Rozliczenie z dzieckiem a drugie małżeństwo

Zastanawiasz się, czy możesz rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, gdy jesteś w drugim związku małżeńskim? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Rozliczenie z dzieckiem a zawarcie drugiego małżeństwa - omówione zagadnienia:

Przepisy podatkowe zezwalają na wspólne opodatkowanie dochodów przez małżonków, ale w taki sam sposób mogą się również rozliczyć samotni rodzice. Czym innym jest ulga podatkowa przysługująca na dzieci, a czym innym jest wspólne rozliczenie z dzieckiem. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy zawierając drugie małżeństwo możemy się rozliczyć wspólnie z dzieckiem z pierwszego związku.

Kiedy można rozliczyć swoje dochody z dzieckiem?

Wspólne rozliczenie z dzieckiem może złożyć rodzic lub opiekun prawny, który jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem lub osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację. Ustawa o podatku dochodowym w sposób bardzo precyzyjny wskazuje, w jakich sytuacjach możemy dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem:

  1. Dziecko musi być małoletnie lub uczące się w wieku do 25 roku życia.
  2. Dziecko nie może uzyskać w roku podatkowym dochodów w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089,00 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej. Wspomniane dochody zostały wymienione w art. 30b, art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym.
  3. Jeżeli dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, to można skorzystać ze wspólnego rozliczania bez względu na wiek dziecka.
  4. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą lub nasze dziecko, to nie można dokonać wspólnego rozliczenia jeżeli wybraliśmy opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym, zryczałtowanym.
  5. Taki sposób rozliczania musi być wskazany w składanym zeznaniu rocznym.

Przepisy jasno precyzują, jaki status musi posiadać rodzic lub opiekun prawny, w związku z powyższym sprawdźmy, czy wstępując ponownie w związek małżeński można dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Rozliczenie z dzieckiem a drugie małżeństwo

W świetle powyższych informacji należy podkreślić, że nie ma żadnych wyjątków od zasad posiadania statusu osoby samotnie wychowującej dziecko. W takim przypadku jeżeli zdecydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego, nie przysługują nam już preferencyjne zasady wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0115-KDIT2.4011.916.2020.1.MD z dnia 16.03.2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jasno wskazał, że Wnioskodawczyni nie posiada statusu osoby samotnie wychowującej dziecko, ponieważ pozostaje w związku z małżeńskim, tym samym nie może dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem, pomimo okoliczności wskazanych we wniosku.

Osoby, które zmieniły swój stan cywilny nie powinny mieć złudzeń co do wspólnego rozliczenia z dzieckiem z pierwszego małżeństwa.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce