Wykup samochodu z leasingu przez osobę prywatną a PIT i VAT | ifirma.pl

Samochód z leasingu na firmę wykup prywatnie rozliczenie w PIT i VAT

wykup samochodu z leasingu

Masz samochód osobowy w leasingu operacyjnym i zbliża się termin jego wykupu? Sprawdź w jaki sposób możesz dokonać wykupu.

Samochody osobowe w działalności gospodarczej najczęściej są kupowane w ramach umów leasingu. W czasie trwania umowy przedsiębiorca opłaca raty leasingowe lub nalicza odpisy amortyzacyjne, które ujmuje w kosztach uzyskania przychodów. Najczęściej takie samochody są wykorzystywane w firmie w sposób mieszany w związku z powyższym podatnik VAT czynny będzie jeszcze miał prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego. Co się dzieje w momencie wykupu takiego samochodu po zakończonej umowie leasingu?

Koniec umowy leasingu finansowego

W przypadku leasingu finansowego samochód staje się własnością przedsiębiorcy już w momencie zawarcia umowy leasingowej. Samochód osobowy znajdzie się w ewidencji środków trwałych a kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z wykupem po zakończeniu umowy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Koniec umowy leasingu operacyjnego

Do wykupu samochodu osobowego dochodzi w sytuacji, gdy mamy do czynienia z umową leasingu operacyjnego. W takiej sytuacji przedsiębiorca często stoi przed dylematem czy dokonać wykupu na firmę czy też prywatnie? Decyzja ma swoje określone konsekwencje zarówno w podatku dochodowym jak również w podatku VAT dla czynnego podatnika. Wiele zależy również od tego czy taki samochód osobowy będzie w najbliższej przyszłości sprzedawany czy jeszcze przez kilka lat będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego

Istnieją dwie możliwości wykupu samochodu po zakończeniu leasingu operacyjnego, a mianowicie na firmę lub na osobę prywatną.

Późniejsza sprzedaż samochodu będzie się wiązała z wykazaniem przychodu w podatku dochodowym i naliczeniem podatku VAT należnego.

Wykup samochodu osobowego z leasingu prywatnie

Przepisy podatkowe nie zabraniają wykupu samochodu z leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy na osobę prywatną. Nie ma również większego znaczenia czy faktura na wykup samochodu będzie wystawiona na firmę czy też na osobę prywatną (bez numeru NIP). Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu prywatnie a PIT i VAT

W przypadku jeżeli samochód osobowy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego zostanie wykupiony prywatnie przy jego sprzedaży będą obowiązywały zasady jak w przypadku innych osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Po spełnieniu powyższych przesłanek jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie wówczas nie powstanie przychód ze sprzedaży w PIT. Jeżeli sprzedaż nastąpiłaby do pół roku od nabycia będzie to przychód, ale niemający związku z działalnością gospodarczą. Taki przychód powinien być wykazany dopiero w składanym zeznaniu rocznym.

Również po stronie podatku VAT przy sprzedaży samochodu z wykupu prywatnego nie powstanie obowiązek podatkowy.

Zmiany w leasingu pojazdów osobowych od 2019 – sprawdź.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

3 komentarze

 1. Łukasz pisze:

  „Również po stronie podatku VAT przy sprzedaży samochodu z wykupu prywatnego nie powstanie obowiązek podatkowy”.

  Rozumiem, że obowiązek ze strony podatku VAT nie powstanie przy sprzedaży prywatnej niezależnie od tego, po jakim okresie samochód zostanie sprzedany (ewentualnie darowany), jeśli wykup samochodu z leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy był na osobę prywatną, tak? Tzn. w przypadku podatku VAT okres 6 miesięcy nie dotyczy.

  • Ifirma pisze:

   Więcej w zakresie zadanego pytania pisaliśmy tutaj i tutaj. Odnośnie pytania warto skonfrontować się z bieżącymi interpretacjami w temacie ewentualnie wystąpić o własną. Jak poruszyliśmy w cytowanym artykule: „Co jednak Krajowa Informacja Skarbowa – KIS sądzi w danym temacie? W przypadku wycofania auta celem jego dalszej prywatnej odsprzedaży KIS twierdzi, iż może być dane uznane za sprzedaż podlegającą opodatkowaniu. Dlaczego? Jako powód wskazują, iż auto było w firmie użytkowane i jego wycofanie celem sprzedaży staje się ominięciem podatku VAT. Jak jednak taki podatek miałaby naliczyć osoba prywatna i gdzie go wykazać nie jest już do końca przez KIS wyjaśniane.”

 2. Paweł pisze:

  Co to znaczy wykup prywatny? Wiem, że mój Leasingodawca (finansujący) nie zgodzi się na wystawienie faktury wykupu bez NIP-u na mnie jako osobę prywatną. Czy jeśli takiej faktury po prostu nie uwzględnię w księgowości (nie dam jej księgowej), oraz co z tego wynika samochód nie zostanie wpisany do rejestru środków trwałych to czy to będzie wtedy wykup prywatny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość