Blog ifirma.pl

Skrócona nazwa spółki cywilnej – czy można się nią posługiwać na fakturach?

|
Jesteś wspólnikiem spółki cywilnej? Sprawdź, jaka nazwa powinna się znaleźć na wystawianych fakturach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niektóre przepisy, a może ich brak, od lat sprawiają problemy przedsiębiorcom i nic się z tym nie dzieje. Kierowane są zapytania do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji, a rozstrzygnięcia bywają różne i wiemy, że są wiążące tylko dla pytającego. Nie inaczej jest z tematem zamieszczania nazwy spółki cywilnej osób fizycznych na wystawianych fakturach VAT. I tym tematem zajmiemy się w dzisiejszej publikacji.

Forma organizacyjna spółki cywilnej

W naszych rozważaniach odnosimy się do spółki cywilnej osób fizycznych. Powstanie i funkcjonowanie spółki cywilnej jest możliwe pod warunkiem, że co najmniej przez dwie osoby zostanie zawarta umowa zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a więc nie może występować we własnym imieniu np. przed sądem. Na gruncie przepisów podatkowych sprawa wygląda następująco:

Spółka cywilna jest podatnikiem VAT i podatku akcyzowego
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ale ma obowiązek prowadzić księgi podatkowe na podstawie, których wylicza się dochód spółki
Podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki cywilnej, którzy indywidualnie wybierają formę opodatkowania dochodów
Umowa spółki jest zgłaszana m.in. do właściwego urzędu skarbowego wraz ze zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP-2. Naczelnik urzędu nadaje spółce numer NIP, który jest używany m.in. na wystawianych fakturach i w JPK_V7

Skrócona czy pełna – jaka nazwa spółki na fakturze?

Skoro spółka posiada numer NIP, tym samym staje się podatnikiem VAT, a to oznacza, że na gruncie ustawy o VAT jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Problematyczne i dyskusyjne od wielu lat jest zamieszczanie na fakturze nazwy spółki. Mianowicie chodzi o to, czy powinny się tam znaleźć wszystkie imiona i nazwiska wspólników, czy wystarczy podanie jedynie nazwy skróconej z oznaczeniem “s.c”. Skoro numer NIP identyfikuje spółkę i nie ma wątpliwości o jaką spółkę chodzi nie powinno to stanowić problemu przed organami podatkowymi. Jak się okazuje nic bardziej mylnego. Fiskus upiera się, że na wystawianych fakturach powinny się znaleźć wszystkie imiona i nazwiska wspólników i ewentualnie nazwa, jeśli taką posiada spółka. Argumenty, które są często podnoszone, że zamieszczenie pełnej nazwy przy większej ilości wspólników może być bardzo kłopotliwe, a więc utrudnione, ze względu na dużą ilość znaków, pozostają niezauważalne. W wydawanych interpretacjach najczęściej pojawia się stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), że wymagane jest wpisywanie pełnej nazwy na wystawionej fakturze. W jednej z interpretacji z dnia 05.09.2022 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.376.2022.1.KP można przeczytać, że pomimo, iż spółka posiada własny numer NIP, co umożliwia wystawienie jednej faktury w imieniu spółki, to nie zmienia to faktu, że wspólnicy spółki cywilnej są przedsiębiorcami, a nie spółka. W ocenie Dyrektora KIS prawidłowe oznaczenie spółki cywilnej polega na wyszczególnieniu wszystkich jej wspólników i dodania wzmianki o spółce cywilnej. Umieszczanie w nazwie spółki cywilnej elementów abstrakcyjnych czy też fantazyjnych jest dozwolone, jednak mogą one mieć jedynie charakter dodatkowy. Tylko w nielicznych interpretacjach organ podatkowy przyznaje, że na fakturze wystawianej przez spółkę może się znaleźć nazwa skrócona. Takie stanowisko zostało zajęte w interpretacji nr 0111-KDIB3-2.4012.72.2020.2.MN z dnia 05.05.2020 r. W uzasadnieniu Dyrektor KIS napisał m.in., że w sytuacji, gdy nazwa skrócona umożliwiająca jednoznaczną identyfikację spółki jest zgodna z danymi wykazanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów podatku VAT (NIP-2), jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się nazwą skróconą firmy w obrocie gospodarczym (dokumentach księgowych w tym na fakturach) wystawianych przez spółkę cywilną jest prawidłowe. Najczęściej jednak organy podatkowe są odmiennego zdania, a takie podejście organów podatkowych nie zadowala przedsiębiorców, dlatego szukają w sądach głosu rozsądku.

Skrócona nazwa spółki cywilnej – czy można się nią posługiwać na fakturach?

Jedna z takich spraw dotyczących rozstrzygnięcia zamieszczania nazwy spółki na fakturach trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. W tej sprawie został wydany wyrok sygn. akt III SA/Wa 2457/22 z dnia 23.02.2023 r. a dotyczył skargi na interpretację indywidualną nr 0114-KDIP1-3.4012.311.2022.1.LK z dnia 02.09.2022 r. Spółka cywilna zwróciła się z zapytaniem odnośnie posługiwania się w obrocie gospodarczym, m.in. na wystawianych fakturach skróconą nazwą spółki. W ocenie spółki nie ma przeszkód w tym zakresie. Innego zdania był Dyrektor KIS, który uznał, że na wystawianych fakturach powinna się znaleźć pełna nazwa spółki cywilnej. W uzasadnieniu napisał m.in., że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, przedsiębiorcami są jej wspólnicy, będący osobami fizycznymi. W takim przypadku danymi identyfikacyjnymi podatnika będącego osobą fizyczną jest imię i nazwisko. Prawidłowe oznaczenie spółki cywilnej składa się więc z wymienienia wszystkich wspólników i dodania wzmianki o spółce cywilnej. Z tym stanowiskiem nie zgodziła się spółka i złożyła skargę do sądu WSA w Warszawie, który przyznał rację spółce. W ocenie sądu organ podatkowy dysponuje wszystkimi niezbędnymi danymi, które pozwalają na identyfikację spółki cywilnej. Chodzi o imiona, nazwiska i powiązaną z nimi nazwę spółki. Nie ma więc przeciwwskazań, żeby spółka używała skróconej nazwy na wystawianych fakturach.

Skrócona nazwa spółki cywilnej – podsumowanie

Temat związany z zamieszczaniem skróconej nazwy spółki cywilnej na wystawianych fakturach sprzedaży przewija się od bardzo dawna. Organy podatkowe najczęściej stoją na stanowisku, że powinna to być pełna nazwa, czyli imiona i nazwiska wszystkich wspólników, co bardzo często jest kłopotliwe z uwagi na ilość znaków. Spółki cywilne nie zgadzają się z takim podejściem organów podatkowych, a przepisy są nieostre i tak naprawdę nie ma uzasadnionych powodów, dla których spółka miałaby stosować do tych zaleceń. Dlatego też kierowane są zapytania w takich sprawach do KIS, a w przypadku niekorzystnych rozstrzygnięć przedsiębiorcy nie dają za wygraną i składają także skargi do sądu, co jak widać daje efekty. Rozstrzygnięcie WSA w Warszawie jest korzystne dla przedsiębiorcy, jednak nie jest jeszcze prawomocne, a to oznacza, że sprawa może mieć swój ciąg dalszy. Pozostaje mieć nadzieję, że na kolejnych etapach również zachowany zostanie zdrowy rozsądek, a przedsiębiorca otrzyma zielone światło do zamieszczania skróconej nazwy spółki m.in. na wystawianych fakturach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie