Blog ifirma.pl

Samochód w leasing czy na kredyt?

|
|
3 minut czytania
Co bardziej się opłaca po zmianach w 2019 roku – zakup samochodu na kredyt, czy wzięcie go w leasing operacyjny lub finansowy? Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? Kliknij, dowiedz się więcej i wybierz opcję stworzoną dla Ciebie!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, co będzie bardziej opłacalne – zakup samochodu na kredyt, czy też wzięcie go w leasing. Prawda jest taka, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od ofert dostępnych w danym momencie na rynku, od potrzeb i możliwości właściciela firmy, czy też wartości i rodzaju samochodu. Poniżej postaramy się przedstawić wady i zalety samochodu wziętego w leasing oraz zakupionego na kredyt.

Samochód na kredyt – zalety i wady

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, w którym bank pożycza przedsiębiorcy pieniądze na określony w umowie procent, doliczając przy tym także inne opłaty, jak np. ubezpieczenie. Jest on najczęściej udzielany od razu na 100% wartości pojazdu.

Jakie są zalety zakupu samochodu na kredyt?

 • możliwość zakupu dowolnego auta (też używanego),
 • możliwość odliczenia VAT (w całości lub w połowie – więcej o odliczeniu VAT od samochodu przeczytasz tutaj) od razu po otrzymaniu faktury zakupu (chyba że jest to faktura VAT marża – wówczas prawo do odliczenia nie przysługuje),
 • opcja wcześniejszej spłaty pozostałych rat (lub też czasowego zawieszenia kredytu),
 • możliwość decydowania o samochodzie – np. o jego sprzedaży i zakupie nowego jeszcze w trakcie spłacania kredytu (w zależności od rodzaju zabezpieczenia),
 • po spłaceniu rat kredytu przedsiębiorca jest pełnoprawnym właścicielem pojazdu,
 • zaliczanie w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Do wad zakupu samochodu na kredyt zaliczyć należy:

 • konieczność zgromadzenia wielu dokumentów oraz czasochłonny proces uzyskania finansowania,
 • obowiązek przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia,
 • trudności w uzyskaniu finansowania przy problemach z historią kredytową,
 • zmienne oprocentowanie,
 • ograniczenie w zaliczeniu wartości samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów – w przypadku samochodów osobowych kosztem podatkowym mogą być odpisy amortyzacyjne do równowartości 150 tys. zł (dla aut elektrycznych limit ten wynosi 225 tys. zł).

Samochód w leasingu – zalety i wady

Leasing można porównać do długoterminowego najmu. W zależności od tego, czy jest to leasing operacyjny, czy też finansowy, samochód pozostaje własnością leasingodawcy lub też staje się własnością leasingobiorcy, w zamian za wpłacane raty leasingowe.

Jakie zalety ma leasing?

 • proste procedury, brak konieczności gromadzenia wielu dokumentów,
 • pozytywna decyzja, nawet jeśli bank odrzucił wniosek o kredyt,
 • mało formalności,
 • w przypadku leasingu operacyjnego – z góry określone, niezmienne opłaty, które w zależności od momentu zawarcia lub zmiany umowy leasingowej oraz wartości samochodu, mogą w całości lub w części stanowić koszt podatkowy (więcej na ten temat przeczytasz tutaj),
 • przy leasingu finansowym – możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych,
 • w przypadku leasingu operacyjnego – możliwość regularnego odliczania VAT naliczonego od każdej kolejnej faktury.

Do wad leasingu samochodu można zaliczyć:

 • fakt, że dotyczy konkretnego samochodu, który musi zostać zakupiony na podstawie faktury,
 • ograniczenia pod względem zakupu samochodu używanego, a co za tym idzie – konieczność zakupu droższego auta,
 • brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu i np. sprzedania go przed zakończeniem umowy,
 • wysokie koszty finansowania – w przypadku leasingu operacyjnego 
 • ograniczenia w zakresie amortyzacji samochodu osobowego (patrz wyżej, przy wadach kredytu) – w przypadku leasingu finansowego 
 • brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych części raty leasingowej w proporcji, w jakiej wartość samochodu przekracza 150 tys. zł w przypadku zwykłego i 225 tys. zł w przypadku elektrycznego auta – w przypadku leasingu operacyjnego i umów zawartych lub zmienionych po 31 grudnia 2018 roku.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie