Zaległość podatkowa z odsetki – rozłożenie na raty

Nieopłacone zaległości podatkowe ciążą przedsiębiorcom, którzy z różnych powodów nie mają możliwości uregulowania zobowiązania. W kryzysowej sytuacji można zwrócić się do organu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty – zarówno kwoty głównej, jak i naliczonych odsetek.

Zaległość podatkowa – kiedy można rozłożyć na raty?

Rozłożenie na raty zaległości podatkowej nie jest praktyką stosowaną na co dzień. Zasadniczo przepisy wskazują, że taką ulgę przedsiębiorca może otrzymać wyłącznie w sytuacji, gdy wynikać będzie ona z:

  • Ważnego interesu przedsiębiorcy – tj. zaległość powstała wskutek klęski żywiołowej, poważnej choroby, utraty możliwości zarobkowania; gdy ściągnięcie zaległości spowodowałoby utratę środków na egzystencję, utrzymanie rodziny, leczenie etc.
  • Interesu publicznego – tj. utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie firmy mającej wpływ na rozwój regionu etc.

Uzasadnienie wniosku o rozłożenie zaległości na raty jest bardzo istotne, ponieważ zgoda urzędu skarbowego opiera się właśnie na tych argumentach, koniecznie popartych dowodami.

▲ wróć na początek

Wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej i odsetek

Procedura rozłożenia na raty zaległości podatkowej z odsetkami zaczyna się od złożenia wniosku do właściwego urzędu skarbowego. We wniosku należy zawrzeć:

  • Dane podatnika składającego pismo,
  • Dane adresata – naczelnika urzędu skarbowego,
  • Cel – rozłożenie na raty zaległości podatkowej,
  • Uzasadnienie z dowodami,
  • Proponowany harmonogram spłaty,
  • Podpis.

Wniosek powinien zostać złożony osobiście, listem poleconym albo elektronicznie przez ePUAP.

Od daty otrzymania wniosku organ skarbowy ma miesiąc – a w szczególnie trudnych przypadkach dwa miesiące – na udzielenie odpowiedzi podatnikowi. Jeśli zostanie udzielona zgoda, urząd przedstawi również ostateczny harmonogram spłaty. W harmonogramie uwzględniona zostanie zarówno kwota główna, odsetki, jak i opłata prolongacyjna, liczona zamiast odsetek od dnia złożenia wniosku.

Co istotne, podatnik który uzyskał tego typu ulgę powinien dołożyć wszelkich starań, aby dotrzymać wyznaczonych przez urząd terminów płatności. Brak wpłaty może bowiem skutkować anulowaniem ulgi, a co za tym idzie – przywróceniem pierwotnego terminu płatności i naliczeniem odsetek karnych za opóźnienie za cały okres.

Czy wiesz, jak naliczane są odsetki od zaległości podatkowych? Sprawdź – nie daj się zaskoczyć!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań