich wychowawczym i nie łoży na ich utrzymanie. Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni, że w związku z tym, że posiada status rozwódki i samotnie wychowuje dzieci, to na gruncie ustawy o podatku dochodowym może być uznana, jako osoba samotnie wychowująca dzieci i wspólnie się z nimi rozliczać.

Podsumowanie

W publikacji opisaliśmy zasady wspólnego rozliczania w zeznaniu rocznym, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jest to bardzo korzystna preferencja dla wielu osób. Opisano również podejście organów podatkowych do możliwości rozliczenia po zawarciu związku małżeńskiego, ale również w sytuacji pozostawania w konkubinacie. Jeśli chodzi o ponowne zamążpójście, to tutaj nie powinno być wątpliwości, że tracimy status rodzica samotnie wychowującego, o którym jest mowa w ustawie o PIT. Jeśli natomiast chodzi o konkubinat, to mamy sprzeczne informacje. W broszurze informacyjnej czytamy, że jeśli rodzice dziecka są w związku nieformalnym i wspólnie wychowują dziecko, to żadne z nich nie skorzysta z preferencji. Natomiast w przywołanej interpretacji, gdzie również mowa jest o konkubinacie fiskus zgodził się, że wnioskodawczyni może złożyć zeznanie, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Być może, że te dwie sprawy są różne w założeniach, ale mają wspólny mianownik, a mianowicie rodzic posiada status panny/kawalera, w jednym i drugim przypadku, a to jest kluczowe zgodnie z ustawą o PIT. Po raz kolejny widzimy, jak wiele luk jest w przepisach podatkowych.

Zeznania roczne PIT – pytania i odpowiedzi 2024 – koniecznie przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie