Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn

różnice w płacy kobiet i mężczyzn

Zastanawiasz się dlaczego istnieją różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn za taką samą pracę? Sprawdź jakie zmiany są proponowane.

Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn istnieją od zawsze, ale dopiero w ostatnich latach stały się przedmiotem debaty publicznej. Jak jednak wynika z danych statystycznych w ciągu ostatnich 20 lat niewiele się zmieniło. Mówimy oczywiście o wynagrodzeniach na takich samych stanowiskach pracy. W ostatnim czasie pojawiło się wiele opracowań, w których poruszana jest ta tematyka.

Komisja Europejska o wynagradzaniu kobiet i mężczyzn

Pod koniec 2017 roku pojawiło się opracowanie Komisji Europejskiej, w którym można przeczytać, że średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,3%.

Przy wyliczaniu brane były pod uwagę trzy rodzaje nierówności:

 • niższe wynagrodzenie za godzinę,
 • mniejsza liczba godzin przepracowanych na płatnych stanowiskach,
 • niższa stopa zatrudnienia.

W 2019 roku Komisja Europejska wydała również oświadczenie, w którym odnosi się do przedmiotowej kwestii. Wskazuje mianowicie, że coraz więcej kobiet jest zatrudnionych w Unii Europejskiej i zajmuje odpowiedzialne stanowiska kierownicze. Nie oznacza to, że zażegnana została nierówność pomiędzy kobietami i mężczyznami na polu ich wynagradzania.

Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn w Polsce

W opracowaniu z 2017 roku Komisji Europejskiej można przeczytać, że w Polsce różnica w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi 7,7%. Na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) można przeczytać, że:

Różnice w wynagradzaniu są zjawiskiem złożonym i składają się na nie między innymi:

 • odmienne wykształcenie i doświadczenie zawodowe,
 • segregacja na rynku pracy,
 • długość stażu pracy,
 • niższa samoocena kobiet, które mają mniejsze oczekiwania finansowe od mężczyzn.

MRPiPS przygotowało nawet aplikację “Równość płac” do pomiaru nierówności płacowych ze względu na płeć, którą można pobrać ze strony Ministerstwa. Aplikacja ma za zadanie pomóc pracodawcy ocenić w jaki sposób jest u niego kształtowana polityka płacowa, czy nie występują różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach pracy.

Projekt ustawy ograniczający lukę płacową pomiędzy kobietami i mężczyznami

Stowarzyszenie Kongres Kobiet przygotowało projekt ustawy mającej na celu ograniczenie różnicy w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.

Proponowane zmiany mają dotyczyć:

 1. Wprowadzenia obowiązku monitorowania i informowania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o procentowym zróżnicowaniu płac pomiędzy kobietami i mężczyznami. Obowiązek sprawozdawczy będzie odnosił się do pracodawców o średniorocznym zatrudnieniu powyżej 20 pracowników.

 2. Raportowaniu ma podlegać wynagrodzenie brutto, na które będzie się składać: wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia zgodnie z zasadą wyliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
 3. Przez wynagrodzenie należy rozumieć: umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o świadczenie usług, kontrakty menedżerskie.
 4. Sprawozdania mają być zamieszczane na stronie MRPiPS, jak również na stronach internetowych pracodawcy.

Proponowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od:


2023 roku – duże firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników,
2024 roku – firmy zatrudniające od 250 do 500 pracowników,
2025 rok – firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników.

Projekt ustawy został przygotowany na bazie rozwiązań przyjętych przez inne państwa europejskie, w szczególności przez Wielką Brytanię i Islandię. 15 spośród 28 krajów Unii Europejskiej. Polska, do tej pory nie podjęła żadnych inicjatyw co ma się zmienić.

O różnicach w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn dyskutuje się od wielu lat. Pytanie “Dlaczego kobiety zarabiają mniej?” często jest zadawane przy różnych okazjach. Podjęcie tego tematu po raz kolejny w nowej odsłonie pozwala mieć nadzieję, że pracodawcy spojrzą na tę problematykę z zachowaniem zasady obiektywnej oceny przyjętych u siebie regulacji płacowych.

Nowy kodeks pracy bliższy pracownikowi – zmiany od 7 września 2019 roku w kodeksie Pracy – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość