Skuter w działalności gospodarczej

skuter na firmę

Zastanawiasz się, czy możesz zakupić skuter na firmę? Przeczytaj artykuł, to będziesz wiedział, kiedy jest to możliwe.

Obecnie w prowadzonej działalności gospodarczej coraz więcej ponoszonych wydatków jest uznawane przez organy podatkowe. Jeszcze do niedawna toczyły się dyskusje na temat kupowania motocykla na firmę, a obecnie mówimy już o ujmowania do kosztów uzyskania przychodów motorowerów, rowerów, skuterów i innych pojazdów. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, jak rozliczać zakup skutera w działalności gospodarczej.

Skuter – definicja

Prawidłowe zdefiniowanie skutera możliwe jest poprzez odniesienie do ustawy Prawo o ruchu drogowym. W przepisach podane są warunki do uznania pojazdu za motorower (skuter):

 • pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW,
 • jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że ww. ustawa pod pojęciem pojazdu samochodowego klasyfikuje pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, czyli znajduje się tutaj również skuter.

Zakup skutera a odliczenie podatku VAT

Po pierwsze należy, na podstawie parametrów technicznych określić, czy prędkość, z jaką porusza się skuter przekracza czy też nie 25 km/h. Jeżeli nie przekracza 25 km/h, to wówczas skuter nie jest pojazdem samochodowym i nie dotyczą go ograniczenia związane z odliczeniem podatku VAT naliczonego od zakupu, przedsiębiorca może odliczyć 100% VAT.

Po drugie, jeżeli przekracza prędkość 25 km/h, to wówczas w oparciu o ustawę Prawo o ruchu drogowym mamy do czynienia z pojazdem samochodowym. W takim przypadku na gruncie przepisów ustawy o podatku VAT musimy określić, ile możemy odliczyć podatku VAT od zakupu – 50% czy 100%. W tym miejscu nasze rozważania będą typowe, jak w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytania:

 1. Czy skuter będzie wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej.
 2. Czy w sposób mieszany – w działalności i prywatnie.

Jeżeli będzie wykorzystywany tylko w działalności, to należy:

 • dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26,
 • prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu na potrzeby podatku VAT, która jest również wykorzystywana w podatku dochodowym.

Zakup skutera na firmę a koszty w podatku dochodowym

Kosztem w podatku dochodowym są wydatki, które mają związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą i ta zależność musi być udowodniona przez przedsiębiorcę przed organami podatkowymi. Sam zakup będzie kosztem w PKPiR na takich samych zasadach, jak pozostałych pojazdów samochodowych.

Ze względu na wartość skutera:

 • do 10.000 zł może być wpisany do ewidencji środków trwałych i zamortyzowany jednorazowo lub według przyjętej dowolnej metody amortyzacji,
 • powyżej 10.000 zł kosztem w PKPiR będą naliczane odpisy amortyzacyjne.

Jeżeli skuter będzie zakupiony na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wówczas kosztem będą raty leasingowe.

Opłaty eksploatacyjne związane z użytkowaniem skutera będą wynosiły:

 • 100% poniesionych wydatków – skuter wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, niezbędna ewidencja przebiegu pojazdu,
 • 75% poniesionych wydatków – skuter wykorzystywany w działalności i prywatnie,
 • 20% poniesionych wydatków – skuter nie wpisany do ewidencji środków trwałych.

Składki na ubezpieczenia OC, AC i NNW, dla pojazdu prywatnego używanego w działalności gospodarczej, objęte są limitem 20% poniesionych wydatków. Natomiast jeśli skuter będzie nabyty w ramach umowy leasingu operacyjnego, najmu, użyczenia, innej umowy o podobnym charakterze, wówczas odliczenia OC i NNW dokonywane są w 100%, pomimo że skuter nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych. Ubezpieczenie AC zależy od wartości, jaka jest podana na polisie, ale więcej szczegółów na temat rozliczania w kosztach ubezpieczenia od pojazdów samochodowych, można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Zakup skutera może być ciekawą alternatywą dla przedsiębiorcy. W zależności od profilu prowadzonej działalności gospodarczej może pomóc rozwiązać pewne ograniczenia logistyczne, ułatwi poruszanie się, szczególnie w miastach w godzinach szczytu. Dodatkowo czynny podatnik VAT będzie miał prawo do odliczenia 50% lub 100% podatku, a koszty eksploatacyjne zmniejszają podstawę do opodatkowania w podatku PIT.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Skuter na firmę - jak odliczyć VAT?

  Po pierwsze należy, na podstawie parametrów technicznych określić, czy prędkość, z jaką porusza się skuter przekracza czy też nie 25 km/h. Następnie należy określić, czy pojazd będzie wykorzystywany tylko na potrzeby służbowe czy też nie. Na koniec pozostaje zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz przeprowadzenie ewidencji pojazdu.

 2. 🔸Skuter na firmę a koszty w podatku dochodowym - jak to qygląda w praktyce?

  Kosztem w podatku dochodowym są wydatki, które mają związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą i ta zależność musi być udowodniona przez przedsiębiorcę przed organami podatkowymi. Sam zakup będzie kosztem w PKPiR na takich samych zasadach, jak pozostałych pojazdów samochodowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość