Blog ifirma.pl

Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn

|
Zastanawiasz się dlaczego istnieją różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn za taką samą pracę? Sprawdź jakie zmiany są proponowane.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn istnieją od zawsze, ale dopiero w ostatnich latach stały się przedmiotem debaty publicznej. Jak jednak wynika z danych statystycznych w ciągu ostatnich 20 lat niewiele się zmieniło. Mówimy oczywiście o wynagrodzeniach na takich samych stanowiskach pracy. W ostatnim czasie pojawiło się wiele opracowań, w których poruszana jest ta tematyka.

Komisja Europejska o wynagradzaniu kobiet i mężczyzn

Pod koniec 2017 roku pojawiło się opracowanie Komisji Europejskiej, w którym można przeczytać, że średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,3%.

Przy wyliczaniu brane były pod uwagę trzy rodzaje nierówności:

 • niższe wynagrodzenie za godzinę,
 • mniejsza liczba godzin przepracowanych na płatnych stanowiskach,
 • niższa stopa zatrudnienia.

W 2019 roku Komisja Europejska wydała również oświadczenie, w którym odnosi się do przedmiotowej kwestii. Wskazuje mianowicie, że coraz więcej kobiet jest zatrudnionych w Unii Europejskiej i zajmuje odpowiedzialne stanowiska kierownicze. Nie oznacza to, że zażegnana została nierówność pomiędzy kobietami i mężczyznami na polu ich wynagradzania.

Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn w Polsce

W opracowaniu z 2017 roku Komisji Europejskiej można przeczytać, że w Polsce różnica w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi 7,7%. Na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) można przeczytać, że:

Różnice w wynagradzaniu są zjawiskiem złożonym i składają się na nie między innymi:

 • odmienne wykształcenie i doświadczenie zawodowe,
 • segregacja na rynku pracy,
 • długość stażu pracy,
 • niższa samoocena kobiet, które mają mniejsze oczekiwania finansowe od mężczyzn.

MRPiPS przygotowało nawet aplikację “Równość płac” do pomiaru nierówności płacowych ze względu na płeć, którą można pobrać ze strony Ministerstwa. Aplikacja ma za zadanie pomóc pracodawcy ocenić w jaki sposób jest u niego kształtowana polityka płacowa, czy nie występują różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach pracy.

Projekt ustawy ograniczający lukę płacową pomiędzy kobietami i mężczyznami

Stowarzyszenie Kongres Kobiet przygotowało projekt ustawy mającej na celu ograniczenie różnicy w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.

Proponowane zmiany mają dotyczyć:

 1. Wprowadzenia obowiązku monitorowania i informowania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o procentowym zróżnicowaniu płac pomiędzy kobietami i mężczyznami. Obowiązek sprawozdawczy będzie odnosił się do pracodawców o średniorocznym zatrudnieniu powyżej 20 pracowników.

 2. Raportowaniu ma podlegać wynagrodzenie brutto, na które będzie się składać: wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia zgodnie z zasadą wyliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
 3. Przez wynagrodzenie należy rozumieć: umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o świadczenie usług, kontrakty menedżerskie.
 4. Sprawozdania mają być zamieszczane na stronie MRPiPS, jak również na stronach internetowych pracodawcy.

Proponowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od:


2023 roku – duże firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników,
2024 roku – firmy zatrudniające od 250 do 500 pracowników,
2025 rok – firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników.

Projekt ustawy został przygotowany na bazie rozwiązań przyjętych przez inne państwa europejskie, w szczególności przez Wielką Brytanię i Islandię. 15 spośród 28 krajów Unii Europejskiej. Polska, do tej pory nie podjęła żadnych inicjatyw co ma się zmienić.

O różnicach w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn dyskutuje się od wielu lat. Pytanie “Dlaczego kobiety zarabiają mniej?” często jest zadawane przy różnych okazjach. Podjęcie tego tematu po raz kolejny w nowej odsłonie pozwala mieć nadzieję, że pracodawcy spojrzą na tę problematykę z zachowaniem zasady obiektywnej oceny przyjętych u siebie regulacji płacowych.

Nowy kodeks pracy bliższy pracownikowi – zmiany od 7 września 2019 roku w kodeksie Pracy – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie