Skutki obniżenia stawek VAT dla wiążących informacji stawkowych

obniżenie stawek VAT a WIS

W ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżono stawki VAT na żywność, paliwo i nawozy. Obniżenie stawek obowiązuje od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku.

Czasowa zmiana przepisów jak się okazuje może mieć daleko idące konsekwencje również na innych polach.W dzisiejszym artykule opiszemy jakie skutki ma obniżenie stawek VAT dla wiążących informacji stawkowych.

Wiążące informacje stawkowe (WIS)

Od 1 listopada 2019 roku w przepisach podatkowych został wprowadzony nowy instrument pozwalający na właściwą kwalifikację towarów i usług pod kątem stosowania obniżonych stawek podatku VAT.

Obniżenie stawek VAT a wiążące informacje stawkowe – jakie skutki?

Obniżka stawek VAT na towary w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 oznacza wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla tych towarów, wydane interpretacje nie chronią przedsiębiorcy. Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN). Klasyfikacja CN pozostaje aktualna pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią. Przedsiębiorca ma jednak prawo złożyć nowy wniosek o wydanie WIS, przypominamy że pobierana jest opłata w kwocie 40 zł od każdego asortymentu wskazanego we wniosku. Jeżeli nastąpi powrót do stawek VAT stosowanych przed 1 lutego 2022 roku, to w stosunku do wydanych WIS w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku ponownie powinny być złożone wnioski WIS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość