Ważne daty na przełomie roku 2023/2024 i obniżenie podatków
Na przełomie roku, firmy muszą dopilnować odpowiednich terminów. Przedstawiamy istotne daty, które powinien znać każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, związane z końcem starego oraz początkiem nowego roku.
Ważne daty na koniec roku 2023
W grudniu należy pamiętać nie tylko o obowiązkach związanych z zakończeniem roku, ale i dopełnić tych, które wiążą się z danym miesiącem. Będzie to opłacenie podatków, ZUS-ów i wysłanie deklaracji rozliczeniowych oraz plików JPK za listopad. Przypomnijmy terminy związane z rozliczeniem listopada.
Ważne obowiązki, to nie tylko daty! Sprawdź szczegóły w materiale video:
Do 20 grudnia
wpłata składek ZUS oraz wysłanie odpowiednich comiesięcznych deklaracji zusowskich, jak np.
ZUS DRA — główna deklaracja ZUS,
ZUS RCA, ZUS RSA — w przypadku firmy zatrudniającej pracowników.
zapłata podatku PIT (PIT-5, PIT-5L) lub ryczałtu (PIT-28),
odprowadzenie zaliczki na podatek od pobranego wynagrodzenia za pracownika (PIT-4, PIT-8/8A).
deklarację JPK V7M – z częścią ewidencyjną i deklaracyjną (miesięczne rozliczanie VAT) lub JPK V7K – z częścią ewidencyjną (kwartalne rozliczanie VAT) oraz zapłacić podatek z nich wynikający.
informację VAT-UE – składana jest tylko jeśli w listopadzie (czyli w miesiącu poprzedzającym) miała miejsce transakcja unijna.
podatnicy zwolnieni z VAT powinni przesłać do urzędu skarbowego:
informację VAT-UE – tylko jeśli w listopadzie miała miejsce transakcja unijna,
deklarację VAT 8 – jeśli nabywają towary w ramach WNT oraz dokonują importu usług – nawet jeśli w listopadzie nie było tych transakcji oraz zapłacić podatek z niej wynikający,
deklarację VAT 9M – jeśli w listopadzie odbył się import usług oraz zapłacić podatek z niej wynikający.
Ktoś zrobi to za Ciebie!
Przenieś księgowość do Biura rachunkowego IFIRMA. Przydzielimy Ci księgową, która wie, jak dobrze rozliczyć Twoją firmę.
Pamiętaj, że jeśli termin na dokonanie odpowiedniej czynności wypada w dzień wolny od pracy, wtedy ulega przedłużeniu do pierwszego dnia roboczego następującego po tym dniu. Dlatego termin na złożenie oraz zapłatę podatku VAT to 27 grudnia, ponieważ 25. jak i 26 grudnia są dniami wolnymi od pracy.
Do 31 grudnia
złożenie deklaracji VII-DO za listopad 2023 do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście. Deklarację tę składają osoby, które są zarejestrowane do VAT IOSS w zakresie importu towarów. Należy ją wysyłać co miesiąc, nawet jeśli w poprzednim miesiącu nie było żadnych transakcji związanych z VAT IOSS.
Termin złożenia deklaracji VII-DO (koniec miesiąca następującego po miesiącu, którego deklaracja dotyczy) obowiązuje również w przypadku, gdy dzień ten przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Stąd, mimo że 31.12.2023 wypada w niedzielę, to jest to termin graniczny na wysłanie VII-DO.
Natomiast podatek wynikający z deklaracji VII-DO można zapłacić w pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu, czyli w tym przypadku będzie to 2 stycznia 2024. Podatek należy wpłacić w walucie euro na konto bankowe Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście o numerze: 84 1010 1010 0165 9315 1697 8000 (nie jest to mikrorachunek podatkowy, na który wpłacamy polskie podatki, jak np. PIT, czy VAT).
Do 31 grudnia
sporządzenie remanentu końcowego
Obowiązkiem, którego należy dopilnować na koniec roku jest sporządzenie remanentu końcowego, zwanego zamiennie spisem z natury na koniec roku. Zadanie to dotyczy przedsiębiorców prowadzących KPiR, również tych prowadzących działalność usługową, a także przedsiębiorców, którzy mają zawieszoną działalność. Firmy opodatkowane ryczałtem nie muszą sporządzać remanentu końcowego.
W spisie z natury należy ująć towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady — wraz z podaniem ich wartości. W remanencie nie ujmujemy środków trwałych oraz wyposażenia, jak np. mebli, firmowego telefonu komórkowego itd. Tutaj dowiesz się: co powinno znaleźć się w spisie z natury.
Kwotę wynikającą z remanentu ujmuje się w ostatniej pozycji KPiR. Wartość remanentu początkowego i końcowego dla danego roku ma bezpośredni wpływ na roczne zeznanie podatkowe, ponieważ odpowiednio powiększa lub pomniejsza poniesione w trakcie roku koszty uzyskania przychodu. Koszty uzyskania przychodów oblicza się w następujący sposób:
remanent początkowy
+ wartość zakupu towarów (kolumna 10 i 11 w KPIR)
– remanent końcowy
+ pozostałe wydatki (kolumna 14 KPiR)
-wynagrodzenia (kolumna 12 KPiR)
= koszty uzyskania przychodu.
Tak obliczone koszty uzyskania przychodu należy wykazać w rocznym zeznaniu PIT.
Jak obniżyć podatek na koniec roku?
Chcąc obniżyć dochód do opodatkowania w końcówce roku, warto wiedzieć, że:
wartość niesprzedanych towarów handlowych powiększy dochód (gdy remanent końcowy wyjdzie większy niż remanent początkowy, a zatem nie warto robić dużych zakupów towarów pod koniec roku, jeśli nie zdążymy ich sprzedać do 31 grudnia,
ulgi podatkowe pomniejszą nasz dochód lub podatek, jak np. ulga na internet, na dziecko, dla krwiodawców, darowizna dla opp, ulga na terminal, itd. A zatem dobrze poszukać wszelkich dokumentów potwierdzających odpowiednie odliczenia, dzięki którym można pomniejszyć podatek, a może oddać krew, czy przekazać darowiznę na koniec roku?
składki ZUS podlegają odliczeniu w miesiącu, w którym są faktycznie zapłacone. Czyli płacąc składki za grudzień, jeszcze w grudniu (choć mamy na to czas do 20 stycznia) zmniejszymy dochód grudniowy,
wydatki firmowe zwiększą koszty, o ile to nie będą towary handlowe, które nie zostaną wyprzedane do końca grudnia,
Na początku roku przedsiębiorca powinien pilnować dat, jak każdego miesiąca w odniesieniu do podatków i ZUS. W styczniu i w lutym oprócz standardowych terminów pojawiają się również daty związane z wysyłką PIT 11, czy PIT-4R w przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Przypomnijmy więc istotne daty na początku roku.
Do 16 stycznia
wpłata PPK za grudzień poprzedniego roku
Do 22 stycznia
wysłanie oraz opłata składek ZUS wynikających z ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA,
zapłata podatku PIT od dochodu (PIT-5, PIT-5L, PIT-28),
odprowadzenie podatku od wynagrodzenia pracownika (PIT-4, PIT-8/8A),
złożenie oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania w ramach karty podatkowej – jeśli wybieramy na rok 2024 podatek na zasadach ogólnych,
złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania (ryczałt lub podatek liniowy) – jeśli w poprzednim roku była stosowana karta podatkowa,
złożenie oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków lub o rezygnacji z opodatkowania
całości przychodu przez jednego z małżonków – jeżeli następuje zmiana w stosunku do roku ubiegłego.
Do 25 stycznia
złożenie w urzędzie oraz zapłata podatku wynikająca z JPK V7M lub JPK V7K z częścią ewidencyjną i deklaracyjną (podatnicy czynni VAT),
wysyłka do urzędu skarbowego oraz zapłata podatku wynikająca z deklaracji VAT-8 – jeśli nabywamy towary w ramach WNT oraz dokonujemy importu usług nawet jeśli w grudniu nie było tych transakcji (dotyczy tylko podatników zwolnionych z VAT),
przesłanie do fiskusa oraz zapłata podatku wynikającego z deklaracji VAT-9M – jeśli w grudniu odbywał się import usług (dotyczy tylko podatników zwolnionych z VAT),
złożenie informacji VAT-UE – jeśli w grudniu miała miejsce transakcja unijna, (dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i zwolnionych z VAT).
Do 31 stycznia
złożenie deklaracji VIU-DO za czwarty kwartał 2023 oraz zapłata podatku z niej wynikająca. Deklarację tę składają osoby, które są zarejestrowane do VAT OSS w zakresie procedury unijnej, nawet jeśli w poprzednim kwartale nie było żadnej transakcji,
złożenie deklaracji VII-DO za grudzień 2023 oraz zapłata podatku z niej wynikająca. Deklarację VII-DO składają osoby, które są zarejestrowane do VAT IOSS w zakresie importu towarów, nawet jeśli w poprzednim miesiącu nie było żadnej transakcji.
Obie deklaracje należy wysłać do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście oraz na konto tego urzędu wpłacić podatek w walucie euro.
Do 31 stycznia:
rejestracja do “Małego ZUS Plus” przez osoby, które od nowego roku chcą po raz pierwszy podlegać pod ten plan opłacania składek oraz spełniają odpowiednie warunki.
wysyłka:
PIT-4R – do urzędu skarbowego przedsiębiorcy;
PIT-8AR – do urzędu skarbowego pracownika;
PIT-11 – do urzędu skarbowego pracownika.
Do 29 lutego
przekazanie pracownikom PIT-11,
dostarczenie pracownikom ZUS IMIR – jeśli informacje o naliczonych składkach społecznych nie były przekazywane pracownikom co miesiąc,
złożenie deklaracji PIT-IFT-1/1R:
w urzędzie skarbowym właściwym dla rozliczania osób zagranicznych deklaracji PIT-IFT1/1R.
pracownikowi – PIT-IFT-1
Deklaracja PIT-IFT-1/1R dotyczy pracowników nierezydentów, czyli osób niemających miejsca zamieszkania w Polsce
W związku ze zmianami wprowadzonymi w ubiegłych latach przez Polski Ład, obecny termin na złożenie PIT-28 to koniec kwietnia, a nie koniec lutego – jak to funkcjonowało przez wiele lat.
Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.
Terminy podatkowe i ważne daty – omówione zagadnienia:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
28 stycznia 2024 roku odbył się 32 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP przed północą ogłosił iż zebrał 175 426 813 złotych. Jeśli jesteś jednym z ofiarodawców, to z pewnością zainteresuje Cię, czy wpłatę na WOŚP możesz odliczyć od podatku?
O rozliczaniu podatków, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz tego, jakich przedsiębiorców one dotyczą, opowiada ekspert w zakresie księgowości, Jakub Muszyński.
Na przełomie roku, firmy muszą dopilnować odpowiednich terminów. Przedstawiamy istotne daty, które powinien znać każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, związane z końcem starego oraz początkiem nowego roku.
Jak wygląda sytuacja kobiet w branży naukowo-technologicznej? W skrócie: lepiej niż można by się tego spodziewać. Tak przynajmniej wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który przyjrzał się danym przedstawionym przez Eurostat. Mimo to nadal istnieją znaczące bariery, które utrudniają pełne wykorzystanie potencjału zawodowego kobiet w tej dziedzinie. Jakie wyzwania stoją przed kobietami, które chcą rozwijać się w nauce i technologii?
Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo