Obecnie w prowadzonej działalności gospodarczej coraz więcej ponoszonych wydatków jest uznawane przez organy podatkowe. Jeszcze do niedawna toczyły się dyskusje na temat kupowania motocykla na firmę, a obecnie mówimy już o ujmowania do kosztów uzyskania przychodów motorowerów, rowerów, skuterów i innych pojazdów. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, jak rozliczać zakup skutera w działalności gospodarczej.
Skuter – definicja
Prawidłowe zdefiniowanie skutera możliwe jest poprzez odniesienie do ustawy Prawo o ruchu drogowym. W przepisach podane są warunki do uznania pojazdu za motorower (skuter):
- pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW,
- jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że ww. ustawa pod pojęciem pojazdu samochodowego klasyfikuje pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, czyli znajduje się tutaj również skuter.
Zakup skutera a odliczenie podatku VAT
Po pierwsze należy, na podstawie parametrów technicznych określić, czy prędkość, z jaką porusza się skuter przekracza czy też nie 25 km/h. Jeżeli nie przekracza 25 km/h, to wówczas skuter nie jest pojazdem samochodowym i nie dotyczą go ograniczenia związane z odliczeniem podatku VAT naliczonego od zakupu, przedsiębiorca może odliczyć 100% VAT.
Po drugie, jeżeli przekracza prędkość 25 km/h, to wówczas w oparciu o ustawę Prawo o ruchu drogowym mamy do czynienia z pojazdem samochodowym. W takim przypadku na gruncie przepisów ustawy o podatku VAT musimy określić, ile możemy odliczyć podatku VAT od zakupu – 50% czy 100%. W tym miejscu nasze rozważania będą typowe, jak w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytania:
- Czy skuter będzie wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej.
- Czy w sposób mieszany – w działalności i prywatnie.
Jeżeli będzie wykorzystywany tylko w działalności, to należy:
- dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26,
- prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu na potrzeby podatku VAT, która jest również wykorzystywana w podatku dochodowym.
Zakup skutera na firmę a koszty w podatku dochodowym
Kosztem w podatku dochodowym są wydatki, które mają związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą i ta zależność musi być udowodniona przez przedsiębiorcę przed organami podatkowymi. Sam zakup będzie kosztem w PKPiR na takich samych zasadach, jak pozostałych pojazdów samochodowych.
Ze względu na wartość skutera:
- do 10.000 zł może być wpisany do ewidencji środków trwałych i zamortyzowany jednorazowo lub według przyjętej dowolnej metody amortyzacji,
- powyżej 10.000 zł kosztem w PKPiR będą naliczane odpisy amortyzacyjne.
Jeżeli skuter będzie zakupiony na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wówczas kosztem będą raty leasingowe.
Opłaty eksploatacyjne związane z użytkowaniem skutera będą wynosiły:
- 100% poniesionych wydatków – skuter wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, niezbędna ewidencja przebiegu pojazdu,
- 75% poniesionych wydatków – skuter wykorzystywany w działalności i prywatnie,
- 20% poniesionych wydatków – skuter nie wpisany do ewidencji środków trwałych.
Składki na ubezpieczenia OC, AC i NNW, dla pojazdu prywatnego używanego w działalności gospodarczej, objęte są limitem 20% poniesionych wydatków. Natomiast jeśli skuter będzie nabyty w ramach umowy leasingu operacyjnego, najmu, użyczenia, innej umowy o podobnym charakterze, wówczas odliczenia OC i NNW dokonywane są w 100%, pomimo że skuter nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych. Ubezpieczenie AC zależy od wartości, jaka jest podana na polisie, ale więcej szczegółów na temat rozliczania w kosztach ubezpieczenia od pojazdów samochodowych, można znaleźć w podlinkowanej publikacji.
Zakup skutera może być ciekawą alternatywą dla przedsiębiorcy. W zależności od profilu prowadzonej działalności gospodarczej może pomóc rozwiązać pewne ograniczenia logistyczne, ułatwi poruszanie się, szczególnie w miastach w godzinach szczytu. Dodatkowo czynny podatnik VAT będzie miał prawo do odliczenia 50% lub 100% podatku, a koszty eksploatacyjne zmniejszają podstawę do opodatkowania w podatku PIT.