Zaległość podatkowa z odsetki – rozłożenie na raty

rozłożenie na raty zaległości podatkowej

Zaległość podatkową można spróbować rozłożyć na raty – w tym celu należy złożyć umotywowany wniosek do urzędu skarbowego. Jeśli organ zgodzi się z podatnikiem, podzieli zaległość i wyznaczy harmonogram spłat.

Nieopłacone zaległości podatkowe ciążą przedsiębiorcom, którzy z różnych powodów nie mają możliwości uregulowania zobowiązania. W kryzysowej sytuacji można zwrócić się do organu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty – zarówno kwoty głównej, jak i naliczonych odsetek.

Zaległość podatkowa – kiedy można rozłożyć na raty?

Rozłożenie na raty zaległości podatkowej nie jest praktyką stosowaną na co dzień. Zasadniczo przepisy wskazują, że taką ulgę przedsiębiorca może otrzymać wyłącznie w sytuacji, gdy wynikać będzie ona z:

  • Ważnego interesu przedsiębiorcy – tj. zaległość powstała wskutek klęski żywiołowej, poważnej choroby, utraty możliwości zarobkowania; gdy ściągnięcie zaległości spowodowałoby utratę środków na egzystencję, utrzymanie rodziny, leczenie etc.
  • Interesu publicznego – tj. utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie firmy mającej wpływ na rozwój regionu etc.

Uzasadnienie wniosku o rozłożenie zaległości na raty jest bardzo istotne, ponieważ zgoda urzędu skarbowego opiera się właśnie na tych argumentach, koniecznie popartych dowodami.

Wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej i odsetek

Procedura rozłożenia na raty zaległości podatkowej z odsetkami zaczyna się od złożenia wniosku do właściwego urzędu skarbowego. We wniosku należy zawrzeć:

  • Dane podatnika składającego pismo,
  • Dane adresata – naczelnika urzędu skarbowego,
  • Cel – rozłożenie na raty zaległości podatkowej,
  • Uzasadnienie z dowodami,
  • Proponowany harmonogram spłaty,
  • Podpis.

Wniosek powinien zostać złożony osobiście, listem poleconym albo elektronicznie przez ePUAP.

Od daty otrzymania wniosku organ skarbowy ma miesiąc – a w szczególnie trudnych przypadkach dwa miesiące – na udzielenie odpowiedzi podatnikowi. Jeśli zostanie udzielona zgoda, urząd przedstawi również ostateczny harmonogram spłaty. W harmonogramie uwzględniona zostanie zarówno kwota główna, odsetki, jak i opłata prolongacyjna, liczona zamiast odsetek od dnia złożenia wniosku.

Co istotne, podatnik który uzyskał tego typu ulgę powinien dołożyć wszelkich starań, aby dotrzymać wyznaczonych przez urząd terminów płatności. Brak wpłaty może bowiem skutkować anulowaniem ulgi, a co za tym idzie – przywróceniem pierwotnego terminu płatności i naliczeniem odsetek karnych za opóźnienie za cały okres.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość